Yıllardır ev temizliği konusunda verdiğimiz hizmetler neticinde edindiğimiz birçok tecrübe ve deneyimlerimize yaptığımız araştırmaları da ekleyerek, temizlik kokusunun insan psikolojisine etkileri ve buna benzer birçok başlık altında toplayarak sizinle paylaşmaktayız.

Ev temizliği yaparken kullandığımız temizlik ürünlerine dikkat ederseniz hepsinin kendine özgü kokusu olduğunu farkedebilirsiniz.

Yaptığımız araştırmalar,gözlemler ve yer vereceğimiz uzman görüşleri şunu gösteriyor ki temizlik kokusu insan pisikolojisini olumlu olarak etkilemekte tazelik,zindelik,ferahlık,yenilenmişlik,rahatlama hislerini ön plana çıkarmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, araştırmaları sonucu yaptığı açıklamada kokunun insan psikolojisi üzerinde etkili olmasının yanı sıra insan sağlığını koruyucu ve hatta hastalıkların iyileştirilmesinde kullanıldığından bahsetmektedir.

Ev temizliği ve temizlik kokusunun insan psikolojisine etkileri

  • Eviniz,çevreniz,çalışma ortamınız yani kısaca bulunduğunuz ortamların temizliği sizi nasıl etkilemekte?
  • Temizlik ürünleri alışverişi yaparken ürünlerin nasıl koktuğu ile ilgileniyor,merak ediyor,kokluyor musunuz?
  • Sizi kokular psikolojik olarak nasıl etkiliyor?
  • Temizlik kokusunun insan psikolojisine etkileri nelerdir?

Tüm bu ve buna benzer merak edilen sorulara yanıtları yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Koku alma yeteneği kişiden kişiye değişebilmekte kimi kokulara aşırı hassasiyet gösterirken, kimi kokuyu yoğun hissetmekte kimisi de hiç kimsenin hissedemediği kokuyu çok uzaktan hissedebilmektedir.

Bu durum,insanların yaşı,cinsiyeti,sağlığı ve hatta sigara kullanıp kullanmadığı gibi durumlar ile açıklanabilir.

Herkes için temizlik kokusu olumlu psikolojik etkilere neden olurken tüm gün ev temizliği yapmak durumunda olan bir izmir temizlik firması personeli için durum farklı olabilir.

Ev temizliği esnasında yaptığımız koltuk yıkama,yatak yıkama işlemleri sırasında kullanmakta olduğumuz yatak ve koltuk yıkama ürünlerini genellikle az parfüm içeren ürünler arasından seçiyoruz ve yıkadığımız yatak ve koltukları birkaç kere su ile duruluyoruz ki geriye koku kalmasın.

Çalışma ortamlarının temiz olması çalışan kişilerin performansına katkı sağlamaktadır.

Peki şunu biliyor musunuz?Bazı kokuların özellikle de gül kokusunun insan hafızasını güçlendirdiğini.

Sanırız bu yazıyı okuyan birçok kişi en yakın zamanda iş yeri temizliğinde gül kokusu içeriğine sahip temizlik ürünleri tercih edecektir.

İPUCU:Stres verici meslek kollarında çalışanlar veya uyku problemi olanlar lavanta kokusu tercih edebilirler.

Evimizde temizlik esnasında kullanacağımız temizlik ürünlerini seçerken birçoğumuz ürünü koklayarak almayı tercih etmekteyiz.Bunun nedeni kokunun bilinçaltımıza verdiği sinyallerdir.Kimi koku zindelik,kimi ferahlık,kimi de yenilenmişlik hissi verir.

Ev temizliği için kullandığımız yüzey temizleyiciler,leke çıkarıcılar,ahşap temizleyiciler,deterjanlar ve diğerleri uzun araştırmalar ve kokuların insan psikolojisi üzerindeki etkileri denenerek üretilmektedir.

Aşağıda temizlik kokusunun insan psikolojisine etkileri araştırmamızı yaparken hangi kokuların insan üzerinde ne gibi etkilere neden oldukları ile karşılaştık.

PAPATYA : Canlılk ve sevinç duygularını ön plana çıkartır.

LİMON : Ferahlık ve canlanma hissi verir.

LAVANTA : Zindelik ve tazelenmişlik hissi verir.

YASEMİN : Rahatlama ve gevşeme hissi uyandırır.

Similar Posts