Yaşam alanlarınızdaki koltuk ve diğer döşemeli mobilyalar zaman içerisinde aşınmaya, yıpranmaya ve kirlenmeye maruz kalabilir ve bu durum koltuk temizliği  ve koltuk bakımı ihtiyacını ortaya çıkaracağı muhtemeldir.

Siz ve aileniz ekstra dikkatli olsanız bile, dökülen bir bardak çay veya çamurlu pati izleri olsun, dökülmeler ve kazalar hayatın olağan birer parçalarıdır. Koltuklar, kanepeler, sandalyeler, banklar, sedirler ve diğer kumaş kaplı parçalar dahil olmak üzere döşemeli mobilyalardaki lekeleri önlemenin en iyi yolu, yiyecekleri ve evcil hayvanları oturma odasından tamamen yasaklamak değil, sadece lekeler oluştuğunda ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. Hızlı davrandığınızda, koltukları düzenli olarak temizlediğinizde ve kumaşınızı bildiğinizde, dökülmeleri, lekeleri ve diğer aksilikleri kolaylıkla halledebilirsiniz.

profesyonel koltuk temizlği, koltuk temizliği nasıl yapılır

İnatçı bir lekeyle uğraşırken ve göze hoş gelmeyen evcil hayvan tüylerini çıkarırken, sizinle aşağıda paylaşacağımız ve her zaman işinize yarayacak koltuklarınızın nasıl temizleneceğine ilişkin bu ipuçları, koltuklarınızın, kanepelerinizin, sandalyelerinizin ve diğer döşeme kaplı mobilyalarınızın yıllarca yeni ve temiz görünmesini sağlayacaktır.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır

Koltuk temizliği ve koltuk koltuk hijyeninin gerekliliği için sayılabilecek onlarca geçerli neden vardır. Diğer bir taraftan mükemmel bir koltuk temizliği bir dizi önlem, uygulama ve deneyimleme gerektiren birkaç basamaklı bir süreçtir.

Her evde ve her kişinin kendine özgü koltuk temizliği standartları var olsa da, genel olarak kabul gören ve etkisi her durumda kanıtlanmış başlıca koltuk temizleme yöntemleri, koltuk temizliği teknikleri ve koltuk temizleme ürünleri bulunmaktadır.

Bulunduğunuz ortamda bulunan koltuklarınızın yıkanması ailenizin ve sizin sağlığınız için gereklidir ve düzenli bir koltuk temizliği yaşam kalitenize de katkı sağlayacaktır.

Koltuk üzerinde gözle görülebilir kir, leke oluşumlarının haricinde gözle görülemeyen birçok mikroorganizmanın  da var olduğundan yola çıkarsak, her kir, leke ve durum için bir koltuk temizliği eylem planına sahip olmak hayat kurtarabilir.

Evde bulunan koltuklarınızın temizlenmesi ne kadar önemli ve gerekli ise, hastane, klinik, otel, sinema ya da yolcu otobüsü gibi umuma açık yerlerde bulunan koltukların temizliği daha önemli ve daha sıklıkla temizlenmesi gereklidir.

Yeni satın almış olduğunuz koltuğun temizliğini ve bakımını bir süre kendiniz yapabilirsiniz ancak konu derinlemesine bir koltuk temizliği ve koltuk hijyeni olduğunda en doğru çözüm koltuk temizliği konusunda bir başucu rehberi olabilecek makalemizi sonuna kadar okumak olacaktır.

Koltuklarınızı ve Döşeme Kaplı Mobilyaları Sık Sık Vakumlayın

Bir numaralı koltuk temizleme ipucumuz, koltuklarınızı ve döşeme kaplı mobilyalarınızı sık sık vakumlamaktır. Kir sadece mobilyanızın görünümünü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda döşeme liflerini de aşındırabilir. Kurumuş kir ve kalıntıları yumuşatmak için temiz, kuru bir döşeme aparatı veya sert kıllı bir fırça kullanın. Ulaşılması zor köşeler ve yarıklar için aralık aletini kullanın.

Koltuk temizliği için elektrik süpürgenizi koltuk temizleme ayarına getirerek vakum gücünü ayarlayabilirsiniz. Birçok elektrikli süpürge makinesi markalarında koltuk temizleme fırçası dahili olarak sunulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Ev Temizliğinde Koltuk Yıkamanın Önemi

Koltuklarınızı Nazikçe Temizleyin

Koltuk, sandalye ve diğer döşeme kaplı mobilyalar üzerindeki inatçı, yerleşik lekeleri çıkarmaya uğraşırken dahi bastırarak ve sert bir şekilde ovalamayın. Ovma, lekenin liflere daha da yerleşmesine veya koltuk kumaşının zarar görmesine neden olabilir. Koltuk üzerindeki lekeyi çıkarmak için leke çıkarıcı kullanmayı deneyin ve leke çıkarıcının koltuk kumaşına nüfuz etmesine ve yerleşmesine izin verin, ardından nazikçe kurulayın. Kurutma için kalın kumaş veya kıllı fırça yerine yumuşak, mikrofiber bir bez kullanın. Temizleme ve kurutma işleminden sonra lifler sertleşirse, koltuk döşemesini yumuşatmak için sert olmayan bir fırça kullanın.

Koltuk temizleme makinesi, koltuk yıkama makinası veya buharlı kotuk temizleme makineleri koltuk üzerinde oluşan leke ve kirlerin ortadan kaldırılmasında tercih edilebilir.

Koltukları Temizlemek için Islak Mendil Kullanın

Islak mendiller, hızlı ve pratik bir koltuk temizliği gerekli olduğunda inanılmaz derecede etkilidir (ancak kumaşa zarar vermeyeceklerinden emin olmak için, her zaman, önce göze çarpmayan bir alanda test etmelisiniz). Deri, pamuk veya polyester döşeme kaplı koltuklar için harika olan bu mendiller, çok az nem içeren yumuşak bir su ve sabun karışımı ihtiva etmektedir. Dökülme olduğunda lekeleri anında çıkarmak için oturma odasında bir seyahat paketi bulundurun. Bebek mendilleri de ıslak mendiller kadar leke temizlemek için idealdir. Kahve damlamalarına ve diğer dökülmelere karşı hızlı hareket edin ve leke daha sertleşmeden ıslak mendilin inanılmaz leke çıkarma gücünü test edin.

Ayrıca, özellikle leke çıkarmada etkili olan leke çıkarıcı mendiller de her zaman evinizde bulunması gereklidir. Bu tür leke çıkarıcı mendilleri internetten sipariş verebilirsiniz.

Koltuk Temizlemek İçin Kullanılacak Deterjanlar :

Koltuk temizliği için hangi deterjan kullanılır konusunda bir fikriniz yoksa koltuk üzerine kaza ile dökülecek herhangi birşeye hızlı müdehaleler için elinizin altında bulunmasını tavsiye ettiğimiz diğer koltuk temizleme deterjanları aşağıda listelenmiştir. Göz atınız!

  • Kosla oxi action koltuk temizleme spreyi
  • Amonyaklı koltuk temizleme spreyi
  • Bulaşık deterjanı
  • Koltuk temizlik spreyi (evde kendi yap)

Koltuklarınızı Kodlara Göre Temizleyin

Koltuklarınızı ve döşeme kaplı mobilyaları temizlemenin en iyi yollarından biri de ürününüzün üretici talimatlarına ve kumaş temizleme koduna bakmaktır.

Birçok koltuk üretici firma, koltukların nasıl temizlenmesi gerektiğini gösteren kodları koltuğun arka bölümüne etiketlemektedir.

“W”, su kullanmanın uygun olduğu anlamına gelir. Yastık kılıflarını çıkarın ve üreticinin talimatlarına göre yıkayın.

“S”, suyun haricinde ve bunun yerine alkol gibi su bazlı olmayan bir çözücü kullanmak anlamına gelir. Hafifçe püskürtün, ardından temiz beyaz bir bez veya süngerle lekeyi temizleyin.

“S/W”, kimyasal koltuk temizlik ürünü veya su kullanmanızda sorun olmadığı anlamına gelir ve

“X”, hiçbirini kullanmayın ve yalnızca vakumu kullanın anlamına gelmektedir.

NOT EDİNİZ !

Evde koltuk temizliği için mutlaka bir koltuk temizleme ürünü veya spreyi ve bir koltuk temizleme fırçası bulundurun.

Koltuklarınızda Lekeleri Önleyin

Mobilyalarınızın leke tutması ve koltuk üzerine kaza sonucu dökülmelere karşı kotluk döşemelerinizi nano-teknolojik bir ürün ile koruyabileceğinizi biliyor musunuz?

Kumaş koruyucu bu ürün sayesinde koltuk döşemenizin üzerinde görünmez bir tabaka oluşmakta ve herhangi bir şey(süt, çay, kahve, yemek) kaza ile koltuğunuzun üzerine döküldüğünde koltuğunuzun yüzeyinden akıp gitmektedir.

50ml veya 100ml spreyli şişede satışa sunulan bu ürünü uygulamak oldukça kolay.

İçinde ürün bulunan spreyli şişeyi salla ve dökülmelere karşı korumak istediğiniz koltuk üzerine eşit miktarda püskürt.  Kendiniz uygulayın (veya bir uzmana yaptırın). Etkisinin ne kadar süreceğini kullanım klavuzunda bulabilirsiniz. Güzel Evim İzmir Temizlik Firması çalışanı bir temizlik profesyoneli “Bu ürünün koltuk üzerine dökülmelere karşı etkisini koruması için yılda bir kere yeniden uygulanması gereklidir” diyor.

Nasiol Su İtici Kumaş Kaplama ürünü hakkında daha fazla bilgi için su itici kumaş kaplama ziyaret edebilirsiniz.

Koltuklarınızı Silerken Bir Kez Daha Düşünün

Ev Temizliği Hizmetleri konusunda sahip olduğumuz 15 yılı aşan deneyimlerimiz, bir koltuğun ıslak olarak silinmesi ile %100 etkili bir koltuk temizliği elde edilemeyeceğini kanıtlamıştır.

Özellikle koltuk üzerine dökülen ve inatçı leke olarak adlandırabileceğimiz; oje lekesi,kahve lekesi, şarap lekesi, şekerli çay ve buna benzer lekeler silinerek koltuk üzerinden temizlenmesi olanaksızdır.

Birçok insan, ne kadar çok ıslatırsam o kadar iyi temizlenir koltuklarım diye düşünmektedir. Bu her zaman doğru değildir. Oysa ne kadar fazla ıslatırsanız koltuklarınızı, leke ve kirler o kadar derine hapis olur.  Koltuklarınızı temizlemek için önce özel olarak formüle edilmiş solventli (susuz) bir leke çıkarıcı deneyin.

AKLINIZDA BULUNSUN!

Birçok döşeme spreyi ucuzdur ve çoğu lekede iyi sonuç verir

Evcil Hayvan Tüylerini Koltuktan Yüzeyinden Temizleyin

Tüylü arkadaşlarınız sizinle kanepede rahatlamayı seviyorsa, o zaman aşağıda vereceğimiz ipuçları size koltuk temizliği için gerekli olacaktır.

Evcil hayvan tüylerini koltuk yüzeyinden çıkarmak için bir çift lastik eldiven giyin ve bunları koltuk kumaşının üzerinde bir miktar bastırarak, ovalar gibi, gezdirin. Eldivenler, evcil hayvan tüylerini koltuğunuzun kenarına getirmenizi kolaylaştırır ve kolayca vakumlayabileceğiniz bir statik oluşturur.

Koltuktan evcil hayvan tüyü temizlemek için ikinci yöntem, evde kendin yap bir statik tüy toplayıcı sprey oluşturabilirsiniz. Su ve az miktarda yumuşatıcıyı spreyli bir şişe içinde karıştırarak bir çözelti oluşturun. Çözeltiyi koltuk kumaşı yüzeyine püskürtün ve evcil hayvan tüylerini bir bezle silin.

Koltuktan evcil hayvan tüyü çıkarmak için diğer etkili araçlar arasında koltuk fırçaları ve evcil hayvan tüyleri için tasarlanmış el süpürgeleri bulunur.

Diğer etkili bir araç ise evcil hayvan tüylerini kumaş yüzeyler (elbise, koltuk yüzeyi vb) üzerinden toplayan yapışkanlı tüy toplayıcı rulolardır.

Temiz Koltuk Battaniyeleri ve Yastıkları

Mükemmel bir koltuk temizliğinin nasıl yapılabileceğinden bahsederken koltuklarınız üzerinde bulunan battaniyelerin, örtülerin, kırlentlerin ve minderlerin nasıl temizlenebileceğinden de bahsetmek uygun olacaktır.

Koltuk temizliği yaparken  koltuk üzerinde bulunan örtü, battaniye ve kırlentlerinizi yıkamayı unutmayın. Bir çamaşır makinesi kullanırken, genellikle ılık suda ve orta devir sıkma ayarında yıkamak en iyisidir. Yastık kılıfları çıkarılabilir ise, ters yüz edin ve fermuarını kapatın. Yastıkların iç dolgularının iyice kuruduğundan emin olun, çünkü içi nemli kalan minder ve kırlentler küflenmeye neden olabilir.

Yastıklarınızın yıkanabilir olduğundan emin değilseniz, en sevdiğiniz esansiyel yağın eklendiği bir sprey su ile onları tazeleyin ve ardından birkaç tenis topuyla kurutucuda döndürün.

Koltuk Üzerindeki Lekeler İçin Kendin Yap Leke Çıkarıcılar

NOT EDİNİZ !

Koltuk üzerinde dökülmeye ne kadar erken müdahale edebilirseniz, o lekeyi çıkarma şansınız o kadar fazla olur.

Güzel Evim İzmir Temizlik Firması Koltuk yıkama ekibinden bir profesyonel, koltuk üzerine dökülmeyi hemen yakalarsanız, mikrofiber bir bezle basitçe kurulayarak kurtulabilirsiniz, diyor. Koltuk döşemenizde su kullanmak güvenliyse deneyebileceğiniz birçok Evde Kendin Yap koltuk temizleme taktiği de vardır. Lekeyi yayma riskini azaltmak için çıkarma girişiminde bulunmadan önce vakumlayın ve her zaman önce göze çarpmayan bir noktada test edin. Koltuklardan ve döşemeli mobilyalardan lekeleri çıkarmak için şu püf noktalarını deneyin:

Genel Koltuk Lekesinin Çıkarılması

Cep sodası ile koltuk üzerindeki birçok lekeden kurtulabilirsiniz.  Karbonatı koltuk üzerindeki lekenin üstüne bir miktar dökün ve nemli bir bezle ovalayın. Temiz, beyaz bir bezle nazikçe kurulayın.

İki kolay seçenek daha var;

  • Biraz sirke (temiz suyla durulamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletin)
  •  Hafif bir bulaşık deterjanı ve su çözeltisi.

Koltuk Üzerindeki Gres veya Yağ Lekeleri

Tuz serpin, bekletin, ardından sabun ve su ile kurulayın. Alternatif olarak, tuz yerine alkol ile ovalamayı deneyin.

Koltuktan Kahve Lekesi Çıkarmak

Biraz bulaşık deterjanı ile eşit miktarda su ve sirke karışımıyla ovalayın.

Koltuktan Mum  ve Boya Lekeleri Çıkarmak İçin

Jel olmayan bir diş macunu ile çalışın, ardından temiz su ile durulayın.

Koltuk Kumaşından Kan Lekesi Çıkarmak İçin

Önce hidrojen peroksit, sonra su ile durulayın

Koltuktan Kırmızı Şarap Lekesi Çıkarmak

Tuz serpin. Hidrojen peroksit veya limon suyuyla ovalayın, ardından suyla durulayın.

Koltuk Temizliği İçin Profesyonel Destek Alın

Koltuk temizliğini evde kendi imkan ve tecrübeleriniz dahilinde gerçekleştirmenizin mümkün olmadığı anlarda koltuk temizliği için profesyonel destek almak oldukça iyi bir fikirdir. Profesyonel koltuk yıkama firmaları, koltuk detaylı temizliği ve derinlemesine koltuk temizliği için koltuk yıkama makinelerine, koltuktan leke çıkarıcı deterjanlara ve ayrıca koltuk hijyeni için çeşitli antibakteriyel temizleyicilere sahiptirler.

Bir koltuk yıkama şirketi, koltuk temizliği nasıl yapılır, koltuktan leke nasıl çıkar ve koltuk temizliği püf noktaları nelerdir, çok iyi bilir ve yüksek standartlarda koltuk temizleme yöntemlerini servis ederler.

Profesyonel koltuk yıkama, buharlı koltuk temizliği, koltuktan leke çıkarma ve koltuk hijyeni konularında 15 yılı aşan tecrübesi ile hizmet vermekte olan Güzel Evim İzmir koltuk yıkama şirketleri koltuk temizliği fiyatları ve koltuk yıkama standartları alanında belirleyici olan, sektör lideri bir koltuk yıkama firmasııdır.

Koltuk temizliği evde nasıl yapılır, koltuk temizliği için kullanılabileceğiniz doğal ürünler nelerdir, koltuk temizliğinde kullanılacak malzemeler hangileridir veya pratik koltuk temizliğinde ne kullanılır gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız ya da İzmir il sınırlarında oturuyor ve profesyonel koltuk yıkama ve temizliği hizmeti için bizi 0232 255 0 555 numaralı telefonumuzdan arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir