Ev Temizliği ve İzmir’de Ev Temizliğinde Nanoteknoloji Kullanımı

Ev temizliği ve nanoteknoloji günümüzde, birlikte anılmakta ve buna şaşırmak bir yana, konu ile ilgili herkes araştırma, geliştirme ve uygulama konularında bir hayli yol almıştır.

Bugünkü yazımızda amacımız, yaşantımızın her alanında karşılaştığımız ve kullanmakta olduğumuz nanoteknolojiyi şimdi ve yakın zamanda ev temizliğinde nasıl ve hangi alanlarda kullanabileceğimizi hatırlatmaktır. 😉

Nano kelimesi kök olarak Yunancadan gelen ve cüce anlamına gelen bir kelimedir.

Aşağıda size vereceğimiz bir örnek ile  nano kelimesini anlamaya ve hayal etmeye yardımcı olacağız.

Bir nanometre (nm), metrenin (mt) milyarda birine eşitir.(1 nm=10-9mt).

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji;kısaca, atomların ve moleküllerin manipülasyonuyla ilgilenen teknoloji dalına verilen addır.

Nanoteknoloji,bir maddeyi atomik veya moleküler seviyede kontrol eden materyallerin,cihazların ve sistemlerin oluşturulmasını ve kullanılmasını açıklar.

Nanoteknoloji ile mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturulur ve nano ölçekte manipüle edilen bu maddeler farklı,benzersiz fiziksel,biyolojik ve kimyasal özellikler gösterir.

Gelişmekte olan nanoteknoloji her ne kadar kısıtlı alanlarda kullanılsa da özellikle fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,malzeme bilimi,elektronik ve tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaya başlamıştır.

Aslına bakarsanız,halihazırda, nanoteknolojiyi evimizde, ofisimizde birçok alanda kullanmaktayız.

Televizyonlar,bilgisayarlar,cep telefonları,bataryalar,dvd ve hatta bisikletiniz de dahi nanoteknoloji kullanılmaktadır artık.

Nanoteknolojinin Ev Temizliğinde Kullanımı

Temizlik alanında nanoteknolojinin kullanılması bakterilerin üremesini engelleyen farklı içerikteki temizlik ürünlerinin üretilmesi ile başlandı.
Sonrasında nanoteknolojiden faydalanarak, kir tutmayan özelliğe sahip kumaşlar üretildi.

Nanoteknoloji sadece kumaş üretiminde değil, ev temizlik ürünlerinde de kullanılmaya başladı. Parke, mutfak ve banyo,cam ve ahşap yüzeyler için de ayrı ayrı ürünler üretilip temizlikten büyük verim ve kolaylık sağlandı.

Bu durum,yani ev temizliği ve nanoteknoloji yan yana gelerek insanoğluna birçok avantajı da beraberinde getirdi.Nanoteknolojinin ev temizliğinde kullanılmasının amacı daha az zaman,maliyet ve iş gücü harcayarak daha etkili,kalıcı,ekonomik ve çevreci bir temizlik modelini hayata geçirebilmektir.

Örneğin banyonuzda bulunan bir duş kabininin camına uygulayacağınız nanoteknoloji ile üretilmiş bir su kaydırıcı sayesinde duş kabininin camı yaklaşık bir yıl  sabun artığı ve kireç tutmayacaktır.

Bu sayede duş kabinini temizlemek için daha az zamana,iş gücüne,insan sağlığı ve doğa için zararlı etkisi bulunan kimyasal içerikli temizlik ürünlerine ihtiyacınız olacaktır.

Diğer bir örnek de koltukların temizliği ve hijyeni için kullanabileceğiniz ve önerdiğimiz nanoteknoloji ürünü bir tekstil kaplama ürünü olabilir.

Uygulanan tekstil yüzey üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan bu ürün sayesinde, koltuklarınız suya,kire,lekelere,toza ve daha da önemlisi bakterilerin üremesine karşı direnç kazanmaktadır.

Koltuklarınızın temizlenmesi ve hijyeninin sağlanması konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız lütfen bizi 0232 255 0 555 numaralı telefondan arayınız. Koltuk yıkama nasıl yapıyorz? İzmir’de koltuk yıkama fiyatları nedir? Koltuktan leke ve kir nasıl çıkarılır merak ediyorsanız aşağıda bağlantısını paylaştığımız makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makale : İzmir Koltuk Yıkama Şirketleri

Silikon dioksit ve titanyum dioksit  manipüle edilmesi sonucunda elde edilen nanoteknoloji ürünü malzemeleri evimizde uygun alanlarda su ve ısı yalıtımında kullanılmaktadır.Bazı ev cephe ve duvar boyası üreten firmalar bu konuda çalışmalar yürütmektedir.

Gümüş atomunun manipüle edilmesi ile elde edilen nanoteknoloji sayesinde küf ve bakteri oluşumunun önüne geçilmiştir.Genellikle buzdolabı ve diğer bakteri üretimi oluşmasının istenmediği yüzeylerde kullanılmaktadır.

Bu arada  sizinle paylaşacağımız temizlik ipuçları ile hayatınızı kolaylaştırmak için Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edebilirsiniz.

Facebook https://www.facebook.com/GuzelEvimIzmirTemizlikSirketi/

İzmir’de Ev Temizliği Alanında Nanoteknolojinin Kullanılması

İzmir’de ev temizliği ve nanoteknoloji temizlik ürünleri henüz toplumun çok küçük bir bölümü için yan yana kullanılan terimlerdir.

Günümüzde,bu durumun başlıca nedenleri olarak aşağıdakileri sayabiliriz.

  • Toplumun büyük bir bölümünün henüz nanoteknoloji ile tanışmamış olması.
  • Herhangi bir temizlik ya da yapı marketinde nanoteknoloji temizlik ürünlerine çok sık rastlanılmaması.
  • Nanoteknoloji temizlik ürünlerinin yüksek maliyet tutarları(aslına bakarsanız uzun vadede çok karlı)
  • Nanoteknoloji ürünleri üreten firmaların reklam yatırımını az yapmaları(bunun nedeni reklam stratejilerinin toplumların ihtiyaçları,alım güçleri,arz-talep dengesi göz önünde bulundurularak oluşturulması olabilir)

Her ne kadar  ev temizliği konusunda alışkanlıklarımızdan kolaylıkla vazgeçemeyen bir toplum olsak da nanoteknoloji halihazırda evimizde birçok alanda kullanılmaktadır.

Güzel Evim temizlik firması, ev temizliği uygulamalarında nanoteknoloji temizlik ürünlerinden faydalanmaktadır.

Similar Posts