Bu makalemizde bahçe mobilyaları nasıl temizlenir konusunu ele alacağız. Bu konu, yani bahçe mobilyalarının temizliği, akla bahçe mobilyalarının bakımını da getirebilir, bundan da bahsedeceğiz. Ya da ”Benim bahçem yok ama balkonum var ve balkon mobilyaları nasıl temizlenir?” sorusuna da yanıt bulabilebilirsiniz bu makalemizde. Sonuçta bahçe mobilyası da, balkon mobilyası da dış mekanda bulunan mobilyalar ve her biri dış mekan için üretilmiş mobilyalardır ve her birinin temizliği için de aynı temizlik işlemlerini uygulayabiliriz.

Burada, bahçe mobilyalarının nasıl temizlenebileceğinden bakımına kadar ve ayrıca balkon mobilyaların, teras mobilyaların, veranda mobilyaların, dış mekan mobilyaların nasıl temizleyebileceğinizi, bakımını nasıl yapabileceğinizi ve bahçe mobilyalarının temizliğinin neden gerekli olduğunu uzman görüşleri ve deneyimleri eşliğinde bilginize sunacağız.

bahçe mobilyası temizliği, bahçe mobilyaları nasıl temizlenir

Çeşit çeşit materyallerden bahçe mobilyalarının üretilmiş olması (ahşap ,rattan, alüminyum, demir vb) temizlik uygulamalarında bir miktar farklı yöntemler kullanmamızı gerektirecektir. Diğer bir taraftan, bahçe mobilyalarının üzerinde kullandığımız minderleri kapladığımız kumaşların da çeşit çeşit olması (pamuklu,sentetik, vb) ve farklı temizlik uygulamalarının gerekliliğini, ele alınması gereken diğer alt başlıkları işaret etmektedir.

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir? Bahçe Mobilyası Temizlik Rehberi

Tahmin edersiniz ki, yüksek kaliteli dış mekan mobilyaları, hava koşullarına yıllarca dayanacak şekilde üretilmiştir. Ancak bu, güneş, yağmur, toz, polen ve sert hava koşullarının mobilyalarınızı kirletmeyeceği ve eskitmeyeceği  anlamına gelmez(çocuklar, evcil hayvanlar ve günlük kullanımdan bahsetmiyorum bile!).

Ayrıca bahçe mobilyalarınızın ve dış mekan mobilyalarınızın görünümünü ve ömrünü diğer birçok farklı neden de etkileyebilir, bu yüzden mobilyanızın görünümünü ve tazeliğini korumanın en iyi yollarını bilmek önemlidir.

Farklı türdeki malzemelerden üretilmiş bahçe mobilyalarının nasıl temizleneceği ve bakımının nasıl yapılacağına dair bir fikre sahip olmak ve bunu yıl boyunca düzenli olarak yapmanın getireceği faydaların bilincinde olmak bahçe mobilyalarınızın ömrünü uzatacaktır.

NOT EDİNİZ

Bahçe mobilyalarını temizlemek her zaman eğlenceli veya heyecan verici bir iş değildir, ancak zaman alıcı veya karmaşık olması da gerekmez.

Bu kılavuz niteliğindeki bahçe mobilyalarının temizliği ve bakımı makalemiz, bahçe mobilyalarınızın, veranda mobilyalarınızın, balkon mobilyalarınızın ve dış mekan mobilyalarınızın temizliği ve bakımı için ipuçları sağlayacaktır, ancak belirli ürünlerinize en iyi şekilde bakmak için her zaman, bahçe mobilyaları üretici firmasının temizlik ve bakım önerilerini dikkate almalısınız.

Bahçe mobilyaları nasıl temizlenir sorusuna dair en iyi ipuçlarımızın yanı sıra işi halletmek için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin listesini de burada bulabilirsiniz.Bahçe mobilyası minderinin kumaşından nemli küf lekesini nasıl çıkarabileceğinizden, detaylı bir temizlik sağlamak için bahçe mobilyanızın hasır örgüsüne ulaşıp temizlemeye kadar birçok ayrıntıya burada ulaşacaksınız.

Bir başucu rehberi niteliğinde olacağına emin olduğumuz, bahçe mobilyaları nasıl temizlenir makalemizi sıkılmadan ve keyifle okuyacağınızı umuyoruz. Lütfen okumaya devam edin!

Bahçe Mobilyalarınızı Temizlemek Neden Önemlidir?

Dış mekan alanınız 一 ister geniş bir bahçe ya da rahat bir veranda, teras veya balkon 一 sizin kişisel dış mekan sığınağınızdır ve ona öyle davranılmalı, orada huzurlu, rahat ve temiz bir ortam oluşturmalısınız!

Bu, dış mekan alanınızın her an kullanıma hazır olmasını sağlamak için bahçe ve veranda mobilyalarınızın temizliği ve bakımı gereklidir. Bahçe mobilyalarını temizlemek her zaman eğlenceli veya heyecan verici bir iş değildir, ancak zaman alıcı veya karmaşık olması da gerekmez. Ayrıca, mobilyanızın ömrünü uzatmak söz konusu olduğunda dış mekan ve bahçe mobilyalarınızın bakımı çok önemlidir, böylece paranızın karşılığını daha fazla alırsınız ve yatırımınızı korursunuz.

Bahçe mobilyalarınızı her hafta veya yılın sadece birkaç ayında kullanıyor olsanız da, zamanla doğal olarak üzerinde kalıntılar, kir ve toz birikecektir. Çoğu zararsız olsa da, bazıları bahçe mobilyalarınıza zarar verebilir. Bahçe mobilyaları, dış mekanda yaşamla birlikte gelen unsurlara dayanacak şekilde tasarlanmış olsa da, böcekler, küf, kir ve değişen hava koşulları, mobilyanızın ömrünü ve uzun vadede kullanılabilirliğini yine de etkileyebilir. Ayrıca kirli ve bakımsız bahçe mobilyaları açık havada eğlenmenizi de engelleyebilir. Sonuçta, kim satın alındığından beri temizlenmemiş gibi görünen bahçe mobilyalarında oturup kitap okumak ya da uzanıp şekerleme yapmak ister ki?

Bahçe mobilyalarınızın temizliğini ve bakımını, temizlik rutininizde unutulmasına izin vermek büyük bir sorun olabilir- ve uygun muhafaza kılıfları ve örtüleri ile korumazsanız özellikle riskli olabilir. Bununla birlikte, bahçe mobilyalarınızı ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğini bilmek ve bunu en aza indirmek mümkündür. Nasıl olduğunu öğrenmek ister misin? Okumaya devam ediniz!

Bahçe Mobilyalarını Temizleme Sıklığını Nedir? Kontrolü Elinizde Tutun!

Bahçe mobilyalarınızı nasıl temizleyeceğinize geçmeden önce, ilk etapta aşırı temizlik ihtiyacını azaltmanın en iyi yollarından bahsedelim (çünkü hayatta ne kadar az temizlik yapmak zorunda kalırsak o kadar iyi değil mi?).

Örneğin size nano teknoloji ürünü bir koruyucudan bahsetmek istiyoruz. Her kumaş türü üzerine uygulanabilen bu ürün sayesinde tüm leke ve kirlere karşı bahçe mobilyalarınız üzerinde gözle görülemeyen bir kalkan oluşturabilirsiniz. Bahçe mobilyalarının kumaş minder kılıflarında bu su ve kir itici nano teknolojik ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürün, su ve yiyecek lekelerinden çamaşır suyuna ve küfe kadar her şeyi uzaklaştırarak yapmanız gereken temizlik miktarını azaltır.

Dış mekan mobilyalarınızı temiz tutmanın bir başka etkili yolu da sınıfının en iyisi kılıflar kullanarak korumaktır. Muhtemelen çoğu dış mekan mobilyası seçeneğinin ayrı olarak satın alınabilecek kılıflara sahip olduğunu göreceksiniz ve orada yapacağınız satın alma tercihine göre bahçe mobilyalarının temizlenmesi sıklığını belirleyebilirsiniz.

Bir diğer önerimiz bahçe mobilyalarının korunması için üretilmiş olan ve kullanılan koruma kılıflarıdır. Su, toz ve ısı geçirmez özellikleri ile mobilyalarınızın korunmasında etkili olan bu koruma kılıfları sayesinde sadece hafta sonları ziyaretine gittiğiniz bir evinizin bahçesinde bulunan mobilyaları tüm olumsuz dış etkenlerden koruyabilirsiniz.

Bununla birlikte, birçok farklı ve olumsuz etkenleri göz önünde bulundurarak temizliği kolay olan bahçe mobilyası almak yapılacak en doğru ve mantıklı yatırım olacaktır.

Deneyimlerimiz dahilinde bahçe mobilyalarının nasıl temizleneceğine dair en iyi ipuçlarımızı paylaşmaya devam ediyoruz. Yıllarca kullanabileceğiniz ve keyfini çıkarabileceğiniz bahçe mobilyalarına sahip olmak için ihtiyacınız duyacağınız temizlik öneri ve ipuçlarımızı öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Plastik Bahçe Mobilyalarının Temizliği ve Bakımı

Plastik bahçe mobilyaları hafiftir, solmaya karşı dayanıklıdır ve birçok farklı şekil, doku ve şekil alabilir. Ayrıca diğer malzemeler tarafından kullanılan boya veya sızdırmazlık maddesi gerektirmez. Bu ve buna benzer avantajlar, bu sentetik polimerin bakımını kolaylaştırır ve bahçe mobilyaları için çok ucuz bir seçenek haline getirir. Plastik mobilyaların temizliği ve bakımı, gerçekte aldığı forma bağlıdır.

Plastik bahçe mobilyaların üzerine damlayan ağaç reçinesi gibi yapışkan maddeler bazı kimyasal temizlik ürünleri gerektirebilir. Ancak çoğu durumda partiküllü ve amonyaklı ovalama ürünü(cif) yeterli olacaktır. Seçtiğiniz çözüm ne olursa olsun, sorunlu alanları temizledikten sonra bu maddeleri hemen durulamanız önemlidir.

DİKKAT EDİNİZ!

Bazı temizlik ürünlerdeki kimyasallara uzun süre maruz kalmak plastiği soldurabilir ve bahçe mobilyalarınızın estetik ömrünü kısaltabilir.

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir: Sentetik Hasırdan Yapılmış, Rattan Görünümlü Bahçe mobilyaları Nasıl Temizlenir?

İlk önce, hasır hakkında konuşalım. Birçok dış mekan mobilyası, tüm hava koşullarına uygunluğu ve dayanıklılığı sebebiyle sentetik hasırdan yapılmıştır.

Geçmişte, doğal veya boyalı beyaz hasır mobilyalar, evin içinde kullanılıyordu veya bir miktar dış etmenlerden korunaklı sundurmaların altında.  Bu koruma gerekliydi çünkü örgüyü yapmak için organik malzemeler kullanıldı mobilyaların üretiminde. Ancak çağdaş sentetik hasır, yağmura, kara, güneşe karşı dayanıklı olmasının yanı sıra doğal bir dokumanın tüm estetik niteliklerini de sağlar.

Sadece şık ve çok yönlü olmakla kalmaz, aynı zamanda her hava koşuluna uygun sentetik hasır, rattan bahçe mobilyaları  son derece dayanıklı ve temizlemesi kolaydır.

NOT EDİNİZ!

Rattan görünümlü sentetik hasır bahçe mobilyalarınızı temizlemek söz konusu olduğunda, hasırlara zarar vermemek için işleri basit tutmak en iyisidir.

Rattan Bahçe Mobilyası Temizliği İçin İhtiyacınız Olan Araçlar:

 • Bir kova ılık su
 • Bulaşık deterjanı veya deterjan
 • Yumuşak kıllı fırça
 • Bahçe hortumu

Adım Adım Rattan Bahçe Mobilyası Temizlik Uygulaması:

 • Mobilyalarınızdan tüm minderleri, kumaşları ve bariz kalıntıları çıkarın
 • Kovanızı ılık su ve birkaç damla sıvı sabun veya deterjanla doldurun.
 • Kiri, tozu ve poleni yumuşatmak için sulayın. Yukarıdan başlayıp aşağı doğru ilerleyin, fırçamızı kovaya daldırın, ardından ılık, sabunlu suyu hasırın dokusuna hafifçe ovalayın, yukarı ve aşağı vuruşlarla ileri geri hareket ettirin.
 • Tüm bahçe mobilyaları parçaları nazikçe temizlenene kadar devam edin. İşlem boyunca kova suyunu gerektiği gibi değiştirin
 • Hortumunuzu alın ve yüksek basınç ayarında kalan kiri ve sabunlu suyu sulayın, durulayın.
 • Fazla suyu nazikçe havluyla alın, ardından mobilyanızın kurumasını bekleyin

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir: Tik Ağacı Bahçe Mobilyası Temizliği

Teak güzel, doğal bir malzemedir ve dış mekan kullanımı için en iyi ağaçtır. Sıcak, altın-kahverengi bir renkle başlar ve doğal olarak gümüş-gri bir tona dönüşür.

Tik ağacını temizlemek için sıvı bir sabun ve ılık su kullanmanızı öneririz.  Yapılan en büyük yanlışlardan biri basınçlı su ile tik ağacı bahçe mobilyalarını temizlemektir, ancak bu doğru bir uygulama değildir. Ahşaptaki doğal çatlakları derinleştirebilir.

Tik mobilyanızın yüzeyinde küf oluşmuşsa, temizleme solüsyonunuza az miktarda çamaşır suyu ekleyin (ve uygularken eldiven giydiğinizden emin olun!).

Tik ağacından mobilyalarınızı temizlemek için, mümkün olan en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için birkaç ekstra araca ihtiyacınız olacak.

Tik Ağacı Bahçe Mobilyaları Temizliği İçin İhtiyacınız Olan Araçlar:

 • Bir kova ılık su
 • Sıvı bulaşık deterjanı veya deterjan
 • Yumuşak kıllı fırça
 • Bahçe hortumu
 • Muşamba (isteğe bağlı)
 • Birkaç damla çamaşır suyu (isteğe bağlı)
 • 220 numara kumlu zımpara kağıdı (isteğe bağlı)

Adım AdımTik Ağacı Bahçe Mobilyaları Temizliği :

 • Tik ağacınızı nerede temizlediğinize bağlı olarak, çevredeki alanları çamaşır suyu ve döküntülerden korumak için bir muşamba koymak isteyebilirsiniz.
 • Kovanızı ılık su, birkaç damla sıvı sabun ve az miktarda çamaşır suyu (isteğe bağlı) ile doldurun.
 • Cildinizi korumak için eldiven giyin, fırçanızı batırın ve ovmaya başlayın. En yukardan başlayın ve en alta doğru ilerleyin
 • Tüm parçalar nazikçe temizlenene kadar devam edin. İşlem boyunca kova suyunu kirlendiğinde değiştirin
 • Hortumunuzu alın ve yumuşak bir ayar kullanarak kalan kiri ve sabunlu suyu durulayın.
 • Fazla suyu nazikçe havluyla alın. Mobilyalarınızı kurumaya bırakın

UZMAN ÖNERİSİ !

Tik mobilyanızın temizliğini bitirdikten sonra, yüzey pürüzlüyse, düzleştirmek için 220 kumlu zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Zımparayı püürüzlü yüzeye direk uygulamak yüzeyi çizeceğinden, teak ağacının suyu yönünde zımparaladığınızdan emin olun.

 

Metal, Demir ve Alüminyum Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir

Dış mekanda kullanılan metal bahçe mobilyalarının parlaklığını korumak için uygun temizlik şarttır. Alüminyum parçalar için oksidasyon yani paslanma en yaygın sorundur. Temizlemeden önce, metal parlatma macunu veya 1:1 beyaz sirke ve su solüsyonu kullanarak kusurları mümkün olduğunca giderebilirsiniz.

DİKKAT EDİN!

Amonyak ve trisodyum fosfat (TSP) gibi kimyasalları kullanmaktan kaçının; alkali temizleyiciler oksidasyona neden olur.

Metal, Demir ve Alüminyum Bahçe Mobilyalarının Temizliği İçin İhtiyacınız Olan Araçlar:

 • Bir kova ılık su
 • yumuşak bez
 • Deterjan gibi yumuşak temizleme solüsyonu
 • Bahçe hortumu

Metal, Demir ve Alüminyum Bahçe Mobilyaları Adım Adım Temizliği Nasıl Yapılır:

 • Bir kovada, ılık su kullanarak 1:3 deterjanlı su çözeltisini karıştırın
 • Her bir sürtme işaretini temizlenene kadar nazikçe temizlemek için yumuşak bir bez kullanın.
 • Fazla deterjan solüsyonunu durulamak için bir bahçe hortumu kullanın
 • Veranda mobilyalarını kullanmadan önce kurumaya bırakın

Metal, Demir ve Alüminyum Bahçe Mobilyalarının Doğal Parlaklığını Korumak İçin:

 • Alüminyum mobilyaları sık sık yıkayın ve aşındırıcı olmayan bir temizlik ürünüyle nemlendirilmiş yumuşak bir bezle çizik izlerini giderin.
 • Hasarlı boya ile birlikte zımparalayarak pasla mücadele edin.
 • Madeni alkol veya nafta ile nemlendirilmiş bir bezle metal kalıntılarını silin.
 • Paslanmaya dayanıklı boya ile boyamadan önce paslanmaya karşı dayanıklı bir astar kullanın.
 • Ek koruma için ferforje mobilyalarınızı kumlanmış veya toz boya ile kaplamayı düşünün. Temizlikten sonra korumak için bir kat (demir için iki) otomotiv cilası uygulayın.

Cam Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir

Birkaç basit temizlik adımıyla cam bahçe masalarını ışıl ışıl yapabilirsiniz. İlk olarak, camda aşındırıcı olmayan bir temizleyici ve bez veya sünger kullanarak yapışan kalıntıları temizleyin. Sert olan bir fırça camı çizebilir, bu nedenle mobilyanıza zarar vermeyecek zorlu temizlik işlerinin üstesinden gelmek için tasarlanmış yumuşak olanı tercih edin.

Bulaşık deterjanı ve ev temizleme solüsyonları en etkili temizleyicilerdir. İlk temizlikten sonra yüzeye beyaz sirke veya cam temizleyici püskürtün ve mikrofiber bir bez veya kağıt havluyla silin. Geri dönüşü olmayan kiri önlemek için ayda en az bir kez bir cam masanın altını silin. Cam masa çerçevelerini malzeme cinsine göre temizleyiniz.

UZMAN ÖNERİSİ!

Dış mekan cam mobilyalarını temiz tutmak için, kullanılmadığı zamanlarda cam masanızın üzerini örtmelisiniz. Gerekirse, cam tamir takımı ile camdaki küçük çizikleri ve talaşları düzeltin.

 

Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir: Bahçe Mobilyalarının Minder Kılıfları ve Kumaşları Nasıl Temizlenir

Bahçe mobilyalarının minderlerini temiz tutmanın en iyi yolu, minder yüzlerini çıkarmak ve sezonda bir veya iki kez çamaşır makinesinde yıkamaktır. Bunları asla kurutucudan geçirmeyin, minder kılıfları sadece havalandırarak kurutma gerektirir!

Bahçe mobilyalarınızı satın almadan önce minder kılıflarının hem çıkarılabilir hem de makinede yıkanabilir olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bazı bahçe mobilyalarınızın minder kılıfları çıkarılabilir değilse bunları bir bütün olarak da çamaşır makinesine atabilirsiniz(tabii sığarsa), bazıları çamaşır makinesine giremeyeceğinden, makinede yıkamadan önce üreticinin yıkama talimatlarını kontrol edin.

Tüm bahçe mobilyalarının minder kılıfları, solüsyonla boyanmış performans kumaşından özel olarak üretilmiştir, bu da kumaşın solmayacağı ve su kaynağına fazladan boya akması sorununun ortadan kaldırıldığı anlamına gelir. Ayrıca bahçe mobilyalarının minderlerinin kaplanmasında kullanılan kılıflar leke tutmaz, suya dayanıklı ve kolay temizlenebilir özel kumaşlardan üretilmektedir.

NOT EDİNİZ!

Bahçe mobilyaları kılıfları, soğuk suyla makinede yıkanabilirler!

Herhangi bir şey dökülmesinden sonra bahçe mobilyaları minderlerinizi temizlemeniz gerekiyorsa, bunu yapmanın en kolay yolu için aşağıdaki adımları takip edin.

Bahçe Mobilyalarının Minder Kılıfları ve Kumaşlarının Temizliği İçin İhtiyacınız Olan Araçlar:

 • Bir kova ılık su
 • yumuşak bez
 • Deterjan gibi yumuşak temizleme solüsyonu
 • Bahçe hortumu
 • Lekeyi çıkarmak için leke çıkarıcı (gerekirse)

Bahçe Mobilyalarının Minder Kılıfları ve Kumaşları Temizliği Adım Adım Nasıl Yapılır:

 • Yumuşak bir bezle, temizlemeyi planladığınız yerdeki kiri silin.
 • Uygun solüsyonu gerektiği gibi karıştırın. Nokta temizliği için 1:3 deterjanı suya karıştırın. Küf giderme için 1:3 çamaşır suyu ile suyu karıştırın
 • Bezi batırın ve hafifçe ovalayın, noktanın ortasından dışa doğru daireler çizin
 • Bölgedeki nemi emer
 • Gerekirse, nokta temizlenene kadar tekrarlayın, her geçişten sonra kurulayın.

Bahçe mobilyaları nasıl temizlenir ve bahçe mobilyalarının temizlği esnasında işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını sizinle paylaşarak bu konuda size rehberlik etmek istedik. Siz de bu konu hakkındaki önerilerinizi bizimle paylaşabilir ve makalemize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bir önceki makalemiz olan  Ev Temizliği İçin Gerekli Temzlik Malzemeleri Nelerdir makalemize de göz atabilir ve kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir