Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, insanlar yaşadıkları ortamların temizliğini ve hijyenini yerine getirebilmek adına günde ortalama en az 15 dakika zaman harcamaktadır.

İyi haber; bu zaman süresi birçok avrupa ülkesinden daha fazla 😉.

Kötü haber ise şu; ev temizliğinde kişisel koruyucuların önemi ve kullanımı hakkında yeterli hassasiyeti gösterme konusunda,avrupa ülkeleri ile kıyaslanınca, oldukça gerilerdeyiz.

Bilindiği üzere temizlik çalışanlarının ya da temizlik yaparken kimyasal temizlik ürünleri kullanmak durumunda olan kişilerin sağlıkları, çeşitli faktörler nedeniyle risk altındadır.

Pekii ev temizliği yaparken kullanmak durumunda olduğumuz kimyasal içerikli temizlik ürünlerinin sebep olabileceği sağlık riskleri ve hastalıkları nelerdir?

Kimyasal İçerikli Temizlik Ürünlerinin Sebep Olabileceği Sağlık Riskleri ve Hastalıkları

Bu durum nedeni ile en çok karşılaşılan  ve bilinen sağlık sorunlarını sırasıyla saymak gerekirse;

 • Öksürme
 • Nefes Darlığı
 • Hırıltı
 • Boğaz Ağrısı
 • Kırmızı Kaşıntılı Gözler
 • Baş Ağrısı veya Baş Dönmesi
 • Deri Döküntüleri
 • Burun Tıkanıklağı veya Akıntısı
 • Cilt ve Göz Yanıkları
 • Astım

Temizlik sektöründe geçen yılların ardından deneyimlerimiz ve gözlemlerimiz ev temizliğinde kişisel koruyucuların önemi ve insan sağlığı açısından gerekliliğini ispatlar derecededir.

Aşağıda size ev temizliği yaparken kullanmasını önerdiğimiz kişisel koruyuculardan ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Birkaç dakikanızı ayırarak, daha temiz ve hijyenik bir ortama kavuşmak adına yaptığınız temizlik esnasında sağlığınızı da nasıl koruyabileceğinizin ipuçlarını yeniden değerlendirebilirsiniz.

Ev Temizliğinde Hangi Kişisel Koruyucular Kullanılmalıdır ?

 • TEMİZLİK ELDİVENLERİ
 • TEMİZLİK MASKELERİ
 • TEMİZLİK GÖZLÜKLERİ
 • ORTOPEDİK VE KAYMAZ  TERLİKLER
 • DİZLİK

 

TEMİZLİK ELDİVENLERİ

Ev temizliğinde kullandığımız temizlik ürünlerinin bir çoğu kimyasal içeriklidir.

Bu ürünler ev temizliği yaparken cilde temas etmesi durumunda sağlığımız açısından risk oluşturabilecek potansiyele sahipler.

Ev temizliğinde kullanılan inorganik temizlik ürünlerinin cilt ile temasında aşağıdaki sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 1. Deride kuruma ve çatlama
 2. Deride iltihaplanma
 3. Deride tahriş
 4. Deride kaşıntı
 5. Deride egzema
 6. Deride mantar

Bu ve buna benzer cilt hastalıklarının önüne geçebilmek için alınması gerekli en önemli tedbir uygun özellikteki kaliteli bir temizlik eldiveni kullanmaktır.

Temizlik eldivenleri kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çeşitlilik gösterebilir.

Uzun temizlik eldiveni,kısa temizlik eldiveni,plastik temizlik eldiveni,silikon temizlik eldiveni gibi birçok temizlik eldiveni çeşidi bulunmaktadır.

Temizlik eldiveni seçerken tüm izmir temizlik firmaları gibi siz demutlaka kalite standartı onayına sahip temizlik eldivenlerini seçiniz.

TEMİZLİK MASKELERİ

Temizlik yapmakta kullandığımız temizlik ürünleri organik değil ise bu ürünleri solumamak gerekir.

Kimyasal içeriğe sahip temizlik ürünleri kullanırken meydana çıkan koku ve gaz insan sağlığı ve doğa için zararlıdır.

İnorganik temizlik ürünlerinin yaydığı koku ve gaz teneffüs edildiğinde solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olacaktır.

Temizlik maskelerinin birçoğunda zararlı ve zehirli dumanları emen karbon filtreli kartuşlar bulunmaktadır.Ağır kimyasal temizleyiciler kullanmak durumunda olan kişiler bu kabon filtreli kartuşlara sahip solunum maskeleri kullanmalıdır.

Temizlik faaliyetlerinde bulunurken, temizliğe özgü potansiyel tehlikelere karşı koruma sağlamak için doğru kişisel koruyucu ekipmanı kullanmak çok önemlidir. Temizlik maskeleri, temizlik görevini yerine getirirken giyilmesi gereken önemli kişisel koruyuculardan biridir.

Şimdi size ev temizliği yaparken yüz maskesi takmanın ne kadar önemli olmasının bazı nedenleri sayacağız.

 • Zararlı kimyasalların solunmasını önler.
 • Sıçramalardan korur.(Bazen yüz maskelerinizle birlikte bir yüz kalkanı veya gözlük kullanmanız önerilir. Temizlik kimyasalları kullanırken oluşabilecek sıçramalar, gözler, alın ve başın üst kısmına gelebilir.Bu olumsuz durumdan etkilenmemek için maske ve koruyucu gözlük kullanmak önemlidir.)
 • Temizlik personelini havadaki virüslerden korur.(Bir temizlik servisinde çalışan insanlar, hizmet verdikleri alanlarda virüslere ve diğer patojenlere maruz kalırlar. Bu görünmez suçlular ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve hatta iş arkadaşlarınıza ve ailenize bulaşabilir.)
 • Alerjenlerden ve diğer partiküllerden korur.(Bazı partiküller mutlaka zararlı değildir, ancak yüksek miktarlardasolunması, solunum sıkıntısına neden olabilir. Ev temizliği ya da ofis veya açık alan temizliği yaparken, o bölgede yüksek konsantrasyonda toz, polen ve diğer döküntülere maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle, bir dahaki sefere bodrumunuzu, çatı katınızı veya kilerinizi temizlediğinizde, doğru yüz maskesine sahip olduğunuzdan emin olarak.) kendinizi koruyun.

 

TEMİZLİK GÖZLÜKLERİ

Ev temizliği yaparken cildiniz ve solunum organlarınız kadar gözlerinizin de risk altında olduğunu biliyor muydunuz?

Birçoğumuz  ev temizliği işine kendimizi  adeta adıyoruz.Demek istediğimiz, sağlığımız için herhangi bir önlem almadan temizlik işine başlamak hepimiz için normal bir durum.

Temizlik esnasında kullanmakta olduğumuz temizlik kimyasalı bazen kontrolümüz dışında sıçramakta,yüzümüze ve gözümüze gelmektedir.Bu durum gözler için oldukça tehlikelidir.

Bu nedenle Güzel Evim İzmir Temizlik Şirketi  ev temizliği yaparken ve temizlik kimyasalları kullanırken koruyucu temizlik gözlüklerinin kullanılmasını tavsiye etmektedir.

ORTOPEDİK VE KAYMAZ TERLİKLER

Ev temizliği esnasında mutlaka kullanmanızı tavsiye edeceğimiz diğer bir kişisel koruyucu da ortopedik ve kaydırmaz terliklerdir.

Özellikle ıslak alanların temizliği esnasında, kaymayı engelleyen terliklerin kullanılması hayati önem taşımaktadır.

Ev temizliği esnasında karşılaşılan iş kazalarının büyük bir bölümünü kayma sonucu düşmeler oluşturmaktadır.

Uzun süren ev temizliği işlemlerinde ayağı yormayacak ortopedik terliklerin kullanılması sizin fiziksel performansınıza  olumlu etki edecektir.

Ayrıca uzun süren ev temizliği uygulamalarında ortopedik terliklerin kullanılması iskelet yapınızın sağlığının korunması açısından da gereklidir.

DİZLİK

Bir ev temizliği esnasında en çok kol kasları,bacak kasları,bel ve boyun kasları kullanılır.

Ani,ters ya da zorlayıcı hareketler kasların zarar görmesine sebep olabilir.Böyle bir durum ağrılara ve hatta sonu ameliyat olabilecek müdehalelere sebebiyet verecektir.

Şayet ev temizliği esnasında sık olarak dizlerinizizn üzerine eğiliyor veya bu pozisyonde uzun bir süre duruyorsanız kişisel koruyuculardan olan dizlikleri kullanmanızı öneriyoruz.

Dizlikler, sert yüzeyler ile temas esnasında diz kapaklarınızı koruyacak ve sizi rahat ettirecektir.

Similar Posts