Yapılan araştırmalar ve uzmanların görüşleri kanıtlıyor ki düzenli ev temizliğinin sağlığınız için faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla.

Enerjiyi bulmak için mi yoksa evinizi düzenli aralıklarla temizlemek mi istiyorsunuz? Bir alışkanlık olarak evinizi temizlemek yararlı olur ve eviniz harika görünür ancak bu tek avantaj değil. Düzenli ev temizlemesinden gelen sayısız sağlık faydaları vardır.

Düzenli Ev Temizliğinin Sağlığınız İçin Faydaları

 

1. Mikropların yayılmasını azaltın

CDC’ye (Hastalık Kontrol Merkezleri) göre ev düzenli olarak temizlenmeli ve yüzeyleri dezenfekte edilmeli ve mikroplardan kurtulmaya yardımcı olunmalıdır. Sonuç olarak bu, soğuk algınlığı ve hatta influenza yayılımını önlemeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, evinizdeki yüzeylerin dezenfekte edilmesi, aksi halde sağlık problemlerine neden olabilecek tehlikeli bakteri ve virüslerin oluşması riski fazlalaşır.

2. Stresi Azaltın

Dağınık bir ev büyük bir sorun gibi gelmese de, aslında size çok fazla stres yaratabilir. Duyularınızı aşırı yüklemenin yanı sıra, bir eşyanın bulunması zor olduğunda sinir bozucu olabilir. Dağınık bir ev, aynı zamanda misafirin uğraması durumunda kendinizi rahatsız edici hale getirerek stres yaratabilir. Neyse ki evinizi toparlamak ve düzenli tutmak için çalışırsanız büyük olasılıkla daha sakin ve rahat hissedeceksiniz.

3. Zararlıları Evden Uzaklaştırın

Dağınık bir evin zararlıları barındırması daha olasıdır, özellikle de yiyecek veya içecekler açıkta kalırsa. Eğer böcekleri, mikropları veya diğer zararlıları caydırmak istiyorsanız, o zaman düzenli temizlik önemlidir. Bununla birlikte, profesyonellerin bu sorunu ortadan kaldırmaları için yardımına başvurmak gerekir. Uzmanlardan gelen ağır ekipman, böcek sorunlarını zamanında emniyet altına alabilir, bu nedenle eviniz uzun süre sıkıntıya girmez. Temiz bir mutfağı elden bırakmayarak böcekleri eşyalardan ve evden uzak tutun ve yiyecekleri diğer odalara götürmekten kaçının.

4. Alerjileri Azaltmaya Yardımcı Olun

Kapalı alerjilerin büyük bir nedeni zeminde, tezgahlarda, havalandırmalarda, dolaplarda ve raflarda toplanan tozdur. Neyse ki, vakumlama ve tozlama da dahil olmak üzere düzenli temizlik, bu tozun ortadan kaldırılmasına çok daha fazla yardımcı olabilir. Sonuç olarak, evinizin havasında daha az mite, alerjen ve hatta toz akarları olacaktır.

Evinizi temiz tutmanın pek çok avantajı saymakla bitmez ve bu zaman ve emek harcamak gerektirir. Daha da iyisi, bir kez bir alışkanlık haline geldiğinde, iki kere düşünmeden buna ayak uydurmanız muhtemeldir. Gelecekte bu, düzenli ve temiz bir eve  sahip olmak,dostlarınızı evde misafir ederken size keyif verebilir.

 

KAYNAK :  Immaculate Home: 4 Health Benefits of Regular House Cleaning

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir