Yaptırdığınız hamilelik testinin pozitif çıkmasının ardından, doktorunuzun ev işleri ve temizlik için de bir reçete yazması işleri kolaylaştıracaktır, eminiz ki. Ama hamilelik, sağlık, doğum, anne ve bebek konusunda otorite olarak kabul edilen doktorun, hamilelikte ev temizliği ve ev işlerinin nasıl yapılması gerektiği  alanında bilirkişi olması beklenemez. Bununla birlikte, belirli hamilelik komplikasyonlarınız veya sınırlamalarınız varsa doktorunuzun (ev işleri ve ev temizliği konuları da dahil)  tüm uyarılarını dikkate almanız en doğrusudur.

hamileyken ev temizlemek, hamilelikte ev temizliği

İlk kez hamileyseniz, sizi daha önce hiç korkutmamış olabilecek birçok şeyin güvenliğini sorguluyor olabilirsiniz ve ev temizliği de bu listenizde yer alıyor olabilir. Temizleyicilerdeki zehirli kimyasallar doğmamış çocuğunuz için tehlikeli mi? Hamileyken, o ağır koltuğu,  elektrikli süpürge yaparken kaldırman uygun mu? Hamile birinin perde asmak için yukarı tırmanması doğru mu?  Büyüyen karın, kadınların dengesinin bozulmasına ve kaymaya daha yatkın olmasına neden olur, ayrıca zehirli dumanlar hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Annenize sorsanız, sizinle,  hamilelikte ev temizliği nasıl yapılır hakkında deneyimlerini paylaşmaktan mutluluk duyacağına eminiz ve birkaç önlem almanız koşuluyla temizliğe devam etmenin güvenli olduğunu bilin. Hamilelikte ev temizliği yapma denkleminin güvenli tarafında kalmak için aşağıda size sunacağımız hamileyken ev temizliği yapmanın güvenli yollarını aklınızda bulundurun.  Bu makaleyi okuduktan sonra ev işlerini ve ev temizliğini hamilelikte güvenli olarak yapabilecek, belki de bunları başka birine devretmeniz veya bazılarını da kiralamanız gerekecektir.

Hamilelikte Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken o kadar çok şey var ki. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı hakkında tedbirler almak, dünyaya yeni bir küçük insan getirmek için her şeyi hazırlamak için çok zaman harcayacaksınız. Diğer bir taraftan, hamileyken ev temizliği yapmak endişelenmemeniz gereken bir şeydir.

Hamileyken evinizi temizlemek hamilelikten önceki gibi kolay olmasa da mümkündür, ancak mevcut farklı ürünleri, kullanımı daha kolay teknikleri ve vücudunuzun ne kadar temizlik zamanını kaldırabileceğini öğrenmeniz, bilmeniz ve anlamanız gerekir. Ayrıca hem kendinizi hem de bebeğinizi koruduğunuzdan emin olmak için ek önlemlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hamilelik, yapabildiğiniz halde işleri devretmek için iyi bir zaman olsa da (dinlenmeye ihtiyacınız var veya sadece hamilelik kartını oynamak istiyorsanız), dokuz ay, ev işleri ve ev temizliği yapmadan geçirmek için uzun bir zamandır. O halde hamilelikte ev temizliği nasıl yapılır, hamilelikte ev temizliği yaparken nelere dikkat edilmeli, hamilelikte ev işleri ve temizlik nasıl yapılır konusunda önerilerimizi okumaya devam ederek değerlendirebilirsiniz.

Hamilelikte Ev Temizliği Yaparken Doğal Ürünler Kullanın

Bir evi temizlemek, genellikle güçlü ama bazen de zararlı bileşenler içeren temizlik ürünlerin kullanılmasını içerir. Hamileyken evi temizlemek için temizlik ürünleri kullanmanın başlıca tehlikelerinden biri, solunabilen veya emilebilen sert kimyasallardır.

Yeşil temizlik hamile kadınlar, bebekler ve diğer herkes için daha iyidir ve genellikle uygun ve ucuzdur. Damıtılmış beyaz sirke, limon suyu ve kabartma tozu gibi ucuz malzemelerle kendi yeşil temizleyicilerinizi yapabilirsiniz. Bu yaygın doğal temizlik ürünleri, doğal ve etkili alternatiflerdir ve anne ve bebek için tamamen güvenlidir.

Hamileyken Kullanabileceğiniz Güvenli Temizlik Ürünleri

Hamileyken ev temizliğinde kullanabileceğiniz temizlik ürünleri aşağıdaki gibidir.

  • Sirke
  • Karbonat
  • Kabartma tozu
  • Boraks

Havalandırma ve Kişisel Koruyucunun Önemi

Bir ev temizliği şirketi olarak sahip olduğumuz deneyimler dahilinde, çevre dostu olsun ya da olmasın, ne zaman bir temizleyici havaya püskürtülse, damlacıklar yere düşmeden önce uzun bir süre havada asılı kaldıklarından eminiz. Bu, onları soluduğunuz ve bu kimyasalların bebeğinizin sisteminde olduğu kadar akciğerlerinize ve diğer organlarınıza da girebileceği anlamına gelir. Kendinizi ve doğmamış çocuğunuzu korumak için, bir beze temizleyici dökün ve püskürtmek yerine silin.

Hamileyken bir evi temizlerken, çapraz havalandırma oluşturmak için pencereleri açın ve tavan vantilatörlerini açın. Daima eldiven, koruyucu gözlük ve maske dahil olmak üzere kişisel koruyucu ekipman kullanın. Soluduğunuz havanın kalitesini korumak amacıyla, temizleme solüsyonunu püskürtmek yerine temizleme solüsyonunu doğrudan bir temizlik bezi, sünger veya kağıt havlu üzerine dökün.

Yükünüzü Hafifletin Düşmelerden Kaçının

İlk üç aylık dönemde hamileyken temizlik yapıyorsanız, hala hamilelik öncesi kadar güçlü hissedebilirsiniz, ancak olmayabilirsiniz. İlk üç aylık dönemin sonunda, ağırlık merkeziniz değişir ve enerji seviyeleriniz düşer, bu nedenle kaldırmaya dikkatli yaklaşın. Bacaklarınızla hafif yükleri bile kaldırmaya odaklanın ve karnınızın dengenizi bozmasına izin vermeyin!

Yaralanmayı ve düşmeyi önlemek için nasıl hareket ettiğinizin farkında olun. Örneğin, toz almak veya süpürmek için bir ayağı diğerinin önüne geçmek vücudun dengesini bozar; herhangi bir yönde aşırı uzanmak düşmelere neden olur. Bu gibi anlar, gerçekten dikkatli olmak gereken zamanlardır!

Aşırıya Kaçmayın

Hamileyken temizlik yapmak kolay olmayabilir, ancak muhtemelen acil de değildir. Hamilelik, temizlik ve hemen hemen her şey için yeni zorluklar getirir. Her işi bir kerede ve doğrudan halletmek cazip gelse de, hamileyken evi temizlemek ve aşırıya kaçmak zararlı olabilir. Kir ve toz bekleyebilir, ancak sizin ve bebeğinizin sağlığı bekleyemez.

Hamilelikte ev temizliği  için bir plan yapın. Örneğin, hamilelikten önce haftada bir temizlik yapıyorsanız, şimdi görevlerinizi haftaya yaymanın bir yolunu bulmanız gerekebilir. İşleri biri sabah, diğeri daha sonra olmak üzere 15 dakikalık bölümler halinde yapmayı deneyin. Bu planlı yaklaşım sizi yormayacağı gibi verim almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bebeğiniz geldiğinde değişmesi muhtemel olan ev temizliği ihtiyaçlarınızı da yeniden düşünebilirsiniz.

Elektrikli Süpürgenizin İşi Yapmasına İzin Verin

Evinizdeki Her köşeye ve her noktaya ulaşmak için tırmanmak, gerinmek ve eğilmek harika bir fikir değildir. Süpürgeniz hamilelikte ve temizliği yaparken en yakın arkadaşınızdır ve sadece halı temizliği için değildir. Süpürgelikler, duvarlar, mobilya altları ve köşeler için süpürgenizin yardımcı parçalarını kullanın. Yuvarlak fırça aksesuarı, sert ve yumuşak yüzeylerin tozunu almak için harika bir iş çıkarır. Kitaplıklarda daha detaylı toz almak için teleskopik toz alma fırçası da satın almak isteyebilirsiniz.

Standartlarınızı Düşürün

Hamileyken temizlik konusunda stres yaşıyorsanız, daha iyi bir fikrimiz var. Süper bir temizlik profesyoneli olmaya çalışmak yerine neden “iyi” bir temizlik profesyoneli olmayasınız? Bize güvenin, hamileyken, ev temizliği yapmak ve temiz bir ortamda bulunmak oldukça önemlidir ancak bu durumu yönetebilmek çok daha değerli bir hedeftir. Yapabildiğiniz zaman temizleyin ve bununla yaşamayı öğrenin çünkü, hamileliğin son dönemi olan üçüncü trimesterde  temizlik yapmak doğru bir seçenek olmayabilir!

3. TRİMESTER NEDİR?

Hamilelik 3 ana döneme ayrılır. Bunların her birine trimester denir. Birinci trimester gebeliğin ilk 13 haftalık dönemini, ikinci trimester 14. – 26. haftalar arasındaki dönemi, üçüncü trimester ise 27. haftadan 40.haftaya kadarki dönemi kapsar.

Ağır Kaldırmayın

Temizlik iyi bir aerobik egzersizdir, bu yüzden doktor sizi kısıtlı fiziksel aktiviteye sokmadıkça hamileyken ev temizliği yapmaktan çekinmeyin; egzersiz bebek için de iyidir ve doğum için karın ve sırt kaslarınızı güçlü tutar.

Ancak elektrikli süpürge gibi ağır eşyaları kaldırmak söz konusu olduğunda doktorun tavsiyelerine uyun. Veya bir şeyi kaldırmanız gerekiyorsa, her zaman dizlerinizi bükün ve bir şey almak için asla eğilmeyin. Dizlerinizi biraz bükerek dengeli ve ağırlığı eşit olarak dağıtmak için ayaklarınızı omuz uzunluğunda ayrı tutun.

Kirli Kedi Kumundan Uzak Durun

Kedi kumu tehlikeli bir durum teşkil etmez, buradaki dikkat edilmesi gereken kedi dışkısıdır. Yapmanız gereken tek iş, kedi kumunu değiştirmek ve kum kutusunu temizlemektir. Kedi dışkısı ile temas, Toksoplasmaya yakalanmanıza neden olabilir. Bu paraziter enfeksiyon, düşük veya erken doğuma neden olabilir.

TOKSOPLASMA NEDİR?

Toksoplasma gondii, protozoonlardan Sarcocystidae ailesine,Toksoplasma cinsine mensup tipik bir koksidyan parazittir. Ara konak insan, kuş, sığır gibi omurgalı hayvanlardır. İnsan ve diğer bütün memelilerde hücre içi paraziti olarak yaşar. Toksoplasma gondii’nin asıl rezervuar konağı yaygın olarak kediler ve kedigillerdir.

Küf ve Rutubetten Kaçının

Birçok uzman, hamile kadınların, küflü ve rutubetli ortamlardan uzak durmalarını veya var ise küfü ortadan kaldırmaları gerektiğini söylemektedir. Bu, özellikle dış duvarlardaysa, toksik küf olabileceğinden ve bir tehlikeli madde ekibi tarafından ele alınması gerekebilir. Küf ve rutubet evin içindeyse nedenleri araştırmalı ve üstesinden gelinmelidir. Ya da küfü gidermeniz gerekiyorsa, sirke kullanın. Eldiven, tek kullanımlık yüz maskesi, eski bir uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve çorap giyin. İşlem için kullandığınız kıyafetlerinizi çıkarın ve tekrar giymeden önce yıkayın.

NOT EDİNİZ !

Evinizdeki küfün giderilmesinde klorak ve çamaşır suyu kullanmak yerine sirke kullanmayı tercih edebilirsiniz

Arkanızı Kollayın

İlk başta bir sorun teşkil etmese de, hamileliğiniz ilerledikçe sırtınız ağrımaya başlayabilir. Hamileliğin dördüncü ayından sonra ağırlık merkeziniz değişir. Temizlik sırasında meydana gelen kaldırma ve taşıma işlemleri daha zor hale gelebilir.

Uygun teknik ve sırt mekaniği kullanmazsanız (bacaklarınızla kaldırmak gibi) bu sorun daha da kötüleşir. Bu, yüksekte olan şeyleri temizlemek için de geçerlidir. Dolapların üstleri ve tavan vantilatörleri gibi yüksekte olanları temizlemek için mümkün olduğunda uzatılabilir tutacaklar alın.

Hamilelikte Ev Temizliği İçin Ailenden ve Arkadaşlarından Destek Al

Hamileyken evi temiz tutmak her zaman kolay değildir. Hamilelikte anne adaylarında fiziksel ve ruhsal birçok değişiklik oluyor, alıştığınızdan daha yorgun hissediyorsunuz . Hamilelikte yorgunluk, sizi temizlikten (veya temizlik hissi) alıkoyan diğer belirtiler gibi gerçektir. Bu anlarda sevdiklerinizden veya arkadaşlarınızdan yardım istemeyi düşünün. Ya da aile bireylerine kapasiteleri ölçüsünde bazı temizlik ve ev işlerini paylaştırabilirsiniz.

Profesyonel Destek Al

Hamileliğinizin herhangi bir evresinde, doktorunuzun yatak istirahatini zorunlu kıldığında ve ev işlerini ve temizliğini yapacak kimse de olmadığında, dışarıdan profesyonel ev temizliği almak, alıştığınız düzeni korumanızda en geçerli çözüm olacaktır.

İster hamileyken, ister bebek doğduktan sonra ev temizliği konusunda profesyonel ve güvenilir bir temizlik firmasından destek almak için yapmanız gereken olumlu yorumları ve referansları olan deneyimli bir temizlik firmasından randevu almak olacaktır.

Şayet İzmir ve çevre ilçelerde ikamet ediyorsanız izmir ev temizlik şirketi Güzel Evim tam da sizin aradığınız özelliklere sahip %100 müşteri memnuniyeti ilkesi ile hizmet vermekte olan 15 yıllık deneyime sahip bir firmadır. Bize ihtiyaç duyduğunuzda evinizi baştan aşağı temizleyecek bilgi birikimine ve deneyime sahibiz. Üstelik sizin ve doğmamış bebeğinizin sağlığı da birinci önceliğimizdir. Hamileyken ve iş dışında herhangi bir zamanda temiz bir evin tadını çıkarın – bugün ücretsiz online fiyat teklifi alın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir