Tüm günün yorgunluğunu atabilmek ve ertesi güne canlı başlayabilmek için temiz,rahat ve konforlu bir yatağa ihtiyacımız olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırız.

Deliksiz bir uyku için gerekli olan en konforlu,en kaliteli yatağa bir servet ödediniz.Peki ama geçen süre içinde yatağınızın temizliği söz konusu olduğunda ne yapılması gerekli olduğunu biliyor musunuz?

ÇÖZÜM NEDİR?

YATAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

YATAK HİJYENİ NASIL SAĞLANIR?

YATAK YIKANIR MI?

Yıllar içinde ev temizliği ve yatak yıkama alanında edindiğimiz tecrübelerimiz ve yaptığımız araştırmalar dahilinde tüm bu sorulara ve daha fazlasına ışık tutacağız.

En baştan başlayıp temizliğin sizin ve aileniz için öneminden bahsetmek çok uzun süre alabilir.Bunun yerine yatak temizliği neden önemlidir, temizlik adına yatakta sizi bekleyen sorunlardan ve yatak temizliği çözümlerinden bahsedeceğiz.

yatak yıkama izmir

Hayatımızın büyük bir bölümünü uyuyarak yatak üzerinde geçirdiğimizi düşünürsek yatak temizliği konusunu ne kadar dikkate almamız gerekli olduğunun farkına varabiliriz.

Uyurken terlediğimizi,ölü deri hücrelerinin döküldüğünü,toz akarlarının varlığı,saçımızın döküldüğünü ve diğer durumları da dikkate aldığınızda yatak temizliği neden önemlidir konusuna ciddiyetle yaklaşmamız gerekli olduğu ortaya çıkacaktır.

 

Bu konuların farkına vardığınızda ve öğrendiğinizde eminiz ki yatak temizliği işlemi de, halı ve koltuk temizliği gibi, ev temizliği listenizde yer bulacaktır.Ailesinin ve kendisinin sağlığını önemseyen kişiler yatak temizliğini periyodik olarak yerine getirmelidir.

YATAK ÜZERİNDE NEDEN LEKELER OLUŞUR

Yatak üzerinde oluşan lekeleri birkaç ana başlıkta ele alabiliriz.

 • Kimyasal Lekeler
 • İnsan Kaynaklı Lekeler
 • Dış Kaynaklı Lekeler

Yatak üzerinde kimyasal lekelerin oluşması ancak yatak üzerine birşey döküldüğünde,oje,kahve ve diğer buna benzer şeylerden kaynaklanır.Hatta bazı yatak yüzeylerinde su lekeleri dahi tespit edilmiştir.

Bu çeşit lekelerin çıkarılması için en kısa sürede ve profesyonel müdahale gereklidir.Aksi taktirde, geciken ve yapılan yanlış uygulamalar lekenin yayılmasına ve hatta kalıcı olmasına neden olabilir.

İnsan kaynaklı lekeler ise terleme,kanama veya idrar yolu ile oluşanlardır.Bu gibi lekelere kısa sürede müdahale edilmezse bakteri ve virüslerin oluşmasına neden olur ve insan sağlığını tehdit edecek boyuta gelebilir.Diğer bir taraftan kötü koku oluşumlarının kaynağı bu tür lekelerdir.

Ayrıca insanların ölü deri hücreleri ile beslenen ve özellikle yatak,koltuk ve halı üzerinde barınan bazı mikroorganizmaların özellikle solunum yolu rahatsızlıklarının nedeni olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

 

Yatak üzerinde bazen de dış kaynaklı nedenlerden lekeler oluşabilir.Bunlara örnek olarak rutubet lekelerini ve küf lekelerini gösterebiliriz.

Yatak üzerindeki küf ve rutubet lekelerinden yatak yıkama yöntemi ile kurtulabilirisiniz.

Yatak temizliği  için çarşafını değiştirmek ya da koruyucu alez kullanmak yeterli değildir.Derinlemesine bir yatak temizliği için yatak yıkama işlemi gereklidir.

Yataklarınızı nasıl temizleyeceğiniz ve bakım yapacağınız konusunda profesyonel destek almak istediğinizde Güzel Evim izmir yatak yıkama firmasına (0232)255 0 555 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

izmir yatak yıkama firmaları

Yatağınızı düzenli olarak yıkamak,yani  yılda en az bir kez yıkamak yatak temizliği için önereceğimiz en doğru yöntemdir.

Yatağın profesyonel bir yatak yıkama firması tarafından yıkanması ve işin uzmanları tarafından yapılması önemlidir.

Yatak yıkama için kullanılacak temizlik ürünlerinin kalitesi,yatak yıkama makinesinin performansı ve yatak yıkama işlemini yapacak kişinin tecrübesi kalite standartlarını etkileyecek belirleyici unsurların başında gelir.

YATAK YIKAMAYA BİRKAÇ NEDENDEN DOLAYI İHTİYAÇ DUYABİLİRSİNİZ

 • Yatak üzerindeki lekelerin çıkarılması
 • Yatak üzerindeki kokuların çıkarılması
 • Yatak hijyeninin sağlanması
 • Yatağın periyodik bakımı

Diğer bir taraftan yatak temizliği için buharlı temizlik,buharlı yatak temizliği yöntemini de kullanabilirsiniz.

Buharlı yatak temizliği,ancak çok kirli olmayan yataklarda uygun bir temizlik yöntemi olarak kabul edilebilir.Koku,toz ve mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasında ve her ay periyodik olarak yapıldığında uygun bir yatak temizliği yöntemidir.

yatak temizliği ipuçları

 • Yatak temizliği için en belirleyici kural önlem almaktır.Bu nedenle yatak için koruyucu kullanmak,çarşafını sıklıkla değiştirmek akıllara ilk gelen önlemlerdir.
 • Ayrıca yatak bulunan odaların havalandırılması ve mümkün ise yatakların haftada veya ayda birkaç saatliğine güneş ışığına maruz bırakılması önemlidir.
 • Yatak üzerinde oluşabilecek lekelere ilk müdahale önemlidir.Müdahale en kısa sürede ve bilinçli olarak yapılmalıdır.
 • Yatak üzerine dökülen bir sıvıya ilk müdahale dökülen sıvının bir havlu veya nemli bir bezle emdirilmesi şeklinde olmalıdır.Ayrıca sıvı emdirilirken dairesel hareketler değil baskı yöntemi tercih edilmelidir.
 • Yatak üzerinde oluşacak bazı basit lekelerin üstesinden su,tuz ve kabartma tozu ile elde edeceğiniz bir macun yardımı ile gelebilirsiniz.Oluşan lekenin üzerine hazırladığınız macunu sürün,kurumasını bekleyin ve sonra elbise fırçası ile fırçalayın.
 • Yatağınızın hijyeni için kabartma tozu ve su ile hazırlayacağınız karışım ile yatağınızı silmeniz yeterli olabilir.
 • Yatak yıkama işlemi ya da yatak temizliği sırasında yatağı mümkün olan en az şekilde ıslatın ve kullanmadan önce mutlaka kurumasını bekleyin.

 

Yatağınız için derinlemesine ve detaylı bir temizlik hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda, yatak yıkama konusunda eğitimli,tecrübeli, profesyonel ekipmana sahip güvenilir bir izmir yatak yıkama firması tercih etmelisiniz. Yapacağınız seçim sadece yatağınızın temizliği için değil aynı zamanda ailenizin ve sizin sağlığı için de önemlidir.

 

 

Similar Posts