Hepimizin evde temizlik ve hijyen konusuna önem gösterdiğimiz doğru.Peki bu konu hakkında neler yapıyoruz,doğru ve yanlışlarımız var mı ya da eksiklerimiz?

Bu makalemizde tecrübelerimizi ve bu konuda referans alınabilecek kuruluşların(Sağlık Bakanlığı) önerilerini dikkate alarak sizin için rehber olabilecek bir yazı hazırladık.

Aşağıda ana başlıklarını bulabileceğiniz yazımız umarız aileniz ile sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürebilmede size yardımcı olabilir.

 • temizlik ve hijyen nedir
 • evde temizlik ve hijyenin önemi
 • evde temizlik ve hijyen nasıl sağlanır

Birey olarak evimizde,okulda,iş yerimizde,aracımızda,toplu taşıtlarda yani kısaca bulunduğumuz her ortamda temizlik ve hijjeni sağlamak ve korumak adına birçok şey yapmaktayız.

Sağlıklı,çağdaş ve modern bir toplum olabilmenin anahtarı temiz,sağlıklı,kültürlü,bilgili ve görgülü bireylerdir.

temizlik ve hijyen nedir

Temizlik ; yüzeylerde görünür halde bulunan kir,toz,pas,küf,kireç,leke ve diğer istenmeyen şeylerin ortadan kaldırılması veya uzaklaştırılması demektir.

Hijyen ; sağlıklı ortamın korunması ve her türlü hastalık etmeninden arındırılmasıdır.Hijyen görünür ve görünmeyen(bakteri,virüs ve diğerleri) tüm kirlerin ortadan kaldırılması anlamına gelir.

DİKKAT : Birbirini tamamlar nitelikteki temizlik ve hijyen konuları çoğu zaman birlikte anılmaktadır ancak bazı temel farklılıklar burada gözden kaçırılmamalıdır.

Bir ortamın temiz olup olmadığını duyusal olarak yani görerek veya koklayarak fark eder ve anlayabiliriz.Ancak bir ortamın hijyenik olup olmadığını duyusal olarak anlayabilmek mümkün değildir.

Temizlik işlemini, kirlenmeye yol açan nedenleri ve unsurları,yıkayarak,silerek veya ortadan kaldırarak yerine getirebiliriz.Ancak hijyen için bazı teknik malzemeler ve uygulamalar gereklidir.

evde temizlik ve hijyen önemlidir

Nasıl ki kişisel sağlığımız için kişisel bakım ve hijyenimiz önemli ise toplum sağlığı için de evde temizlik ve hijyen o derece önemlidir.

Evde temizlik periyodik olarak yapılmalı ve hijyen sağlanabilmesi için de gerekli işlemlerin ve uygulamaların düzenli olarak yerine getirilmesi gereklidir.

ÖNEMLİ : Hijyen, aşılara ve antibiyotiklere rağmen mikropların, hastalıkların ve hastalıkların yayılma riskini önlemenin temel uygulamasıdır.

Evde genellikle solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olan bakteri ve mikroorganizmalar bulunmaktadır ve  iyi havalandırılmayan,temizlenmeyen veya rutubetli ortamlarda yoğun olarak bulunurlar.

Evin genel temizliğinin yanı sıra koltuk yıkama,halı yıkama,yatak yıkama gibi işlemler de evin hijyeninin sağlanmasına yönelik uygulamalardır.

Özellikle mutfak,banyo,yatak odası ve oturma odalarının hijyeni sırası ile önem arz etmektedir.

Mutfak tezgahı,mutfak malzemeleri,buzdolabı ve yemek masası temizliği ve hijyeni sağlığımız açısından önemlidir.Sindirim ve solunum yolu ile bulaşan hastalıkların bakteri ve virüslerine genellikle mutfak içerisindeki yiyecek,içecek ve mutfak malzemelerinde daha çok rastlayabiliriz,özellikle de mutfak tezgagı üzerinde.

Banyoda bulunan ve genellikle mantar ve diğer deri hastalıklarına sebep olan bakteriler banyonun özenli ve düzenli olarak temizlenmesi sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Ayrıca küf ve kirecin temizlenmesi için uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır.

evde temizlik ve hijyen nasıl sağlanır

Evde temizlik için bir takım uygulamalar yapılmaktadır.Bu temizlik uygulamaları belirli zaman aralıkları ile yapılmakta,bizim ve ailemizin sağlığı ve konforu için önem teşkil etmektedir.

ÖNEMLİ : Dünyada ve ülkemizde yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki;kaybedilen insan sağlığın yeniden kazanılması için yapılan zaman ve bütçe harcamaları, mevcut insan sağlığının korunması için  alınacak tedbirlerin  yüzlerce katına denk gelebilmektedir.

Diğer bir taraftan evde yapılacak olan hijyen uygulamaları insanoğlunun sağlığını tehdit edebilecek hastalıklar ile mücadelede büyük önem taşıyabilir.

Örneğin kişisel hijyen için yaptığımız birkaç temel uygulamayı(el temizliği ve hijyeni,ağız ve diş bakımı gibi)evimiz için de uyarlayabiliriz.

Aşağıda ev temizlik uygulamalarına ve daha çok ev hijyen uygulamalarına yer vereceğiz.

Evimizi temizlemek için toz alırız,camları sileriz,perdeleri yıkar ve yerleri sileriz.Ev temizliği nasıl yapılır ve ev temizliği neleri içerir,hangi standartlar uygulanmalıdır kişiden kişiye değişebilir.

Herkes evde temizlik ve hijyen adına birşeyler yapmaktadır ama önemli olan bu konuda bilinçli olmak ve doğruları yapmaktır.Nasıl ki ev temizliği yaparken kişisel önlemleri de beraberinde uygulamamız gerekli ise her söyleneni de doğru olarak kabul edip hemen uygulamaya geçmemeliyiz.Araştırmalıyız.

DİKKAT : Antibakteriyel temizlik ürünlerinin içinde bakterileri öldüren kimyasal maddeler konmaktadır ve bilinmelidir ki bu kimyasal maddelerin virüsler üstünde bir etkileri yoktur.Bakterilerin ölmesini saglayan el dezenfektanlari ve sabunlar insan vücudunda hormon seviyesindeki değişiklikelere neden olmaktadır.Ayrıca bu sabunlar sadece hastalık yapan mikropları değil cildinizde yaşayan ve hastalık yapmayan yararlı mikropları da öldürürler. Bu da cildinizin mikrop dengesinin bozulmasına ve antibiyotiklere dirençli mikropların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Herkesin en çok merak ettiği konu evde hijyen sağlamak için uygulamanız gerekli temel işlemler hangileridir ve bunu nelerle,nasıl yapabiliriz.

 

  1. Sirke ve karbonat kullanarak hazırlayacağımız bir karışım ile, evde en çok kullanılan alanları ve dokunduğumuz noktaları genel temizliğin ardından,silersek hijyen adına en uygun işlemi yapmış olabiliriz.
  2. Genellikle evde temizlik ve hijyen adına yaygın olarak kullanılan diğer bir yöntem de buharlı ev temizliği yöntemidir.Birçok profesyonel ev temizlik firması bu konuda hizmet sağlarken temin edeceğiniz bir buhar makinesi ile evinizde genel bir hijyen uygulaması yapabilirsiniz.
  3. Şayet evinizde küçük yaşta çocuğunuz var ise oyuncaklarını periyodik olarak temizlemeli,sirke ile yıkamalısınız.
  4. Bakterilerin oluşması için uygun ortamlardan birisi de rutubetli,nemli alanlardır.Yerleri sildikten sonra kurulamalı ve özellikle mutfak bankonuzu,evyenizi,duşakabinizi her kullanımdan sonra temizlemeye ve kurulamaya özen göstermelisiniz.
  5. El ve yüz havlularının yerine temizlik kağıtları kullanmak ya da mümkün değil ise havluları sıklıkla değiştirmek evde hijyen sağlamaya yönelik bir uygulama olarak kabul edilir.
  6. Mutfak ve banyoda bulunan çöp kovalarının temizliği ve hijyeni sizin ve ailenizin sağlığı için önemlidir.
  7. Son yıllarda üretilen birçok klima ve ortam havasını temizleyen makinelerin filtreleri soluduğumuz havanın temizlenmesine de katkı sağlayacak niteliktedir.
  8. Son yıllarda üretilen elektrik süpürgeleri de klimalar gibi,evinizdeki kiri temizlediği gibi özellikli filtreleri sayesinde ortamdaki bakterileri de azaltabilir niteliktedir.
  9. Koltuk minderlerini,halıları,yastık,yorgan ve çarşafları güneşte havalandırmak yüzyıllardır uygulanan ve geçerliliğini hiç kaybetmeyecek bir hijyen uygulamasıdır.
  10. Çamaşırlarınızı yıkamak kadar durulamak da dikkat edilmesi gerekli bir konudur.Çamaşırları iki kere durulamak veya durulamaya başlarken sirke eklemek hijyen adına doğru bir uygulama olarak kabul edilir.
  11. Herkes tarafından kabul gören çamaşır suyu kullanarak ortam ve yüzeylerin hijyenini sağlamak, geride bıraktığı toksik atık göz önünde bulundurulduğunda tasvip etmediğimiz ancak geçerli bir yöntemdir.

Tecrübesi ve modern organizasyon yapısı ile hayatınızı kolaylaştıracak,konforlu bir hayat sürmede, yaşam standartınızın korunması ve yükseltilmesinde   size  yardımcı olabilecek izmir ev temizlik firmaları Güzel Evim’e (0232) 255 0 555 numaralı telefondan ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Similar Posts