Dağınık bir ev nasıl temizlenir, evdeki dağınıklığı nasıl toparlayabilirim sorularına etkili yanıtlar ve ayrıca evdeki dağınıklık için pratik çözüm yollarını bulabileceğiniz bu yazımızda, ev temizliği profesyonellerinin deneyimlerinden yararlanacağız.

Özellikle temizlemek için zamanınız yoksa, dağınık bir evle uğraşmak çok sinir bozucu olabilir. İş, çocuklar, sorumluluklar ve gün içinde yeterli zaman olmaması gibi birçok nedenden dolayı dağınık bir ev olabilir. Önemli olan, evinizin dağınık ve kirli olduğunun birileri veya sizin tarafınızdan farkına varılması ya da kabul ediliyor olmasıdır.

dağınık bir ev nasıl temizlenir

Birçok kişi için ev temizliğine ayıracak zaman bulmak oldukça zor olabilir ve bu durum yani evin temizlenmesi fikri, kişinin hayatındaki öncelik sıralamasında en son sıralarda yer bulabilir.

Evinizi derinlemesine temizleme fikri sizi strese mi sokuyor? Temizlikten anlamadığınız için detaylı bir ev temizliğinden kaçınıyor musunuz? Evinizin durumundan utanıyor musunuz? Dağınık ve kirli bir evi temizlemeye nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Dağınık bir ev nasıl temizlenir konusuna en geçerli ve etkili çözümler bu yazıda, okumaya devam ediniz.

Dağınık ve Kirli Bir Ev Nasıl Temizlenir?

Dağınık bir evi temizlemeden önce bir temizlik planı oluşturmanız ve buna uymanız herşeyi daha kolaylaştıracaktır. Diğer bir taraftan temizliğe girişmeden önce hazırlık yapmak da dikkat edilmesi gereken diğer bir durumdur.

Dağınıklık ve kargaşa içinde olan bir evi temizleyebilmeniz için herşeyden önce ortalığı toparlamak gereklidir. Toparlamak ve temizlik için gerekli olacak malzemelere birazdan değineceğiz ancak temizlik için uygun bir gün ve uygun ortamın da sağlanması gereklidir.

Herkesin evde olacağı bir günü, yağmurlu bir günü veya modunuzun düşük olduğu bir günü temizlik için seçmek, durumun daha da içinden çıkılmaz bir hale dönüşmesine neden olabilir.

Ve sıkı durun, size iyi bir haberimiz var!

Aşağıda size sunacağımız önerileri dikkate alır ve vereceğimiz temizlik ipuçlarını uygularsanız dağınık evinizin kontrolünü yeniden ele alabilirsiniz.Bu yazımızda, sonunda evinizi yönetilebilir bir duruma getirebilmeniz için hangi yolu izlemeniz gerektiğini bulacaksınız. Ayrıca dağınık bir ev nasıl temizlienir sorusuna en geçerli, kapsamlı ve kalıcı çözümler yine bu yazıda. Okumaya devam ediniz.

Dağınıklık Nedir?

Dağınıklık; bir arada olmayan, toparlanmamış, birbiriyle ilgisiz, düzensiz ve karışık olma hali olarak tanımlanabilir. Dağınıklık aynı zamanda olumsuzluk anlamı da taşıdığından, düzensiz ve karışık olmasından dolayı, hoş görülmeyen, dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici bir yanı da vardır.

Kimileri dağınık bir ortamda çalışamaz ve dikkatini toparlayamazken, kimi dağınıklık içerisinde yaşayan insanlar da bir süre sonra bulunduğu dağınık ortama adaptasyon göstererek aradığı her şeyi bulabilme becerisi kazanabilir. Hatta, dağınıklık, düzensizlik ve kargaşa kimi insanlar için yaşam tarzı olarak kabul edilebilir.

Dağınık bir ev nasıl temizlenir konusunda, dağınıklık ve evin kirli olma hali birbiriyle alakalıdır. Dağınık ,düzensiz ve toparlanmamış bir ev dolayısıyla temizlenmemiş bir evi akla getirir hemen. Dağınıklık nasıl ve hangi boyutta olursa olsun, bununla ilgilenilmelidir. Bundan kaçınmak, ertelemek ve ihmal etmek mutlaka sonuçta olumsuzlukları beraberinde getirecektir.

Dağınık Bir Ev Nasıl Temizlenir?

Dağınık bir evin temizlenebilmesi ve dağınıklığın toparlanabilmesi için planlı bir çalışma gerekeblir. Hızlı ve etkili bir ev temizliği için ilk önce dağınıklık ortadan kaldırılır ve ev, bölüm bölüm sırsıyla temizlenir. Odalar, mutfak ve banyo sıra ile temizlenir.

Ani bir misafir gelmeden hemen önce ya da eşyalı kiraladığınız bir evden taşınmak gerektiğinde hızlı ve etkili bir toparlama ve temizleme işlemini tercih edebilirsiniz. Gereksiz dağınıklığı çöpe atmak, kirli çamaşırları sepete doldurmak ve yer değiştirmiş ve yeri belli olmayan eşyaları bir odaya toplamak dağınık bir evin hızlı bir şekilde temizlenmesi anlamına gelebilir.

Diğer bir taraftan uzun süredir temizlik için ayıramadığınız o değerli zamanınız size şimdi izin veriyor ise, evinizde detaylı bir temizlik yapabilirsiniz. Ya da detaylı bir ev temizliği için profesyonel temizlik firmaları ile randevu oluşturabilir, destek alabilirsiniz. İzmir ve çevre ilçelerde, 15 yılı aşan deneyimi ile profesyonel temizlik hizmetleri sunmakta olan Güzel Evim, güvenilir ve kaliteli bir izmir temizlik firması olarak bilinmektedir.

Evde Dağınıklığın Sebepleri Nelerdir?

Dağınık bir ev nasıl temizlenir konusuna daha detaylı yaklaşmak gerektiğinde, dağınıklığa neden olan sebepleri ele almakla işe başlamalıyız. Evi temizlemek, evdeki dağınıklığı toparlamak için yeterli zamanınızın olmaması yanında insanların ruh halleri ve evde gereğinden fazla eşyanın var olması gibi birçok farklı neden de dağınıklığa ve dolayısıyla evin kirlenmesine sebep olabilir.

 • Evde gereğinden fazla eşya olması
 • Evi toparlamak ve evi temizlemek için yeterli zamanın olmaması
 • Evde yeterli depolama alanının olmaması
 • Büyük evden küçük eve taşınmak
 • Seyahat, sınav dönemi, fazla çalışma mesaisi gibi yoğun geçen belirli zaman aralıkları
 • Kişilerin ruh halleri

Bu ve buna benzer sebepler var olduğunda evde ister istemez bir dağınıklık oluşur ve eviniz kirlenebilir. İlk olarak, sakın panik yapmayın ve karamsarlığa düşmeyin. Hepimiz, ya da birçoğumuz demek daha doğru olabilir, yaşantımızın bir döneminde dağınık ve kirli bir ev hali ile karşılaştık ve bu durumun üstesinden gelmeyi bildik.

Dağınık biir evi temizlemek zor değildir, işin sırrı dağınık bir evi temizlemeye nereden başlamayı bilmektir.

Dağınık Bir Evi Temizlemeye Başlamak Neden Bu Kadar Zor?

Dağınık bir evi temizlemeye başlamanın bile bu kadar zor olmasının birkaç ana nedeni vardır. Eviniz çok dağınık ve kirli ise bu durum ile başa çıkabilmek için dağınıklık ile orantılı yeteri kadar zamanınız ve enerjiniz olmalıdır. Diğer bir taraftan temizlikten anlamıyorsanız ya da temizlik için bir planınız yoksa daha temizliğe başlamadan pes edebilirsiniz.

Aklınıza gelmeyecek ancak biraz da sizin kişisel durumunuz ve ruhsal yapınız ile alakalı diğer sebepler ise aşağıdaki gibidir.

 Plansızlık

 • Bir ev temizliği planınız yok ve nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsunuz.
 • Temizliğe başlar başlamaz, yapılması gereken 10 şey daha olduğunu fark ediyorsunuz.
 • Dağınık bir ev nasıl temizlenir sorununuzu çözecek ve temizlik için gerekli doğru sünger, kap veya temizleyiciye sahip olmadığınızı fark ediyorsunuz.
 • Hiçbir şeyi bitirmeden görevden göreve atlarsınız ve sonunda hiç ilerleme kaydetmediğinizi hissettiğiniz için pes edersiniz.

Dağınıklık

 • Her yerde bir şeyler var. Çöp yığınları, kirli kıyafetler, bulaşıklar ve eşyalar üstüne eşyalar.
 • Dağınıklığa sebep olan eşyaların nereden geldiği veya hala onlara ihtiyacınız olup olmadığı hakkında bir fikriniz dahi yok.
 • Her eşyayı (halı, koltuk, vb) çekip kaldırmadığınız sürece asla temizleyemeyeceğinizin farkındasınız. Bu seni yoldayken durdurur çünkü tüm bu eşyaları nasıl çekip, kaldırabilirsiniz?

Birçok Eşyanın Yeri Yok

 • Dağınıklığın ve eşya yığınlarının arasından geçebilsen bile, onları nereye koyacaksın?
 • Bu noktada, “evimiz çok küçük”, “Hemen daha fazla kap, raf ve depolama ürünü almam gerekiyor” gibi şeyler düşünmeye başlıyorsunuz.
 • Kimse o kadar parayı harcamak istemez veya parayı harcarsınız dahi daha sonra asla saklama kaplarını kullanmazsınız.

Mükemmeliyetçisiniz

 • Evinizin, Youtube’da yayınlanan  “Evimi Baştan Yarat” programındaki gibi, muazzam bir şekilde görünmesini istiyorsunuz.
 • Evinizin istediğiniz gibi mükemmel olması  için bir oyun odasına, giyinme odasına, çamaşır odasına ve ekstra dolaplara ihtiyacınız olacak.
 • Evinizi incelersiniz ve asla istediğiniz gibi görünmeyeceğini anlarsınız ve vazgeçersiniz.

Dağınık Bir Evi Temizlemek İçin Neler Gereklidir?

Temizlemek, düzenlemek ve dağınıklığı toparlamak için ihtiyacınız olan tüm ürünlere ve ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun. Gerekli olabilecek tüm malzemeler elinizin altında bulunsun ancak alma konusunda çok abartıya kaçmayın. Gereğinden fazla temizlik ürünü almak yapılan yanlışlardan bir tanesidir.

Çocuklarınızın canavar kamyon koleksiyonu için daha fazla kutuya mı ihtiyacınız var?Ya da pencerelerinizin dış yüzeyini silmek için bir uzatma aparatına mı ihtiyacınız var?

Planınızı zaten hazırladığınıza göre, dağınık ve kirli bir evi temizlemek için neye ihtiyacınız olduğunu önceden bilirsiniz.

Evin Dağınıklığını Toparlamak İçin Gerekli Malzemeler

 • Çöp torbası
 • Çamaşır sepeti
 • Depolama ürünleri(koli, kutu, hurç  vs)

Evin Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

 • Mikrofiber bezler
 • Temizlik bezleri
 • Temizlik kovası
 • Camsil
 • Mobilya cilası
 • Çok amaçlı temizleyici
 • Fırın Temizleyici
 • Banyo temizleyici
 • Mutfak temizleyici
 • Kabartma tozu ve Sirke (çok amaçlı temizleyiciler)

Dağınık Bir Evi Temizlemeye Nereden Başlanır?

Her gün yüzlerce farklı konu ve sorumluluğu yerine getirmek durumunda iken kendinizi rüzgarda savrulan bir yaprak tanesi gibi hissedebilirsiniz. Özellikle çalışan bir anne olarak, yoğun geçen bir çalışma mesaisinin ardından evdeki dağınıklığın temizlenmesi ve toparlanması çok kolay olmayacaktır.

Bu noktada kolay çözüm, elbette ev temizliği için bir temizlik firmasından profesyonel destek almak olacaktır. Temizlik ihtiyaçlarınıza kalıcı ve etkili çözümler sunabilecek temizlik firmaları, ekipler halinde gelerek, kısa bir zaman aralığında, size kusursuz ev  temizliği hizmeti sunabilirler.

Dışarıdan profesyonel ev temizliği yardımı almak yerine, her zaman bir çözüm yolu olduğunu bilin ve tamamen bunalmış olsanız bile kendinize güvenin çünkü çözüm sizde yatıyor.

Dağınık bir ev nasıl temizlenir?

Dağınık bir evi temizlemeye nereden başlamalıyım?

Evim o kadar dağınık ki nereden başlayacağımı bilmiyorum!

Bu ve buna benzer sorunlar ve bahaneler ile moralinizi bozmadan önce bu olumsuz düşüncelerden hemen kurtulun.Başlamadan önce bir plan yapın. Bu plana, bazı basit hedefler de dahil edilmelidir.

İlk hedefiniz basitçe  “BAŞLAMAK” olmalıdır.

Karmaşadan ve dağınıklıktan bunalmışsanız, başlamak için en doğru adım, kolay bir işle temizliğe başlamaktır.Oldukça hızlı bir şekilde, üstesinden gelebileceğiniz basit bir şeyle başlayarak, kendinizi bu durumun üstesinden gelebileceğinize inandırmalısınız.Ve tahmin edebileceğiniz gibi, motive kalmanın ve evinizi düzene sokmanın sırrı da budur.

Peki, dağınık bir evi temizlemeye başlamak için kolay ve can alıcı yerler neresidir?

Önem sırasına göre, işte dağınık bir evin temizliğine başlamak için en iyi 3 kolay yer:

Tüm Çöpleri Atarak Başlayın

İşe atılması gereken her şeyi alması için bir çöp torbası temin etmekle başlayabilirsiniz. Başlamak ve yükü hafifletmek için en doğru başlangıç çöpleri ortadan kaldırmaktır.

Ayrıca evin her odasını sırayla dolaşın ve atabileceğiniz bir şey bulursanız, düşünmeyin, atın.

Çocuklarınız ortalıkta boş cips ambalajları mı bıraktı ya da bunların içinden çıkan minik pasolar mı, hemen atın.

Çöpleri toparlamak için birkaç dakikanızı ayırın. Evin ne kadar çabuk daha iyi görünmeye başladığına şaşıracaksınız. Dağınık bir ev nasıl temizlenir konusunda profesyonel olmaya az kaldı okumaya devam ediniz.

Bulaşıkları Yıkayarak Başlayın

Bulaşıklarla dolu bir lavabonuz varsa, onları yolunuzdan kaldırmak her zaman sizi başarılı hissettirir ve devam etmek için motive olursunuz.

Tüm odaları tek tek gezin ve bulaşık bardak, tabak ne varsa mutfakta toplayın.

Tüm bulaşıkları, çöplerden arındırılmış mutfak tezgah üzerinde çeşitlerine göre ayırın. Sırasıyla bulaşık makinesinde yıkayın ve kalldırın.

Kirli Çamaşırları Toparlamakla Başlayın

Öncelik vermeniz gereken başka bir iş de çamaşır yıkamaktır. Ama önem sırasına göre ve kuruma sürelerini dikkate almalısınız yoksa yeniden bir çamaşır yığınıyla mücadeleniz başlar.Bu noktada perdeler ve yatak örtüleri ilk sıraya konabilir. Çoraplar ve pantolonlar sonraya kalabilir.

Bir teki kaybolmuş kirli çorap olan bir odayı ya da çalışma sandelyesine asılmış birkaç kazağın olduğu bir odayı temizleyemezsiniz!

Dağınık olmaktan nasıl kurtulurum? En kolay ev nasıl toplanır?Ev temizliğine nereden başlanmalı? Dağınık Bir Ev Nasıl Temizlenir?Dağınık Ev Temizliği sorularınıza en geçerli cevapları bulabileceğiniz dağınık bir ev nasıl temizlenir konulu ve başucu rehberi niteliğindeki yazımızı okumaya devam ediniz.

Daha fazla temizlik ipucu için facebook sayfamızı takip ediniz. Güzel Evim İzmir Temizlik Firması

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir