Birçoğumuz için yaşadığımız evi temiz tutmak oldukça zor ve hatta bazen imkansız gibi görünebilir. Başka işler için ayırdığımız zamanı evin temizlenmesi söz konusu olduğunda planlayamıyor ve hayata  geçiremiyorsak muhtemel birkaç sebep bu durumu açıklayabilir.

Kalabalık bir aileye sahip olmak, iş hayatının yorucu ve yoğun geçmesi, ev temizliğinden anlamamak ya da tembel olmak…

Aslına bakarsanız, bir evi nasıl temiz tutacağız hakkında hiçbir fikre de sahip olmayabilirsiniz. Böyle bir durum, neden bu makaleyi okumaya başladığınızın tam da kanıtıdır aslında.

evi temiz tutmak için ne yapmalı

Bir evi temiz ve düzenli tutmak imkansız gibi görünse de öyle olmadığını bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde anlayacaksınız. Sizin ve aileniz için, bir evi nasıl temiz ve düzenli tutacağınızı öğrenebilmeniz için en iyi ipuçlarından bazılarını bir araya getirdik.

Yapılan birçok araştırmaya göre, ortalama bir Türk vatandaşı,  günde bir saatini evini temizlemek için harcıyor. Çalışma hayatı, ev işleri, ebeveynlik ve günlük hayatın kaosu arasında bir evi nasıl temiz tutacağımızı öğrenmek, deneyimleyeceğiniz en zor işlerden biri olabilir. Bazen yaşantınızdaki her şeyi yönetmek imkansız gibi görünse de, evinizi ve yaşantınızı düzene sokmanıza yardımcı olacak bazı hızlı ve kolay ipuçları var. Bir evi nasıl temiz tutabileceğinizi bilmiyor ve herhangi bir fikriniz yok ise, bu konu hakkında bir uzman olarak anılmak için okumaya devam edin.

Bir Evi Temiz Ve Düzenli Tutmanın Yolları Nelerdir?

Çalışma hayatından arda kalan zamanda, kendiniz ve aileniz ile ilgilenmek için zar zor zamanınız olduğunda ev işlerinizin de üstesinden gelmenin ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, evinizi temiz tutabilmeniz ve düzenli görünmesini sağlamanız için günlük olarak kullanabileceğiniz, basit ama etkili, ipuçlarının bir listesini hazırladık. İşte bir evi temiz ve düzenli tutmak için yapmanız gerekenler:

Örnek Günlük Temizlik Programı:

 • Eşyaları kullandıktan sonra kaldırın
 • Her gün evinizi biraz temizleyin
 • Kalktığınızda yatağınızı toplayın
 • Her sabah lavabonuzu ve bulaşık makinenizi boşaltın
 • Etrafta çöp bırakmayın ve günlük olarak atın
 • Dağınıklığı düzenli olarak temizleyin
 • Günlük ve haftalık temizlik çizelgesi oluşturun(günlük ve haftalık çizelge örnekleri)

Bu basit işleri günlük rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde, evinizi temizlemenin eskisi kadar zor olmadığını fark edeceksiniz. Toz almak ve süpürmek için saatler harcamasanız bile, her gün en azından birazcık ev temizliği yapmaya çabalarsanız, eviniz çok daha temiz ve düzenli görünecektir.

Diğer bir taraftan, bir evi temiz tutmak için her şeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz!

İzmir’de en çok tercih edilen ve kalitesine güvenilen temizlik firması Güzel Evim, ev temizlik hizmetlerinde deneyimli temizlik profesyonelleri ile haftanın yedi günü hizmet vermektedir.  Siz de, ikamet ettiğiniz şehirde bulunan ve profesyonel ev temizliği hizmeti veren bir temizlik şirketinden düzenli ev temizliği hizmeti alabilirsiniz. Ev temizliği profesyonelleri, mutfağınızı detaylı bir şekilde temizlerken, banyonuzun hijyenini sağlarken ve evinizi dip bucak temizlerken, kendinize ve ailenize gerekli zamanı ayırabilirsiniz.

Evi Temiz Tutmak Neden Bu Kadar Zor?

Bir evi temizlemek hiç bitmeyen bir iş ve bir evi temiz tutmak ise imkansız gibi gelebilir size. Evin her tarafını temizlediğinizde ve her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olduğunuzda bile, düzensizlik durumuna geri döner ve tüm döngü yeniden başlar. Ancak genel olarak bir evi temiz tutmaktan bunalmış hissediyorsanız, bunu sizin için daha da zorlaştıran bazı engeller olabilir. Bir evi temiz tutmanın neden bu kadar zor olabileceğine dair aşağıdaki seçenekleri gözden geçirin ve bunların hangilerinin sizin durumunuzla iniltili olduğunu değerlendirin.

 • Çok fazla dağınıklık var
 • Eşyaları koymak için uygun bir depolama alanın yok
 • Nereden başlayacağını bilmiyorsun
 • Yeterli zamanın veya yardımcın yok
 • Kendine çok yükleniyorsun
 • Farkında mısın bilmiyorum ama tembelsin

Bir evi temiz tutmak hiç kolay olmasa da, aklınıza koyarsanız bunu kesinlikle yapabilirsiniz. Evinizi temiz tutmak yaşam kalitenize katkı sağlayacak dolayısıyla daha konforlu ve huzurlu olacaksınız. Size uygun bir temizlik planınız olsun ve buna sıkı sıkıya bağlı kalın.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Dağınık Bir Ev Nasıl Temizlenir?

Evi Temiz Tutmak İçin Ne Yapmalı | Evi Temiz Tutma İpuçları

Neredeyse herkes için zor olduğunu bildiğimiz bir dönem olan ve salgın ile mücadele ettiğimiz iki yıl geride kaldı. Bu dönem zarfında ev temizliğini bilmeyenler, nasıl ev temizliği yapılır deneyimledi ve öğrendi. Zaten bilenler ve yapanlar ise ev temizliği yapmaktan sıkıldı veya ipin ucunu bıraktı. Diğer bir kısım ise zaten hiç yapmıyordu ev temizliğini.

Ve artık dizginleri yeniden ele almanın zamanı geldi!

Hızlı bir ev temizliğine odaklanan basit bir günlük veya haftalık temizlik rutini bir evi temiz tutmak için yeterli olacaktır.

Yaşantınızın her günü aşırı yoğun geçiyorsa ve sorumluluklar boyunuzu aşmış gibi görünüyorsa bir adım geriye çekilin ve soluklanın. Şimdi, ev temizliğine ve evinizi temiz tutmaya yarayacak uygulamalara ayıracak zamanı birlikte planlayacağız.

BİR EV HAFTALIK NASIL TEMİZ TUTULUR?

Makalemizin başlarında bir evi temiz tutmak için günlük ev temizliği rutinlerine, günde 5 ile 10 dakika ayırarak neler yapmanız gerekli olduğuna örnek vermiştik. Şimdi ise görev tanımını bir üst seviyeye taşıyabilir ve haftalık bir temizlik rutinine geçebiliriz. Haftalık temizlik rutini için her gün 20 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Günlük temizlik rutinlerini sabah, haftalık temizlik rutinlerini ise akşamları uygulayabilirsiniz. Bu, sizi ev temizliği konusunda uzman olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Haftalık temizliğin gücünü asla hafife almayın! Küçük günlük görevlerde ne kadar başarılı olursanız olun, yine de haftada bir kez tamamlamanız gereken 20 dakikalık birkaç göreviniz olacaktır.

Haftalık bir temizlik programı mutlaka tek bedene uyan bir çözüm olmasa da, her seferinde bir odayı bölmenin kolay bir yoludur. Her gün evinizin büyük bir bölümüne odaklanmanıza izin veren bir rutini takip ettiğiniz sürece, asla yorulmaz ve bunalmış hissetmezsiniz.

Örnek Haftalık Temizlik Programı:

 • Pazartesi: Çamaşır ve toz alma
 • Salı: Banyolar ve süpürme
 • Çarşamba: Oturma odası ve paspaslama
 • Perşembe: Yatak odaları
 • Cuma: Mutfak
 • Cumartesi: Organizasyonel ve çeşitli görevler

Tutarlı günlük ve haftalık temizliklerin yanı sıra, aylık ve üç aylık temizlikleri de göz önünde bulundurmalısınız. Temizlik konusunda profesyonel olmaya ilk adım. Bu, koltuk yıkama, halı yıkama, perde yıkama, camları, panjurları ve daha fazlasını içerebilir. Daha küçük görevlerinizle başlayarak, bu daha büyük, daha az sıklıkta görevlerle boşlukları doldurabilirsiniz.

Aşağıda size vereceğimiz ev temizliği ipuçları ile bir evi temiz tutmak konusunda daha fazla neler yapabileceğinizi öğrenmek için lütfen okumaya devam ediniz.

Çalışan Bir Bayan İseniz Evinizi Nasıl Temiz Tutabilirsiniz?

Tam zamanlı çalışırken temiz bir eve sahip olmak gerçekten zor olabilir. Meşgul bir çalışan anneyseniz veya evinizi ofis olarak kullanmak durumunda olan ve uzaktan çalışan bir profesyonel iseniz neden bahsettiğimizi kesinlikle biliyorsunuzdur.

Şimdi gelelim çalışan biri olarak evinizi nasıl temiz tutabileceğinize!

Gerçekten daha fazla iş yapacak enerjiniz yok ama ne olursa olsun dip köşe temiz bir eve sahip olmak istiyorsunuz. Elbette, bir temizlik firmasından profesyonel bir temizlikçi kiralayarak bu işi kolayca çözebilirsiniz.

Bu çözüm şimdilik bir kenarda dursun ve kendinize evinizi temiz tutmak için yapılacaklara zamanınız var mı ve kendinize güveniyor musunuz sorularını sorun.

Şayet cevabınız evet ise, çalışan biri olarak evinizi temiz tutmak için aşağıdaki önerilerimizi değerlendirin ve uygulamaya başlayın.

TEMİZLİK ÇİZELGESİ OLUŞTURUN

Oluşturacağınız bir temizlik çizelgesi ile herşey daha kolay ve daha katlanılabilir olacaktır. Bu çizelge size zaman da kazandıracaktır.

HER GÜN BİRAZ TEMİZLİK YAPIN

Evinizi temizlemek saatler almak zorunda değil! Bazen bir gün 30 dakika toz alıp, ertesi gün süpürmek fazlasıyla yeterlidir!

MİKRO TEMİZLİK İŞLEMİ UYGULAYIN

Eşinizin hazırlanmasını mı bekliyorsunuz? Ayakkabılığı düzenleyin ve temizleyin! Küçük temizlik görevlerin üstesinden gelmek zamanınızı akıllıca kullanmanın harika bir yoludur ve sizi motive edecektir.

TEMİZLİK MALZEMELERİNİZİ HAZIR BULUNDURUN

Temizlik sürecinizi kolaylaştırmak için çevre dostu temizlik ürünlerinizi her zaman kolay erişilebilir bir yerde saklayın! Ev temizliği için gerekli malzemeler nelerdir, detaylı bir liste arıyorsanız aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

BİR EVİN TEMİZLENMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER | TAM LİSTE

Evde Bir Köpek veya Kedi Varken Evi Nasıl Temiz Tutabilirim?

Evinizi tüylü bir arkadaşınızla paylaşıyorsanız, iyi haber şu ki, yapılan araştırmalarda, evinde evcil hayvanı olanlar, diğer olmayanlara göre muhtemelen daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürüyor.

Kötü haber mi?

Eviniz büyük olasılıkla bu durumdan hiç hoşnut değil.  Ama korkmayın! Evinde kedi, köpek gibi evcil hayvanı olanların evlerini nasıl temiz tutabileceğinin ipuçlarını sizin için derledik.

 • Kedi veya köpek, evcil hayvanınızın her daim temiz olduğundan emin olun
 • Şayet oturma gurubunuz kedi veya köpek tüylerini topluyor ise daha sık dokuya sahip kedi ve köpek kılı toplamayan ile değiştirin
 • Güçlü bir elektrik süpürgesi ve özellikle kedi köpek tüyü toplayan özel başlığı bulunan bir tane satın alın
 • Dış kapı girişine, balkona veya verendaya bir kedi köpek temizleme istasyonu oluşturun
 • Kedi veya köpeğinizin mama ve su kaplarını ve hatta oyuncaklarını düzenli ve sık aralıklarla temizleyin
 • Mobilyalar üzerinde oluşabilecek kötü kokular için ortam kokusunu iyileştirecek ürünler bulundurun
 • Kedi veya köpeğinizin sebep olabileceği dökülme, kırılma gibi kazalara hemen müdehale edin
 • Tuvalet ihtiyacını karşılayacağı istasyonu veya pedi mümkün ise evin dışında ama her daim ulaşabileceği bir yere koyun ve kumunu ve pedini sıklıkla değiştirin
 • Evcil hayvanınıza özel bir yatak edinin aksi taktirde kendini rahat ve güvende hissettiği her yerde uyumak isteyecektir
 • Evinizi sıklıkla havalandırın

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir