Temizlik alanında bildiklerinizi ve deneyimlerinizi bir üst seviyeye taşıyarak bir profesyonel olmaya hazır mısınız? İster günlük bir ev temizliğine hazırlanın, ister yeni satın almış olduğunuz sıfır bir evin temizlenmesi aşamasında olun, size sunacağımız ev temizliği için gerekli malzemeler ve temizlik ürünleri listesi ile, ev temizliği, umduğunuzdan daha kolay ve daha etkili olacak.

Ev temizliği için gerekli temizlik malzemeleri ve ürünleri sadece ev temizliği öncesinde gerekli olmayabilir. Ev ihtiyaçlarının karşılanması için yaptığınız market alışverişi esnasında ya da temizlik malzemesi eksik listesi oluştururken ve hatta temizlik malzemeleri envanterini kontrol ediyorken dahi başucunuzda bulundurmanız gereken bu liste hayatınızı kolaylaştıracak.

Doğru araçlara sahip olmak, evinizi temiz tutmak, zaman kazanmak ve işi olabildiğince kolaylaştırmak için bir zorunluluktur.

Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Ev temizliği de her işte olduğu gibi birkaç aşamadan oluşur. Tabiî ki bu durum profesyoneller için geçerlidir.

 • Planlama
 • Hazırlık
 • Aksiyon

Bir ev temizliğine başlamadan önce temizliğin içeriğine ve boyutuna göre plan yapmak, size birçok avantajı da beraberinde getirecektir.

Planlama aşamasında, size bahsedeceğimiz ev temizliği için gerekli malzemeleri listelemek işin önemli bölümlerinden biridir.

Hazırlık aşamasında bu malzemeleri tedarik etmek gerekecektir.

Aksiyon aşamasında, yani ev temizliğini uygulama aşamasında, tedarik ettiğiniz ve elinizin altında hazır bulunan ev temizlik malzemeleri ile ev temizliğini kolaylıkla halledebildiğinizi görecek ve usta bir dağcının zirveye bayrak dikmesi edasıyla başarının hazzını yaşayacaksınız.

ev temizliği için gerekli malzemeler

Ev temizliği için hangi malzemeler gereklidir? Ev temizliği için gerekli malzemeler nelerdir? Bu ve buna benzer sorulara en geçerli cevapları bu makalede bulabilir ve ev temizliğini yaşantınızdaki yerine getirilmesi zor sorumluluklar listesinden çıkarabilirsiniz.

Ansızın geleceğini  bildiren bir misafir öncesinde yapacağınız hızlı bir ev temizliği için ya da yeni taşınacağınız boş bir evi temizlemek için, sanitize etmek ve hazırlamak için ihtiyacınız olan ev temizliği malzemelerinin tam listesini burada bulabilirsiniz.

Ev Temizliği İçin Gerekli Genel Malzemeler

Doğru araçlar, hem fayda hem de rahatlık açısından büyük fark yaratabilir. Ev temizliği için gerekli temel temizlik ürünlerini ilk kez temin ediyorsanız, bu listedeki bazı daha pahalı araçların biraz daha ucuz olanlarını satın almak ve bütçeniz elverdiğinde, daha sonra, daha iyilerini almak sorun olmayacaktır. Örneğin işe küçük bir elektrik süpürgesi ile başlayıp daha sonra vakum gücü daha yüksek ve ses gürültü desibeli daha düşük bir elektrik süpürgesine sahip olmak her anlamda daha fazla avantaj ve daha fazla kolaylık anlamına gelecektir.

Elektrikli Süpürge

Halı kaplı zeminleriniz olmasa bile, bir elektrikli süpürge kesinlikle sahip olmanız gereken bir şeydir. Halı kaplı olmayan ahşap ve seramik  zeminlerde dahi evcil hayvan tüyleri sorun teşkil edebilir.  Süpürgelik köşeleri, kanepe  ve baza altlarının temizlenmesi elektrikli süpürge ile daha kolay olacaktır.

Çamaşır Makinesi

Şayet bir kuru temizleme fabrikasına sahip değilseniz veya orada çalışmıyorsanız bir çamaşır makinesine sahip olmalısınız. Çamaşır makinesi evin temizlenmesi, örneğin yatak örtülerinin, perdelerin yıkanması için gereklidir.

Çamaşır makinesinde çamaşır yıkarken makineden köpükler taşıyor ve her taraf köpük içinde kalıyorsa bunun sebebi daha temiz olsun diye çok fazla çamaşır deterjanı koymuş olmanız, deterjan bölümüne domestos eklemiş olmanız ya da yumuşatıcı koymayı unutmuş olmanız olabilir.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Çamaşırların daha hoş kokmasını sağlayan yumuşatıcının aynı zamanda çamaşır makinesinde aşırı köpüklenmeyi önleyici etkisinin olduğunu…

Bulaşık Makinesi

Dağ gibi bir bulaşık yığınıyla karşılaştığımız evlerin birçoğunda ya bulaşık makinesi yoktu ya da bulaşık makinesi bozuktu. Evinizi sadece bir otel olarak kullanıyor ve uyumak için gidiyorsanız ya da yemeğinizi her zaman dışarıdan sipariş ediyorsanız bir bulaşık makinesi acil ihtiyaç listesinde yer almayabilir. Ancak düzenli bir ev hayatının vazgeçilmezidir bulaşık makinesi.

Mikrofiber Bezler

Mikrofiber bezler, paslanmaz çelik ve cam da dahil olmak üzere tüm yüzeyleri çizik bırakmadan temizleyecek kadar hassastır. Hemen ev temizliği için gerekli malzemeler listenize ekleyin. Birkaç tane satın alın ve ev temizliğini daha katlanılabilir hale getirin.

Kova

Her temizlediğinizde bir kovaya ihtiyacınız olmayabilir, ancak bulundurursanız, sahip olduğunuza sevineceksiniz. Ev temizliği için kullanmadığınızda, temizlik malzemelerinizi saklamak veya dağınıklığı toparlamak,  odadan odaya eşya taşımak için bir çanta olarak kullanabilirsiniz.

Süpürge ve Faraş

Herhangi bir süpürge ve faraş, konu toz, kırıntı, kir ve halı olmayan zeminlere bulaşan diğer her şeyle ilgilenmek olduğunda harikalar yaratacaktır. Bahçede dökülen yaprakları toplamak ya da mutfakta yere dökülen kırıntılara acil müdahale gerektiğinde hayat kurtarabilir.

Kağıt Havlu

Mutfakta, özellikle acil müdehale gerektiğinde ve diğer temizlik uygulamalarında, hayat kurtaracak bir temizlik malzemesi varsa o da kağıt havludur. Ev temizliği için gerekli malzemeler listenize mutlaka ekleyin.

Mop Paspas

Mop paspas veya toz paspası, birçok insanın alıştığı standart paspaslara iyi bir alternatiftir. Ve her kullanımdan sonra paspas pedlerini yıkayabilir veya değiştirebilirsiniz.

Portatif Merdiven

Temizliğe ortalığı toparlamak ile başlamak gerektiğine göre evinizde bulunan fazlalıkları da derleyip toparlayıp bir yere örneğin bir dolabın üstüne kaldırmak gerektiğinde bir merdiven gerekli olacaktır. Diğer bir taraftan evin temizliği esnasında, pencerelerin temizlenmesi ve perdelerin yıkanması ve yerine asılması işlemleri önceliklidir ve bu sırada merdiven gerekli olacaktır.

Çöp Torbası

Birkaç farklı boyda bulunduracağınız çöp torbaları dağınık bir evin temizlenmesi ve toparlanmasında size büyük kolaylık sağlayacaktır. Çöplerin atılmasından tutun, kirli çamaşırların toparlanmasına kadar birçok temizlik işleminde farklı boylardaki bu çöp torbaları size gerekli olacak.

Lastik Eldivenler

İyi bir kalın lastik eldiven seti satın almak ucuzdur ve ellerinizi temizlik kimyasallarından ve karşınıza çıkan her türlü kirden korumak için bir zorunluluktur. Ev temizliği için gerekli malzemeler listesinde mutlaka olması gereken bir ürün. Ek olarak, lateks veya nitril eldivenlerden bulundurmak da özel temizlik işlemlerinde işinize yarayacaktır.

Silecek 

Banyonun kullanımından sonra fayans üzerinde kalacak olan sabun köpüğünü ve su taneciklerini gidermek için duşunuzda bir silecek bulundurun, bu size banyonun temizlenmesinde kolaylık sağlar.

Tuvalet Fırçası 

Kıllı bir klozet fırçası, klozetinizi çok az bir çabayla pırıl pırıl temizlemenize yardımcı olur. Tek kullanımlık çeşitleri vardır, ancak cüzdanınız ve çevre için yeniden kullanılabilir bir tane satın alın ve yılda birkaç kez veya gerektiğinde değiştirin.

Ev Temizliği İçin Gerekli Temizlik Malzemeleri

Derinlemesine bir temizliğe girişecekseniz sadece su kullanarak başarı elde edemezsiniz. Bunun için doğru temizleyicilere ihtiyacınız olacak, ancak standart temizlik kimyasallarına, ürünlerine mi yoksa doğal çeşitleri mi tercih etmek size kalmıştır. Eviniz için ne tercih edeceğinize karar verebilmeniz için her iki türden de seçenekleri listeye ekledik.

Çok Amaçlı Temizleyici

Her yüzeyde kullanabileceğiniz, çok amaçlı harika bir temizleyici kesinlikle sahip olabileceğiniz en temel temizlik ürünlerinden biridir. Çok amaçlı temizleyiciler yağ, kir ve lekelerin bakımında etkilidir. Ve çok amaçlı temizleyiciyi bir spreyli şişeye koy, yüzeyi sil ve diğer aşamaya geç.

Çok Amaçlı Yüzey Dezenfektanı

Günümüzde, sadece temizliğin yeterli olmadığı, yüzeylerde bulunan kir ve lekelerin temizlenmesi kadar virüs ve bakterilerin de ortadan kaldırılması gerekliliği kabul edilmektedir. Çok amaçlı yüzey dezenfektanını yüzeye spreyle, etkisini göstermesi için kurumasını bekle.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

 Yüzey dezenfektanını kullandıktan sonra yüzey üzerinde kurumaya bırakılması gerektiğini. Önerilen ıslak temas süresi dolmadan dezenfektanı durular veya silerseniz ürünün etikette öne sürüldüğü gibi patojenleri yok etmeyeceğini…

Cam temizleyici

Cam temizleyici, pencere ve masa gibi cam yüzeyler için özel olarak formüle edilmiştir, böylece iz veya leke bırakmadan etkili bir temizlik elde edebilirsiniz.

Ahşap temizleyici

Cam temizleyiciye benzer şekilde, ahşap temizleyici, ahşap üzerinde kullanım için optimize edilmiş ahşap yüzeye özel bir temizleyicidir. Hem çok amaçlı temizleme spreyleri hem de su, ahşap ve ahşabın cilasına zarar verebileceğinden, ahşap temizleyici sağlamak önemlidir.

Antibakteriyel Sprey veya Mendil.

Antibakteriyel temizlik ürünleri evinizdeki mikropları öldürmek için dezenfekte eder ve sterilize eder. Özellikle mutfak ve banyo gibi mikropların yoğun olduğu alanlarda çok amaçlı bir temizleyiciye ek olarak kullanın.

Çamaşır suyu

Sabun köpüğü, küf, pas oluşumu, banyo ve duşlarda kaçınılmazdır. Çamaşır suyu, bu tür hoş olmayan kiri temizleyebilir. Ev temizliği için gerekli malzemeler listesinde mutlaka olması gereken bir ürün. Ancak çamaşır suyu dumanını solumak sağlığınız için tehlikelidir, maske kullanın ya da kullanım esnasında ortamı havalandırın.

Zemin Temizleyici

Mutfak, koridor ve diğer seramik, fayans yüzeylerde temizliğin ve hijyenin sağlanmasında etkili olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca hoş kokuları ile zemin temizleyicileri psikolojinizi pozitif etkileyecektir.

İLGİLİ MAKALE  GÖZ ATINIZ : Temizlik Kokusunun İnsan Psikolojisine Etkileri

Klozet Temizleyici

Çamaşır suyu bazlı bir tuvalet ve klozet temizleyicisi, temiz bir klozetin oluşmasında etkilidir. Özel başlıkları sayesinde klozetin en ulaşılmak noktalarına uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra bir süre bekleyin, tuvalet fırçanızla ovalayın, durulayın.

Çamaşır Deterjanı

Çamaşırların temizlenmesi, leke ve kirden arındırılması için vazgeçilmez temizlik ürünlerinin başında gelir. Beyaz ve renkliler için ayrı çamaşır deterjanları bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Çamaşır Leke Çıkarıcı

Kıyafetler üzerindeki kahve, çim, yağ lekeleri bazen fazladan bir uygulama gerektirebilir ve kumaşa ve rengine zarar vermeyen özel formülleri ile lekelerle mücadelede işinizi kolaylaştıracak bu ürünü ev temizliği için gerekli malzemeler listenize eklemeyi unutmayın.

Bulaşık Deterjanı

İster elde ister bulaşık makinesinde olsun bulaşık deterjanı ve bulaşık makinesi tabletleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Halı ve Koltuk Temizleyici

Halı ve koltuk temizliği için özel olarak formüle edilmiş ve üretilmiş bu temizlik ürünü koltuk kumaşı üzerindeki leke ve kirleri temizlemek amacı ile kullanılmasının yanı sıra gözle görülmeyen ve solunum yolu rahatsızılıklarının başlıca nedenleri arasında gösterilen mite ve akar gibi mikroorganizmaların temizlenmesinde etkilidir.

Mutfak Genel Temizleyici

Mutfakta temizlik adına en büyük sorun yemek buharıyla yayılan yağ zerreciklerinin tüm mutfağı kaplamasıdır. Sahip olacağınız bir mutfak temizleyicisi ile mutfağın genelini temizleyebilirsiniz.

Banyo Genel Temizleyici

Banyoda özellikle de duş kabini içerisinde oluşan, suların kireçli olmasından kaynaklı kireçlenmeye karşı banyo genel temizleyicileri oldukça etkilidir. Sıvı ve köpük formlarında bulabileceğiniz banyo genel temizleyicisini ev temizliği için gerekli malzemeler listenizin temizlik bölümüne ekleyiniz.

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Tamamen doğal ve doğa ile dost temizlik tarifleri kullanmak doğru seçimdir, ancak bunların virüsleri ve bakterileri tamamen öldürmek söz konusu olduğunda kimyasal içerikli temizlik ürünleri kadar etkili olmadığını…

Elinizden geldiğince, ev yapımı ve doğal ürünlere bağlı kalarak, organik temizlik ürünleri ile temizlik yapmak en iyisidir. Beyaz sirke, kabartma tozu ve hatta limon suyu gibi basit malzemelerle evde birçok temizlik solüsyonu yapmak kolaydır. 

Beyaz sirke

Sirke, kireci çözmede ve kiri çıkarmada oldukça etkilidir ve hatta bazı dezenfektan özelliklerine sahiptir. Kimyasal içerikli temizleyici kullanmak istemediğinizde hızlı temizlik için ve hafif dezenfeksiyon için elinizin altında bulundurun.

Karbonat

Karbonat, kokuları emme ve ortadan kaldırma konusunda uzmandır. Buzdolabı içinde açık bir kapta bulundurun. Çöp atıkları gibi hoş olmayan kokuları gidermek için çöp kovasını temizledikten ve kuruladıktan sonra içine bir miktar serpin. Ev temizliği için gerekli malzemeler listesinin doğal temizlik ürünleri bölümüne ekleyin.

Ev Temizliği İçin Gerekli Kişisel Koruyucu Malzemeler

Temizlik sırasında aşağıdaki kişisel koruyucu malzemeleri kullanarak mikroplara ve kimyasallara maruz kalma olasılığınızı azaltabilir ve dolayısıyla sağlığınızı koruyabilirsiniz:

 • Tek kullanımlık eldiven (önerilir)
 • Maske veya yüzü örtecek bir kumaş (önerilir)
 • Kaymaz tabanlı terlik (önerilir)
 • Koruyucu gözlük (isteğe bağlı, banyo temizliği için)
 • Önlük veya tulum (isteğe bağlı)
 • Galoş (isteğe bağlı)
 • Yüz siperliği (isteğe bağlı)

Ev Temizliği İçin Gerekli Diğer Malzemeler

Yukarıdaki ürünler, tüm ev temizliği için ihtiyaç duyacağınız temel ihtiyaçları tamamlayacak niteliktedir, ancak belirli bölgeler ve özel durumlar için gerekli birtakım temizlik malzemeleri de ev temizliği için gerekli malzemeler listesine eklenebilir.

Mutfak için…

 • Ovma süngeri ve/veya sünger fırça
 • Bulaşık sabunu
 • Çelik yün veya diğer aşındırıcı ovma pedi
 • El havluları
 • Ocak temizleyicisi
 • Granit, mermer veya paslanmaz çelik gibi bir yüzey için, ihtiyacınız varsa, yüzeye özel temizleyici

Banyo için…

 • Derz fırçası
 • Küf giderici
 • Wc rezervuar koku ve kireç giderici toplar

Çamaşır odası için…

 • Çamaşır deterjanı
 • Çamaşır suyu
 • Leke çıkarıcı

Evcil hayvanınız varsa…

 • Evcil hayvan tüyü toplayan yapışkanlı silindir
 • idrar nötrleştirici
 • Pençe mendilleri

Diğer…

 • Yapışkan çıkarıcı
 • Kendi temizlik çözümlerinizi yapmak için sprey şişeleri
 • Uzatılabilir püsküllü toz alıcı
 • Elektrik Süpürgesi yedek toz torbası

Bazı özel temizlik ürünlerinin eviniz için gerekli olmayabileceğini unutmayın (sonuçta, herhangi bir granit yüzeyiniz yoksa granit temizleyici veya köpeğiniz yoksa pati mendili satın almak için hiçbir neden yoktur). Bununla birlikte, bahsi geçen bu özel temizlik malzemeleri, evinizin havasını değiştirecek ve bulunmasını tavsiye ettiğimiz ev temizlik malzemeleridir.

Ev Temizliği İçin Gerekli Malzemeleri Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin

 • Temizliğe başlamadan önce ev temizliği için gerekli malzemeler ve ürünlerin hazır olup olmadığını kontrol edin.
 • Koruyucu ekipman, temizlik ekipmanı ile kimyasal solüsyonları ev temizliğinin içeriğine ve kapsamına göre yedekleyin.
 • Ev temizliği uygulamanız bitince malzemeleri yenilerseniz bir sonraki temizliğe hazır olursunuz.
 • Ev temizliği için gerekli malzemelerden herhangi birini temin edememiş olabilirsiniz, böyle anlarda malzemeye alternatif farklı bir çözüm üretebilirsiniz. (yüksek yüzeylerin temizlenmesi içim gerekli olabilecek merdiven bulamadıysanız bir sandalye işinizi görebilir)
 • Ev temizliği için gerekli malzemelerin temini aşamasında her zaman kaliteli olanı tercih edin. İlgili kurumlar(Sağlık Bakanlığı, TSE ) tarafından onaylı ürünler, ekipman ve malzemeler size avantaj sağlayabilir. Profesyonel temizlik şirketleri kaliteli ve etkili temizlik uygulamaları için her daim ilgili makamlar tarafından onaylı temizlik ürünleri kullanmaktadır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir