Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, insanlar yaşadıkları ortamların temizliğini ve hijyenini yerine getirebilmek adına günde ortalama en az 15 dakika zaman harcamaktadır.

İyi haber; bu zaman süresi birçok avrupa ülkesinden daha fazla 😉.

Kötü haber ise şu; ev temizliğinde kişisel koruyucuların önemi ve kullanımı hakkında yeterli hassasiyeti gösterme konusunda,avrupa ülkeleri ile kıyaslanınca, oldukça gerilerdeyiz.

Bilindiği üzere temizlik çalışanlarının ya da temizlik yaparken kimyasal temizlik ürünleri kullanmak durumunda olan kişilerin sağlıkları, çeşitli faktörler nedeniyle risk altındadır.

Pekii ev temizliği yaparken kullanmak durumunda olduğumuz kimyasal içerikli temizlik ürünlerinin sebep olabileceği sağlık riskleri ve hastalıkları nelerdir?

KİMYASAL İÇERİKLİ TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİN SEBEP OLABİLECEĞİ SAĞLIK RİSKLERİ VE HASTALIKLARI

Bu durum nedeni ile en çok karşılaşılan  ve bilinen sağlık sorunlarını sırasıyla saymak gerekirse;

 • Öksürme
 • Nefes Darlığı
 • Hırıltı
 • Boğaz Ağrısı
 • Kırmızı Kaşıntılı Gözler
 • Baş Ağrısı veya Baş Dönmesi
 • Deri Döküntüleri
 • Burun Tıkanıklağı veya Akıntısı
 • Cilt ve Göz Yanıkları
 • Astım

Temizlik sektöründe geçen yılların ardından deneyimlerimiz ve gözlemlerimiz ev temizliğinde kişisel koruyucuların önemi ve insan sağlığı açısından gerekliliğini ispatlar derecededir.

Aşağıda size ev temizliği yaparken kullanmasını önerdiğimiz kişisel koruyuculardan ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Birkaç dakikanızı ayırarak, daha temiz ve hijyenik bir ortama kavuşmak adına yaptığınız temizlik esnasında sağlığınızı da nasıl koruyabileceğinizin ipuçlarını yeniden değerlendirebilirsiniz.

EV TEMİZLİĞİNDE HANGİ KİŞİSEL KORUYUCULAR KULLANILMALIDIR ?

 • TEMİZLİK ELDİVENLERİ
 • TEMİZLİK MASKELERİ
 • TEMİZLİK GÖZLÜKLERİ
 • ORTOPEDİK VE KAYMAZ  TERLİKLER
 • DİZLİK

 

TEMİZLİK ELDİVENLERİ

Ev temizliğinde kullandığımız temizlik ürünlerinin bir çoğu kimyasal içeriklidir.

Bu ürünler ev temizliği yaparken cilde temas etmesi durumunda sağlığımız açısından risk oluşturabilecek potansiyele sahipler.

Ev temizliğinde kullanılan inorganik temizlik ürünlerinin cilt ile temasında aşağıdaki sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 1. Deride kuruma ve çatlama
 2. Deride iltihaplanma
 3. Deride tahriş
 4. Deride kaşıntı
 5. Deride egzema
 6. Deride mantar

Bu ve buna benzer cilt hastalıklarının önüne geçebilmek için alınması gerekli en önemli tedbir uygun özellikteki kaliteli bir temizlik eldiveni kullanmaktır.

Temizlik eldivenleri kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çeşitlilik gösterebilir.

Uzun temizlik eldiveni,kısa temizlik eldiveni,plastik temizlik eldiveni,silikon temizlik eldiveni gibi birçok temizlik eldiveni çeşidi bulunmaktadır.

Temizlik eldiveni seçerken tüm izmir temizlik firmaları gibi siz demutlaka kalite standartı onayına sahip temizlik eldivenlerini seçiniz.

TEMİZLİK MASKELERİ

Temizlik yapmakta kullandığımız temizlik ürünleri organik değil ise bu ürünleri solumamak gerekir.

Kimyasal içeriğe sahip temizlik ürünleri kullanırken meydana çıkan koku ve gaz insan sağlığı ve doğa için zararlıdır.

İnorganik temizlik ürünlerinin yaydığı koku ve gaz teneffüs edildiğinde solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olacaktır.

Temizlik maskelerinin birçoğunda zararlı ve zehirli dumanları emen karbon filtreli kartuşlar bulunmaktadır.Ağır kimyasal temizleyiciler kullanmak durumunda olan kişiler bu kabon filtreli kartuşlara sahip solunum maskeleri kullanmalıdır.

Temizlik faaliyetlerinde bulunurken, temizliğe özgü potansiyel tehlikelere karşı koruma sağlamak için doğru kişisel koruyucu ekipmanı kullanmak çok önemlidir. Temizlik maskeleri, temizlik görevini yerine getirirken giyilmesi gereken önemli kişisel koruyuculardan biridir.

Şimdi size ev temizliği yaparken yüz maskesi takmanın ne kadar önemli olmasının bazı nedenleri sayacağız.

 • Zararlı kimyasalların solunmasını önler.
 • Sıçramalardan korur.(Bazen yüz maskelerinizle birlikte bir yüz kalkanı veya gözlük kullanmanız önerilir. Temizlik kimyasalları kullanırken oluşabilecek sıçramalar, gözler, alın ve başın üst kısmına gelebilir.Bu olumsuz durumdan etkilenmemek için maske ve koruyucu gözlük kullanmak önemlidir.)
 • Temizlik personelini havadaki virüslerden korur.(Bir temizlik servisinde çalışan insanlar, hizmet verdikleri alanlarda virüslere ve diğer patojenlere maruz kalırlar. Bu görünmez suçlular ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve hatta iş arkadaşlarınıza ve ailenize bulaşabilir.)
 • Alerjenlerden ve diğer partiküllerden korur.(Bazı partiküller mutlaka zararlı değildir, ancak yüksek miktarlardasolunması, solunum sıkıntısına neden olabilir. Ev temizliği ya da ofis veya açık alan temizliği yaparken, o bölgede yüksek konsantrasyonda toz, polen ve diğer döküntülere maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle, bir dahaki sefere bodrumunuzu, çatı katınızı veya kilerinizi temizlediğinizde, doğru yüz maskesine sahip olduğunuzdan emin olarak.) kendinizi koruyun.

 

TEMİZLİK GÖZLÜKLERİ

ORTOPEDİK VE KAYMAZ TERLİKLER

DİZLİK

BİRKAÇ ÖNERİ

Temizlik esnasında bulunduğunuz ortamı havalandırın.