Doğal,ekolojik ve organik ev temizliği son yıllarda  modern ve gelişmiş toplumların yaşam standartlarına paralel olarak geliştirdikleri,benimsedikleri ve uyguladıkları bir temizlik modelidir.

Her yönü ile; sağlık,ekonomi,eğitim faydalı olarak kabul edeceğimiz organik ev temizliği modeli özellikle insan sağlığı ve doğanın korunması amacına yönelik içeriği ile ülkemizde de oldukça popülerdir günümüzde.

Doğal yani organik yani ekolojik ev temizlik modeli, kimyasal içeriğe sahip olmayan organik ürünler ile evin temizlenemesi esasına dayanmaktadır.

Bu sayede ev temizliği sonrasında geride herhangi bir toksik atık bırakılmamış ve dolayısıyla da insan sağlığına ve doğanın korunmasına katkıda bulunmuş olmaktayız.

Aşağıda organik ev temizliği ile ilgili konuları ana başlıklar halinde ele alacağız, detaylı bilgiler ve örnekler vererek açıklayacağız.

  • organik ev temizliği
  • organik ev temizliği nasıl yapılır
  • organik ev temizlik ürünleri
  • organik ev temizlik ürünleri formülleri
  • organik ev temizliğinin faydaları 

organik ev temizliği

Yıllardır ekolojik dengenin insanoğlu tarafından nasıl bozulduğundan,küresel ısınmanın sebep olduğu felaketlerden ve olabileceği kötü durum senaryolarından bahsediyoruz.

Hükümetler anlaşmalar imzalayarak, kurumlar ve medya araçları etkinlikler,organizasyonlar ve haberler yaparak bu durumun ciddiyeti konusunda toplumu bilgilendirmek ve önlemler almak için çaba sarfediyor.

 

Bu büyük döngünün,mekanizmanın en ortasında ya da altında bulunan çarkın, biz yani toplum bireyleri olduğunun farkında olanlar ise yaşam tarzlarını değiştirmekte ve doğa ile dost yaşam standartları geliştirmekte ve uygulamaktadır.

Güneş ve rüzgar enerji santrallerinin kullanılması kadar önemli ve ciddiye alınması gerekli bir durumdur bizim için organik ev temizliğinin benimsenmesi ve uygulanması.

İlk önceleri bir trend veya moda olarak kabul gören organik yaşam,organik beslenme ve organik ev temizliği yapılan onca araştırma sonrasında artık bir gereklilik halini almıştır.

Genetiği değiştirilmiş yani doğal olmayan besin maddelerinin insan sağlığına verdiği zarar kadar, doğal içeriğe sahip olmayan yani kimyasal içerikli temizlik maddelerinin insan sağlığına ve doğaya verdiği zarar da ciddi boyutlardadır.

organik ev temizliği nasıl yapılır

Organik ev temizliği herhangi bir kimyasal temizlik ürünü kullanmadan evin temizlenmesidir.

İlk başta akla “NASIL YAPILIR” sorusu gelmekte çünkü marketlerde ve evimizin raflarında işimizi kolaylaştıracak onlarca çeşit ve özellikte kimyasal içerikli temizlik ürünleri varken ve biz bunları kullanmaya bu kadar çok alışmışken.

Aslına bakarsanız evinizde doğal temizlik yapmak,doğal temizlik ürünleri hazırlamak,uygulamak,geliştirmek oldukça basit ve ekonomik.Yapmanız gereken biraz araştırmak ve size vereceğimiz formülleri bir kenara not etmek.

Evde temizlik için kullanılan organik temizlik ürünleri arasında sirke,karbonat ve limon başta gelmektedir.Bunun yanı sıra doğal döngünün bozulmadan devamı için bazı organik ürünleri de ev temizliğinde kullanabilirsiniz.

Yıllardır ev temizliği alanında hizmet vermekte olan izmir temizlik firması Güzel Evim,uygulamalarında buharlı ev temizliği modelini benimsemiştir.

İnsan sağlığının ve doğanın korunmasına yönelik yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda hassas davranmakta ve bu konuya ciddiyetle yaklaşmaktayız.

organik ev temizlik ürünleri

SİRKE : Meyve ve tahılların fermantasyonu ile elde edilen sirke asitli içeriği ile mikropların öldürülmesinde etkilidir.Ayrıca yağın,kirecin ve mineral kalıntılarının çözülmesinde etken rol oynar.

KARBONAT : Aşındırıcı olmaması ve beyazlatızı etkiye sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir.Ayrıca kötü kokuları nötralize etmektedir.Suyu yumuşatır.

LİMON : İçeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde çözücü olarak kullanılabilir.Ayrıca sahip olduğu uçucu yağ ve esans sayesinde kötü kokuların giderilmesinde kullanılabilir.Evde bulunan birçok bakterinin ortadan kaldırılmasında etkilidir.

BORAKS : Boraks doğal bir mineraldir ve su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur.Ev temizliğinde genellikle dezenfektan olarak kullanılır.Küflenmeyi önlediği gibi koku giderici özelliğe de sahiptir.Duvar kağıdı ve boyalı,çizilmiş duvarların temizliğinde kullanılabilir.

Bu büyük döngünün,mekanizmanın en ortasında ya da altında bulunan çarkın, biz yani toplum bireyleri olduğunun farkında olanlar ise yaşam tarzlarını değiştirmekte ve doğa ile dost yaşam standartları geliştirmekte ve uygulamaktadır.

 

ÇAMAŞIR SODASI : Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir.Deterjanların, kireç önleyicilerin, çamaşır ve tül beyazlatıcıların ürün bileşiminde kullanılır. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, aşırı kullanmamak ve uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsüz olanı tercih edin.

BİTKİSEL UÇUCU YAĞLAR : Bitki,ağaç,çiçek ve meyve özlerinden elde edilir ve birçok parfümün ana maddesidir.Aktarlarda ve doğal esans satan yerlerde bulunabilir.Doğal temizlik için kullanacağınız temizlik ürünlerinizin içine birkaç damla damlatarak hoş koku elde edebilirsiniz.

BİTKİSEL SABUNLAR : Bitkisel içerikli sabunlar rendelenerek suda çözülmesi sağlanır ve temizlikte kullanılabilir.Sıvı arap sabunu en çok tercih edilenidir.

TUZ : Tuz ev temizliğinde hafif aşındırıcı özelliği ile ovucu ve bazen de dezenfektan olarak kullanılabilir.

İZOPROPİL ALKOL :  çizilmeye müsait bilimum monitör, digital fotoğraf makinesi, gözlük…vb materyaller için tavsiye edilen temizleyeci.

organik ev temizlik ürünleri formülleri

Yukarıda bahsettiğimiz organik ürünleri birbirleri ile karıştırarak ya da karıştırmadan elde edeceğiniz temizlik ürünleri ile doğa ile dost temizlik uygulamaları yerine getirebilirsiniz.Hem de oldukça ekonomik bir şekilde.

Doğru orantılar ve doğru çeşitleri biraraya getirerek mükemmel organik ev temizliği ürünleri elde etmek için kalem ve kağıdınızı hazırlayın.

ORGANİK YÜZEY TEMİZLEYİCİ : 1/2 bardak sirke ve 1/4 bardak karbonatı 2 litre suya karıştırın.Elde edeceğiniz bu karışım ile tüm yüzeylerin temizliğini yerine getirebilirsiniz.

BULAŞIK DETERJANI : 1 bardak kaynar su,1 bardak zeytinyağlı sabun tozu,1 yemek kaşığı boraks,1 yemek kaşığı karbonat.Jel kıvamına gelinceye kadar karıştıktan sonra elde edeceğiniz ürün ile bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz.

ÇAMAŞIR DETERJANI : 1lt su,1 bardak zeytinyağlı sabun tozu,1 bardak çamaşır sodası,1/2 bardak boraks.Elde edeceğiniz karışım ile çok kirli çamaşırlar için çamaşır makinenize 2 fincan,az kirli çamaşırlar için 1 fincan koyarak çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

OVMA TOZU : 1 bardak karbonat ve 2 kaşık boraksı karıştırın.Elde edeceğiniz tozu istediğiniz yüzeye sünger ile uygulayın ve durulayın.

DEZENFEKTAN : 2 litre sıcak suya 3 kaşık boraks ekleyip karıştırın.Elde edeceğiniz karışım ile gerekli tüm yüzeyleri dezenfekte edebilirsiniz.

BANYO TEMİZLİĞİ :  4 litre sıcak su, 1 çorba kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı boraks, iki kaşık çamaşır sodası, 1/2 bardak sirke ve yeterince arapsabunu ekleyin.Elde edeceğiniz karışım ile banyo fayanslarını,lavabo ve klozeti ve aynı zamanda banyo zeminini temizleyebilirsiniz.

MUTFAK TEMİZLİĞİ : 1/2 bardak karbonat,1 bardak sirke ve bir miktar sıvı arap sabununu 2 litre sıcak suda karıştırın.Elde edeceğiniz karışım ile dolap içleri ve mutfak tezgah üstü temizliğini yerine getirebilirsiniz.

organik ev temizliğinin faydaları

Hızla gelişen teknolojinin yanı sıra değişen temizlik standartlarımız ve ihtiyaçlarımız, daha fazla tüketen toplumu da meydana getirmiştir.

Beyazı daha beyaz yapan,daha çok parlatan,daha çok yumuşatan ve daha iyi temizleyen binlerce kimyasal içerikli temizlik ürünü var ve her geçen gün yeni bir tanesi daha üretiliyor ve bizlerin beğenisine sunuluyor.

Kiyasal içerikli temizlik ürünlerinin bize ve doğaya verdikleri zarardan bahsetmek bir yana bu ürünleri üreten firmalar, bu ürünlerden aldığımız zaman bilmem ne kadar ağaç fidanı dikmek için bağışta bulunacağımızı bize müjdelemekte.Ne kadar komik değil mi?

Oysa organik temizlik ürünleri ile yapılan organik ev temizliği sayesinde daha sağlıklı ve daha konforlu bir yaşam sürebiliriz.Uzun ve kısa vadede insan sağlığına zarar veren kansorejen etkiye sahip kimyasal içerikli temizlik ürünlerinden uzak durmak en doğru seçimdir.

Bu konuda bilinçlenmek ve toplumu bilinçlendirmek herkesin görevi olmalıdır.Güzel Evim temizlik şirketi,yıllardır ev temizliği uygulamalarının tamamında,buharlı ev temizliği metodunu kullanmaktadır.

 

Temas ya da teneffüs yolu ile vücudumuza giren ve sonrasında ciddi hasarlara neden olan kimyasal içerikli temizlik ürünlerinin yerini artık birçok modern ve bilinçli toplumlarda organik ve zararsız temizlik ürünleri almaktadır.

Kimyasal içerikli temizlik ürünlerin büyük kısmı doğrudan kanalizasyona akıp sonunda da su sistemlerimize karışıyor. Sözünü ettiğimiz kimyasallar, genellikle vücudumuzda depolanıyor ve zehirli olma düzeyine ulaştığında çeşitli hastalıklara yol açıyor. Oysa organik temizlik ürünleri ile bu durumla karşılaşmak neredeyse imkansız.

Kimyasal içerikli temizlik malzemeleri sadece toprağı ve su kaynaklarını değil, teneffüs ettiğimiz havayı da tehdit ediyor. Sprey boyalar, fırın temizleyiciler, dezenfektanlar, mobilya parlatıcıları ve diğer tüm sprey ürünler.

Kendini,geleceğini ve doğayı düşünen bilinçli bir birey olarak bize düşen en büyük görev yarının dünyasını daha yaşanabilir bir halde çocuklarımıza bırakmaktır.

 

Similar Posts