İş güvenliği uzmanları ve profesyonel ev temizlik firmaları temizlik esnasında alınacak önlemler ve kişisel iş güvenliği uygulamaları hakkında bilgi ve önerilerini bizimle paylaşıyor.

Ev temizliği önem verdiğimiz ve yapmak konusunda iyi olduğumuz bir alan olabilir.Ancak alınacak tedbirler ve dikkate alacağınız önerilerimizi bir kez daha hatırlatmayı uygun görüyoruz.

  • Temizlik Eldiveni ve Maske Kullanımı

Temizlik esnasında temizlik eldiveni kullanmak genellikle herkesin uyguladığı bir kuraldır ancak özellikle kimyasal temizlik ürünlerinin kullanılması sırasında maske kullanımı göz ardı edilmektedir.

  • Vücut Sağlığı

Özellikle ev temizliği sırasında eşyaları kaldırırken, uygun pozisyonu alarak omuriliğe fazla yük binmesini engellemeliyiz.Eşyaların çekilmesi sırasında ayağımıza eşya düşebilir veya elimiz sıkışabilir.Koltuk temizliği,halı temizliği esnasında kas tutulması veya bel tutulması konularına dikkat edilmelidir.

  • Elektrik Su Doğalgaz

Beyaz eşyaların temizliği sırasında eşyalar öne çekilirken elektrik,su ve doğalgaz bağlantılarına dikkat etmek gereklidir.Özellikle fırın,bulaşık makinesi,çamaşır makinesi,buzdolabı gider hortumları,elektrik kabloları,prizler ve doğalgaz bağlantıları önemsenmesi gereklidir.

  • Kaygan Zemin ve Merdiven

Banyo,balkon,mutfak,teras ve veranda temizliği esnasında zeminin ıslak olmasından dolayı oluşabilecek kaygan zemine dikkat etmek gereklidir.Kayıp düşebiliriz.Kaymayan tabana sahip terlik kullanmak çözüm olabilir.

  • Yüksek Noktalar

Dolap üstlerinin temizliği,yüksek camların temizliği ya da perde asarken tabure veya sandalye kullanmak yerine sağlam bir merdiveni tercih etmeliyiz.Yüksek noktaların temizliği esnasında yanınızda birinin size yardımcı olması çözüm olabilir.

  • Pencere ve Panjur Temizliği

Pencere ve panjur temizliği esnasında dış cepheler için uygun temizlik ekipmanları kullanmak olağan riskleri minimuma indirebilir.

 

  • Temizlik Ürünleri Kullanımı ve İçerikleri

Temizlik esnasında kullanacağınız temizlik ürünlerinin içerikleri ve kullanma talimatları dikkate alınmalıdır.Farklı temizlik ürünlerini birlikte kullanmak tehlikeli olabilir.Çözüm temizlik maskesi kullanmak ya da pencere ve havalandırmaların açık olması,organik temizlik ürünlerini kullanmak olabilir.

  • Aşırı Efor

Temizliğe başlamadan önce program yapmanız ve kapasitenizi dikkate almanız önemlidir.Detaylı bir ev temizliğini bir günde bitirmek mümkün olmayabilir.Çözüm ev temizliğini günlere bölmek veya bir temizlik firmasından profesyonel destek almak olabilir.

  • Kronik Rahatsızlıklar

Tansiyon,solunum yolu rahatsızlığı,alerji,kalp yetmezliği,yaşlılık,yorgunluk ve buna benzer kronik rahatsızlıkları olan kimselerin temizlik yapmaları sakıncalı olabilir.Çözüm güvenilir ve tecrübeli temizlik şirketlerinden profesyonel destek almaktır.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir