Kirli Bir Evin Zihinsel ve Fiziksel Sağlığınıza Olumsuz Etkileri – 6 Önemli Etki ve Çözüm Önerileri

Kirli bir evin zihinsel ve fiziksel sağlığınıza olumsuz etkileri neler olabilir, hiç düşündünüz mü? Kendinizi hiç evinizdeki temizlik durumu  ve dağınıklık hakkında bunalmış ve ipin ucunu kaçırdığınız  bir halde buldunuz mu? Ya da yaşamınızın bir dönemi bu şekilde yaşadınız mı?

Cevabınız evet ise yalnız değilsiniz…

Son yıllarda evinin dağınık ve kirli olmasından müzdarip binlerce kişi temizlik firmamızı arayarak profesyonel temizlik konusunda destek istemekte. Ve birçoğu gerçekten ipin ucunu kaçırmış durumda.

Dağınıklık ve temiz olmayan yaşam alanları sağlığımıza zarar verir. Dağınık ve kirli bir ev ile kişilerin zihinsel ve fiziksel sağlıkları üzerindeki olumsuz etkileri arasındaki ilişkiye dair araştırmalar ve kanıtları gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

İşte kirli bir evin sağlığınızı etkilemesinin altı yolu ve onu destekleyecek bazı çözümler.

Zihinsel Dağınıklık

Japonya’da insanlar evlerini daha verimli kullanmak, daha düzenli ve derli toplu hale getirmek için “temizlik danışmanları”ndan profesyonel yardım alıyorlar.

İşte bu “temizlik danışmanları”ndan biri olan Marie Kondo,  “The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing” yani “Ortalığı toparlamanın hayatınızı değiştirecek mucizeleri: Japon Ortalığı Toplama ve Düzenli Olma Sanatı” isimli kitabıyla birçok ülkede en çok satanlar listesine girdi.

Kitabın ana teması, günlük yüzeysel temizlik yerine bir kereliğine yapılan dip köşe temizlik ve düzenlemenin çok daha faydalı olması. “Japon ev düzenleme sanatı” tabirine gülüp geçmek yerine hayatımıza çeki düzen vermek için Kondo’nun tavsiyelerini uygulamaktan bir zarar gelmez!

Her şeyden önce yapmamız gerekenler:

  • Evdeki gereksiz bütün eşyaları ayıklamak
  • Gerçekten ihtiyacımız  olan eşyaları düzgün bir şekilde tasnif ederek, onları aradığımızda bulmamızı kolaylaştıracak şekilde düzenlemek.

Burada önemli olan bu adımların sıralaması. İlk önce gereksiz eşyalardan tamamen kurtumalıyız ki, kalanları daha doğru tasnif edip bunlar için daha uygun bir yer bulabilelim.

Japon temizlik danışmanı Marie Kondo’nun yöntemlerini “büyülü” olarak tanımlıyor herkes, çünkü birçok insan için sıralama, temizleme ve istenmeyen veya gereksiz eşyalardan kurtulma eylemi oldukça özgürleştirici.

Evinizin bazı ayırma, temizleme ve atma gerektiren belirli bir alanını ele almak için bir gün ve saat seçin. “ÇÖP” ve “VER” ile işaretlenmiş kutuları kullanın ve sıralama için bir zamanlayıcı ayarlayın. İşiniz bittiğinde, artık dağınık olmayan alanı temizleyin!

Hava Kalitesi

Düzenli olarak temizlenmeyen, süpürülmeyen veya tozu alınmayan bir ev, düşük hava kalitesine katkıda bulunabilir ve bu da solunum alerjileri veya hastalıklara neden olabilir. Küf, bakteri, evcil hayvan kepeği,hayvan tüyü ve havadaki patojenlerin tümü solunum problemleri ve hastalık yaratabilir.

Havalandırma  ve klima filtrelerinizi düzenli olarak temizleyin ve tozunu alın. Havanın daha fazla kirlenmesini önlemek için doğal, çevre dostu ev temizleyicileri ve iyi çalışır durumda bir elektrikli süpürge kullanın.

Uyku Kalitesi

Çarşaflarınızı ayda en az iki kez yıkıyor musunuz?

Diğer yatak takımlarını veya yatağınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz?

Her gece uyuduğumuzda cilt yağları, ter ve ölü cilt hücreleri geride kalır. Bunlar alerjileri, astımı ve hatta hastalıkları harekete geçirerek uyku kalitemizi etkileyebilir.

Ailenizin çarşafları, yatak takımlarını, perdeleri, yastıkları ve şilteleri ne zaman yıkadığını içeren bir temizlik kontrol listesi veya dönüşüm planı oluşturun, böylece bunlar düzenli aralıklarla yapılır.

Temizliğe nereden başlayacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir önceki yazımızı okumanızı ve burada işinizi kolaylaştıracak bir temizlik listesi bulabileceğinizin müjdesini vermek isteriz.

Çapraz Bulaşma

Çapraz bulaşma, bakteriler bir alandan diğerine aktarıldığında meydana gelir. Mutfak, E. coli ve salmonella gibi bakterilerin en büyük suçlularından biridir. Kontaminasyon ciddi gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Tuvaletleri sifonu çekmemek ve banyoyu temiz tutmamak, hastalığın lavabo kolları, kapı kolları ve daha fazlası yoluyla yayılmasına neden olabilir.

Hastalığın yayılmasını önlemek için mutfakları ve banyoları temizleyin ve dezenfekte edin.

Bu arada  sizinle paylaşacağımız temizlik ipuçları ile hayatınızı kolaylaştırmak için Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edebilirsiniz.

Facebook https://www.facebook.com/GuzelEvimIzmirTemizlikSirketi/

Instagram  https://www.instagram.com/temizliksirketi.guzelevimizmir/

Kaygı

Biri güne hazırlanırken ve aradığını bulamadığında, bunalma ve kaygı gerçek sorunlardır.

Organize olmak, sırası ile yapılması gerekenler listesi oluşturmak; yemek pişirme, çamaşır yıkama veya ev onarımı yapma gibi görevlerin yerine getirilmesinde daha fazla kolaylık sağlar.

En çok kullanılan alanlardan başlayarak, herkesin kullanması kolay olan, organizasyon sistemlerini, sırası ile yapılması gerekenler listesi yerleştirin. Bu, bir ayakkabı ve portmanto, bir kitaplık veya gevşek eşyaları tutmak için açıkça işaretlenmiş kutular olabilir.

Düşme Takılma Tehlikeleri

Takılma tehlikeleri, yalnızca kırık kalça veya kemik riski yüksek olan yaşlılar için bir endişe kaynağı değildir. Düşmek, kafalarını çarpabilecekleri veya onları delebilecek veya yaralayabilecek başka bir nesneye düşebilecekleri için herkes için tehlikelidir.

Düzenli bir eve sahip olmak, onları yürüyüş yollarından güvenli bir şekilde uzak tutan eşyalar için bir yere sahip olmak demektir.

Temiz bir eve sahip olmanın zihinsel ve fiziksel sağlık yararları o kadar önemlidir ki, temizlik sizin için zorsa, bunu profesyonellere yaptırmaya değer. Özellikle ailenizin önemli miktarda zaman geçirdiği evinizde hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir.

Ya daha temiz bir ev ortamı sayesinde kaygı, bunalma ve üzüntü azaltılabilirse?

Ya hastalık, solunum problemleri ve tehlikeli riskler bu sayede azaltılabilirse?

Bize göre, bu refahı tanımlar!

Ve refah sizin için çok uzakta değil…

Yardım edebilmemiz ve size İzmir’de profesyonel temizlik desteği sunabilmemiz için bugün bizimle (0232) 255 0 555 numaralı telefondan iletişime geçin.

Similar Posts