Ev temizliği yaparken zayıflamak mümkün mü sizce?

Bizce EVET!

Hangi temizlik işlemini yaparken nasıl ve kaç kalori harcayabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Şu bir gerçektir ki her ev temizliği işlemi sonrası kendimizi yorgun hissederiz.Bunun sebebi harcadığımız kaloriler.Gündelik,haftalık veya rutin bir ev temizliği esnasında ortalama 250-400 arası kalori harcamaktayız.

Uzman görüşleri,tecrübelerimiz ve biraz da sizin hayal gücünüz ile ev temizliği işlemini zevkli bir hale getirmeye ne dersiniz?Hem ev temizliği gibi zor bir işlemin üstesinden gelip hem de fit olabilmek,kulağa hoş geliyor değil mi?

UYARI: Önerilerimizi uygulamaya geçmeden önce mutlaka durumunuzu değerlendirmesi için bir uzmana(doktor,jimnastik hocası ve diğer)danışmanızı tavsiye ediyoruz ya da en azından gevşeme ve ısınma egzersizlerini ihmal etmeyin.

Ev Temizliği Yaparken Zayıflamak Mümkün Mü?

SÜPÜRGE YAPMAK

Süpürge yaparken belimizi ve bacaklarımızı uygun konumlandırdığımız zaman, hem bel kaslarımız hem de bacak arka,ön ve yan kaslarımızı çalıştırabiliriz.Vücudumuzu yavaşça öne eğerek ya da bacaklarınızı normalden biraz fazla açarak yapacağınız süpürge işlemi sonrası kaslarınızın ısındığını fark edeceksiniz.On beş dakika süren bir süpürge işlemi yaklaşık 50 kalori harcamak demektir.

TOZ ALMAK

Toz alırken uzanmak,merdiven inip çıkmak,eğilip kalmak ve hatta parmak uçlarında birkaç saniye beklemek neredeyse bütün vücut kaslarınızı çalıştıracaktır.Boyun,omuz,kol,bel,kalça,karın ve bacak kaslarınızı çalıştırabilecek hareketleri siz bulabilir ve bunu birkaç kere yaptıktan sonra alışkanlık haline getirebilirsiniz.On beş dakika süren bir toz alma işlemi yaklaşık 40 kalori harcamak demektir.

DOLAP İÇİ TEMİZLEMEK

Dolap içi temizliği yaparken eğilip kalkmak ve merdivene çıkıp inmek zorunda oluruz.Ayrıca dolap içindekileri ve üstündekileri indirip kaldırmamız gereklidir.Diğer temizlik işlemlerine göre daha çok efor harcamamız gerekli olabilir.Sizin için uygun jimnastik hareketlerini temizlik esnasında yaptığınız hareketler ile kombine etmek hayal gücünüze kalmış.Bir saat süren dolap içi temizliği için ortalama 200 kalori harcamamız gereklidir.

YERLERİ SİLMEK

Yerleri silerken yapmak zorunda olduğumuz hareketleri özellikle bel,kalça ve karın kaslarımızı çalıştırabileceğimiz jimnastik hareketleri ile kombine edersek fit olabilmek adına büyük avantaj yakalayabiliriz.Dizlerimizin üzerinde ileriye uzanarak paspas yapmak işe yarayacaktır. Bir saat süren yer silme işlemi için ortalama 250 kalori harcamak gereklidir.

CAM SİLMEK

Cam silmek için uzanmak,merdiven çıkıp inmek ve eğilip kalkmak gerekli olacaktır.Yapmanız gerekli olan bu hareketleri farklı jimnastik hareketleri ile kombine edebilir ve alışkanlık haline getirebilirseniz hedeflediğiniz kasların gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.Bir saat süren bir cam temizliği işlemi için yaklaşık 225 kalori gerekli olacaktır.

Kısa bir süre sonra,ev temizliği yaparken alışkanlık haline getirdiğiniz jimnastik hareketleri sayesinde aynadaki değişiminizi ve arkadaşlarınızın meraklı bakışlarını görür gibiyiz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir