Yaz kokusu denildiğinde aklınıza ne geliyor? Denizin kokusu mu, yoksa tropik bir cennet mi, yoksa taze kesilmiş çimen mi ya da güneş kremi kokusu mu?

Konu yaz kokusu olduğunda aklınıza sınırlı sayıda hoş kokular geliyor, değil mi? Ya da evinizde yaz havasını yakalamak, ılık yaz akşamlarının kokusunu evde hissetmek istediğinizde dağarcığınızda fazla bir fikir de yok gibi…

Hatta bazılarımızın aklına yaz kokusu denildiği zaman istenmeyen ve hoş olmayan kokular da gelebiliyor bazen…

Kokular geçmiş mevsimlerin ve zamanların mutlu anılarını da çağrıştırabilir bize sıklıkla. Belirli kokular vardır ki; kavun kokusu, çilek kokusu, ortanca kokusu gibi, özellikle yaz mevsimi ile ilişkilendiririz.

evinize yaz mevsiminin kokusunu getirmenin yolları

İster mevsim çiçeklerinden oluşan bir buket olsun, ister uçucu yağlarla kendinizin yaptığı bir yaz kokusu, evinizi kolaylıkla yazlık kokulu bir yer haline getirebilirsiniz!

Evinizin gerçekten yaz gibi kokmasını sağlamak için belki bildiğiniz, belki de hiç tahmin edemeyeceğiniz, sizi tazelenmiş hissettirecek ve huzur verecek ve hatta bazen sizi anılara ve hayallere daldıracak yaz kokularına ve evinize yaz kokusu getirme önerilerini uygulama ve hayata geçirme fikri sizin kadar bizi de heyecanlandırıyor.

Yaz kokusu dendiğinde aklınıza sınırlı sayıda koku gelse de ve hatta bu yaz kokusunu nasıl elde edebileceğiniz hakkında fazla bir fikriniz olmasa da, sizin için derlediğimiz, evinize yaz kokusunu getirmenin 12 kolay yoluna birlikte göz atalım!

1. Detaylı Ev Temizliği

Evinizin içinde derin bir nefes almayalı uzun bir süre geçtiyse ve taze ve temiz bir hava almak için sabah erken saatlerde baçenize veya balkona çıkıyorsanız evinizin detaylı bir şekilde temizlenmesi zamanı gelmiş demektir.

Detaylı bir ev temizliği sayesinde evinizdeki toz, yağ ve kirlerden kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte evinizde yaz mevsiminin parıltısını ve ışıltısını görebilir, aynı zamanda yaz havasını daha iyi soluyabilirsiniz.

Evinizde Yaz Mevsimi Kokusunu Temizlik İle Elde Etmek İçin;

 • Halılarınızı yıkamaya gönderin
 • Mutfağı yağdan ve yemek kokusundan arındırın
 • Banyodaki küf, sabun ve kireç artıklarından kurtulun
 • Perdelerinizi yıkayın
 • Çöplerden ve dağınıklıktan kurtulun
 • Profesyonel ev temizliği hizmeti alın

2. Esansiyel Uçucu Aromaterapi Yağlar

Yaşadığınız ve bulunduğunuz ortamların hava kalitesini değiştirme ve geliştirme konusunda uzmanlaşmak niyetindeyseniz esansiyel yağlar, diğer bir deyişle, aromaterapi yağlar ile tanışmanın zamanı geldi demektir.

Yaz kokusunu evinize getirmenin en kolay yollarından biri esansiyal uçucu yağları aromaterapi difüzörü yardımıyla kullanmaktır.

Sadece biraz su ve en sevdiğiniz yaz esansiyel yağlarından birkaç damla ekleyin ve keyfini çıkarın!

aromaterrapi esansiyel uçucu yağ difüzörü

Aromaterapi Difüzörü veya Difüzör Dedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir yağ difüzörü, difüzöre konulan yağa bağlı olarak, uçucu yağları daha küçük moleküllere bölen ve onları hoş veya sakinleştirici bir etki için havaya dağıtan bir cihazdır. Sade ve basit bir difüzör, bir odadaki havayı küçük, nefes alabilen faydalı uçucu yağ parçacıklarıyla doldurmak için kullanılır ve odaya daha sakin, daha hoş kokulu bir ortam verir.

Difüzör Ne İşe Yarar Nasıl Çalışır?

Difüzörler, bir yağ sisini dağıtmak için basınçlı hava kullanarak çalışır. Difüzörler pil veya elektrik ile çalışır. Bir vakum, bir dağıtım tüpünün yüzeyine esansiyel uçucu yağı çeker ve ortamda bir aroma patlaması ile sonuçlanır. Difüzörün görevi, partikülleri nefes alması kolay ve odayı zorlamayan rahat bir konsantrasyonda eşit olarak dağıtmaktır. Özel  teknolojisi sayesinde insan sağlığına herhangi bir zararı dokunmadan ısı yerine yüksek frekanslı titreşimler kullanarak içerisindeki suyu buhara çevirir, huzur verici ve ferah bir atmosfer yaratır.

Yaz Kokusunu Evinize Taşıması İçin Önereceğimiz En İyi Eesansiyel Uçucu Aromaterapi Yağlar;

 • Limon
 • Turunç
 • Greyfurt
 • Okaliptüs
 • Sandal ağacı
 • Reyhan
 • Sardunya
 • Nane

3. Kamış Difüzörler

Kamış difüzörler en çok tercih edilen ve kolaylıkla temin edebileceğiniz bir ortam havası düzenleyicisidir. Evinizin her zaman güzel kokmasını sağlamanın en kolay yollarından biridir.

İster evinizi ziyaret eden dostlarınız için hoş bir karşılama ortamı yaratmak istediğinizde ister sadece ev ortamınıza biraz pozitif enerji getirmek istediğinizde, kamış difüzörler amacınıza ulaşmanın etkili bir yoludur.

Meditasyona,rahatlamaya ve zindeliğe odaklandığımız günümüzde, uçucu yağlar erişilebilir bir rahatlama sunar.

Ve elbette kokunun insan psikolojisi üzerinde farklı etkiler oluşturduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalarda, kokuların, ruh halinizi, stres seviyenizi ve hatta görevleri ne kadar verimli bir şekilde yerine getirdiğinizi etkileyen beynin limbik sistemi ile etkileşime girdiği gösterilmiştir.

Farklı uçucu yağların farklı iddiaları vardır; örneğin, lavanta uykuyu desteklemek içindir. Bu noktadan hareket ile her odanın ambiyansına uygun ve size pozitif etkisi olacak, karakterinize ve modunuza uygun kamışlı difüzörlerden birini seçebilirsiniz.

Kamış Difüzör Tercih Etmeniz İçin Birkaç İyi Neden

Kamışlı difüzörleri her yerden ve kolaylıkla temin edebilirsiniz. Elektrikli difüzörlerin veya mumların aksine, kamış difüzörlerin yakılması gerekmez ve pil veya fiş gerektirmez. Birkaç kamış (veya tahta çubuk) bileşeni, esansiyel uçucu koku yağlarını dar boyunlu bir şişeden kokunun havaya uçtuğu kamış gövdesine çeker.Şişeyi yılda birkaç kez yeniden doldurmanın dışında, kamış difüzörlerin çalışması neredeyse hiç bakım veya özen gerektirmez.

Yaz Mevsimi Kokusu İçin Önereceğimiz En İyi Kamış Difüzörler

Evinizin yaz gibi kokmasını sağlamak ve difüzör seçmenize yardımcı olmak amacıyla sizin için bu harika kokulu kamış difüzörlere birkaç örnek vermek isteriz.

 • Bobo Difüzör (VAKKO)
 • Jo Malone London English Pear & Freesia Diffuser (BEYMEN)
 • Osmantus Kokulu Çubuk 200 Ml Açık Yeşil (ENGLISH HOME)
 • RÉPERTOIRE Çubuklu Oda Parfümü Ambre  (MADAME COCO)

4. Taze Çiçekler

Kendi bahçenizden toplayacağınız yaz mevsimi çiçekleri ya da her mahallenin köşe başında bulunan o çiçekçiden alacağınız bir buket taze çiçek yaz mevsimin havasını evinize taşımada size yardımcı olacaktır.

Ayrıca balkonunuzda veya evinizde saksıda yetiştirebileceğiniz birçok yaz çiçeği fikrini de dikkate alabilirsiniz. Vazoda, saksıda ya da bahçenizde ololsun taze çiçekler gerçekten o taze yaz kokusunu getirebilir. Ayrıca evinizi aydınlatırlar ve herhangi bir odaya neşeli bir katkı sağlarlar.

Evinize Yaz Kokusunu Getirmesi İçin Önereceğimiz En İyi Bahçe ve Saksı Çiçekleri

 • Papatya
 • Begonya
 • Gül
 • Ortanca

5. Narenciye Kaynatmak

Merak ediyorsanız şimdiden söyleyelim, gerçekten her mevsim için, o mevsimin kokusunu elde edebileceğiniz bir narenciye kaynatma kabı tarifi var. Size aşağıda önereceğimiz narenciye dilimlerini birkaç saat ocağınızın üzerinde kaynamaya bırakın, eviniz limon, portakal ve misket limonu kokularıyla dolacaktır. Biraz aromaterapi arıyorsanız, bir patlama için bazı uçucu esansiyel yağlar ekleyin.

Narenciye Kaynatma Kabı Hazırlama Tarifi

Bir ocak üstü kaynatma tenceresi, evinizin taze kokmasını sağlamanın başka bir doğal yoludur. Ocağınızdaki bir tavaya veya kaba yaklaşık 2 litre suya dilimlenmiş taze meyve,narenciye ve otlar ekleyin. Bu karışımı birkaç saat kaynamaya bırakın ve evinizi dolduran temiz yaz aromasının tadını çıkarın.

Evinize Yaz Kokusunu Getirmek İçin Bazı Harika Narenciye Kaynatma Tarifleri;

 • Limon ve biberiye
 • Çilek, limon ve hindistancevizi
 • Misket limon, nane, zencefil ve kekik
 • Greyfurt, limon ve Misket limon
 • Misket limon, vanilya ve biberiye
 •  Nane ve greyfurt
 • Limon, lavanta ve biberiye

6. Kendin Yap Kavanozda Jel Oda Kokusu

Dışarıda havanın çok sıcak olduğu günler vardır ve evinizde yaz havasını elde etmek için yapmak isteyeceğimiz son şey içeride sıcacık bir kokulu mum yakmak olacaktır. Bu jel tazeleyicilerin devreye girdiği yer tam da burasıdır. Uçucu yağlara ve muhtemelen şu anda kilerinizde bulunan birkaç malzemeye ihtiyaç duyarlar. Sadece karıştırın ve kokularının evinizi doldurmasına izin verin. Ayrıca, gıda boyası eklediğinizde evinizde dekoratif obje olarak da kullanabilirsiniz.

Kendi Jel Oda Parfümünüz Nasıl Yapılır

Küçük çocukları olan ebeveynler için etrafta yanan mumların olması sadece sorun teşkil eder. Mumların görünüşüne ve kokusuna herkes bayılır ama meraklı küçük elleri cezbetmelerinden pek hoşlanmayız. Bu durumda jel oda parfümleri mükemmel bir seçim olabilir.

Jel Oda Parfümü Yapmak İçin Gerekli malzemeler

 • 1 paket (veya 2 1/2 çay kaşığı) aromasız jelatin
 • 3/4 su bardağı su
 • 1/4 su bardağı alkol
 • Yaklaşık 15 damla uçucu yağ (burada aromaterapi sınıfı yağlar uygundur)
 • 1-2 damla gıda boyası

Suyu küçük bir sos tenceresinde kaynatın. Jelatin paketini ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Karışımı oda sıcaklığına soğuyana kadar bekletin. Daha sonra küçük bir kavanoza dökün ve votka, yağlar ve herhangi bir renk veya dekorasyon ekleyin. Tüm içerik birbirine tam olarak karışana kadar karıştırın ve soğutun.

BUNA DİKKAT EDİN

Alkol eklemeyi atlamayın. Onsuz, jel oda kokunuz günler içinde küflenmeye başlayacaktır. Ve gıda boyasında aşırıya kaçmayın, yumuşak, güzel bir renk tonu yaratmak için kavanoz başına sadece 1 ila 2 damlaya ihtiyacınız var. Ardından 10-15 damla esansiyel uçucu yağ ekleyin.

7. Raf ve Çekmece Kokuları

Evinize güzel koku yaymanın bir başka süper kolay yolu da kokulu raf ve çekmece askı kokularıdır. Dolaplarınızın ve çekmecelerinizin içinin güzel görünmesini ve kokmasını sağlayabileceğiniz bu kokuları kendiniz de yapabilirsiniz. En çok tercih edilen lavanta ve paptya kokularıdır.

askılı dolap kokuları

Çekmece Kokusunu Evde Kendiniz Yapın

Bir aktardan alacağınız kurutulmuş lavantayı bir tül keseciğin içine doldurun, ağzını kapatın ve giysi veya ayakkabı dolabınızın muhtelif yerlerine yerleştirin.

8. Kendin Yap Kavanoz Oda Kokuları

Sadece karbonat ve uçucu yağlarla bir kavanozda tamamen doğal oda kokuları yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Küçük bir kavanoza yaklaşık ½ fincan kabartma tozu ve en sevdiğiniz uçucu esansiyel yağdan 10-12 damla koyun. Kavanozun üstüne küçük bir parça nefes alabilen kumaş yerleştirebilir ve hoş bir görünüm için kavanozu bir kurdele veya bantla sabitleyebilirsiniz. Kokunun azalmaya başladığını fark ederseniz, 4-5 damla daha uçucu yağ ekleyin.

9. Mutfakta Mini Bitki Bahçesi Oluşturun

Mutfağınızda küçük bir bitki bahçesi oluşturmak hem eğlenceli hem de yapıcı bir hobidir ve mutfağınıza taze bir yaz kokusu getirmenin bir yoludur.

Mutfağınızda Yetiştirebileceğiniz Harika Kokulu Otlardan Bazıları Şunlardır:

 • Kişniş
 • Reyhan
 • Adaçayı
 • Maydanoz
 • Kekik
 • Nane

10. El Sabunları

Gerçekten harika kokulu el sabunları var. İzmir Alaçatı’da butik sabun üreten ve satan bir dükkanı ziyaret ettiğimde kendime birkaç tane yaz kokulu sabunlardan almıştım. Muhteşem kokuları vardı ve harika köpürüyorlardı.

Siz de internet üzerinden butik sabun üreten  üreteciler ile iletişim kurabilir kendiniz için birkaç tane sipariş verebilirsiniz. Limon veya başka bir taze kokuda yaz kokulu bir el sabunu seçin ve ellerinizi her yıkadığınızda ortam yaz gibi kokacaktır!

11. Yaz Mumları Kullanın

Nasıl bir yaz kokusundan hoşlanırsınız veya hoşunuza gider bilmiyorum ama, muhtemelen bu kokuyu barındıran ve sizin için üretilmiş bir mum vardır!

Birçok dekorasyon firmasının ve ünlü markaların dekoratif olarak ürettikleri ve yaz kokularını içeriklerinde bulunduran mumlar bulunmaktadır.

Bu yıl farklı yaz mumları deneyin. Favorilerinizi bizimle paylaşın!

12. Narenciye Kokulu Temizleyiciler

Evinde çam kokulu veya çiçek bahçesi kokulu yüzey temizleyicilere sahip olmayan kimse yoktur sanıyoruz. Temizlik ürünleri üreticileri ve bu üretici firmaların ürün geliştirme, reklam ve pazarlama departmanları, insanların kokulara karşı hassasiyetlerini araştırmakta ve bu araştırma çerçevesinde ürünlerini geliştirmekte ve alıcıya sunmaktadır.

Örneğin bulaşık yıkarken, banyonuzu temizlerken ve hatta toz alırken kullandığınız temizlik ürünlerinin tamamı insanlar üzerinde hoş bir etki bırakarak tazelenmiş hissi uyandırmaktadır.

Ilık bir yaz esintisini ya da çam kokularıyla dolu bir ormanı anımsatacak bir kokuya sahip temizlik ürünü ile evinizi temizlerseniz yaz havası evinizin her bir köşesini saracak ve aynı zamanda tertemiz bir eve sahip olacaksınız.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir