Mutfakta vakit geçirmek, kimileri için, yemek pişirmek ve yemek hazırlamaktan daha fazlasıdır. Ve kimi ev hanımları için zamanlarının çoğunu geçirdikleri bir tapınaktır mutfak. Mutfakta ne kadar sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratmak için uğraşsak da, ne kadar temiz tutmaya çalışsak da, bazı önemli cihazlar genellikle temizlenmeden bırakılır. Bu cihazların biri de davlumbazdır. Bu makalemizde ele alacağımız davlumbaz nasıl temizlenir ve düzenli temizliği nasıl yapılmalıdır başlıkları da yazımızın konusunu oluşturmaktadır.

Evet, tahmin edebileceğiniz gibi, yağlanan ve kirlenen davlumbazdan bahsediyoruz. Ve profesyonel bir temizlik uzmanından alacağımız, davlumbazın düzenli temizliği ve bakımı nasıl olmalı, davlumbaz nasıl temizlenir, davlumbaz filtresi nasıl temizlenir, davlumbaz motoru nasıl temizlenir sorularının detaylı yanıtlarını ve etkili çözümlerini sizinle paylaşacağız.

davlumbaz temizliği nasıl yapılır. davlumbaz nasıl temizlenir

Şimdi, fazla zaman kaybetmeden yağlı ve kirli bir davlumbazı basit ama etkili bir şekilde nasıl temizleyebilir, nasıl ilk günkü gibi temiz ve hijyenik hale getirebiliriz okuyalım.

Davlumbaz Nasıl Temizlenir?

Davlumbaz temizliği için birkaç farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemleri davlumbazın üzerindeki yağ ve kirin derecesine göre değerlendirmek uygun olacaktır. Balık pişirdikten sonra davlumbaz temizliği farklı bir yöntemle yapılır veya sulu bir yemek yaptıktan sonra davlumbaz temizliği farklı bir şekilde yapılmaktadır.

 • Davlumbazın genel temizliği için sirke, karbonat ve su ile elde edeceğiniz bir karışımı spreyli bir şişeye doldurun. Her davlumbazı kullanımınız sonrasında bu karışımı davlumbaza püskürtün ve mikrofiber bir bez yardımı ile silin.
 • Davlumbazın detaylı temizliği için uygun bir yağ sökücüyü ya da mutfak temizleyicisini davlumbaz üzerine uygulayın. Bir bulaşık süngeri yardımıyla davlumbazın her tarafını ovalayın. Sonrasında mikrofiber bir bezle durulayın ve kurulayın.
 • Davlumbazın derinlemesine temizliği için yağ sökücü ve karbonat karışımını davlumbaz üzerine uygulayın. Bir bulaşık süngeri yardımıyla davlumbazın her tarafını ovalayın. Davlumbaz filtresini çıkarın ve lavaboda sıcak su ve bulaşık deterjanı ile yıkayın. Filtresini kurumaya bırakın.Davlumbazı mikrofiber bir bez ile durulayın, kurulayın.

Davlumbaz Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfağınızı temizlerken ocağınızın davlumbazı kolayca gözden kaçabilir. Ancak davlumbaz, evinizi mikroplardan, bakterilerden ve yangın tehlikelerinden korumak için kesinlikle temizlemeniz gereken bir alandır. Yağlı olmayan bir davlumbazın basit bir temizliği için normal organik kendin yap temizleyicinizden yardım alarak temizleyebilirsiniz. Daha zorlu davlumbaz temizliği işlemleri için daha farklı temizlik kimyasalları gerekebilir. Düzenli aralıklarla temizlik yapmayı alışkanlık haline getirirseniz davlumbaz çok kirlenmez ve kolayca temizlenebilir.

Davlumbaz Filtresi Nasıl Temizlenir?

En son ne zaman davlumbazının altına bakıp fan filtrelerini kontrol ettiniz? Uzun zaman olduysa veya bunu hiç yapmadıysanız, sizi uyarmamıza izin veriniz: hiç hoş olmayan bir durum sizi bekliyor.

Davlumbaz filtresinin amacı yemek buharını ve dumanını toplamaktır, bu nedenle, eğer işini doğru yapıyorsa, davlumbaz filtreleriniz yağlı görünecek ve yapış yapış hissedilecektir. Zamanla, davlumbaz filtresi, teli, yağ ve katılıkla tıkanarak etkinliğini kaybedebilir, bu nedenle bu filtreleri periyodik olarak temizlemek önemlidir.

Neyse ki, şimdi size vereceğimiz davlumbaz filtresi temizlik ipuçları ile davlumbaz filtrelerini temizlemek hiç de zor değil!

davlumbaz filtresi nasıl temizlenir

Yağlı Davlumbaz Filtresi Nasıl Temizlenir birlikte göz atalım.

Davlumbaz Filtresi Temizliği İçin Gerekli Malzemeler:

 • Çok sıcak veya kaynar su
 • Bulaşık deterjanı
 • Karbonat
 • Aşındırıcı olmayan ovma fırçası
 • Kağıt havlu veya bulaşık bezi

Davlumbaz Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Filtreleri başlıktan çıkarın: Çoğu filtre başlığın altından kolayca kayar veya dışarı çıkar. Birçoğunda filtreyi yukarı itip dışarı kaydırmak için tutabileceğiniz metal bir halka vardır.
 • Bir lavabo veya kovayı kaynar suyla doldurun: Su ne kadar sıcaksa o kadar etkilidir. Musluğunuzdan suyu ne kadar sıcak alabileceğinize bağlı olarak, temizlikte ekili sonuçlar alabilirsiniz. Bizim önerimiz bir elektrikli çaydanlıkta su kaynatmanız olacaktır.
 • Kabartma tozu ve bulaşık deterjanı dökün: Sıcak suya iyi bir yağ giderici bulaşık deterjanı ve 1/4 fincan kabartma tozu dökün. Su güzel ve sabunlu hale gelene kadar bir fırçayla (çok sıcak olduğu için elinizle değil!) karıştırın.
 • Yağlı filtreleri suya koyun: Yağlı davlumbaz filtrelerinizi suya batırın. Tamamen sulu çözelti ile kaplandıklarından emin olun.
 • Islanmalarına izin verin: Filtreleri 10-15 dakika suda bekletin.
 • Filtreleri fırçalayın: Suda beklettikten sonra aşındırıcı olmayan bir sert fırça alın ve filtreleri fırçalayın. Fırçalarken gerekirse fırçanıza daha fazla bulaşık deterjanı ekleyin.
 • Durulayın ve kurulayın: Filtreleri sıcak suda iyice durulayın ve bir kağıt havlu veya temiz bir bezle kurulayın.
 • Filtreleri değiştirin ve gerektiği kadar tekrarlayın: Filtreleri tekrar kapağa koyun ve gerektiği kadar tekrarlayın! Filtreleri ayda bir kez temizlemek iyi bir bakım stratejisidir.

 İnox Davlumbaz Nasıl Temizlenir? İnox Davlumbazdaki İzler Lekeler Nasıl Temizlenir

 • Sade bir cam temizleyici, parmak izlerini silmek gibi basit veya düzenli temizlik için kullanılabilir. Bir cam temizleyiciyi inox davlumbaz üzerine püskürtün ve mikrofiber bir bez yardımıyla temizleyin, kurulayın.
 • Bir sprey şişesinde, bir ölçü su ve bir ölçü sirkeyi karıştırın. Cam temizleyicinizi davlumbazın üzerine püskürtün ve ardından mikrofiber bir bezle yukarıdan aşağı yönünde silin.
 • Düzenli temizlik için başka bir seçenek de ılık su ile bir miktar bulaşık deterjanını karıştırmaktır. Ardından davlumbazı yumuşak bir sünger veya mikrofiber bezle ovun. Durulayın. Ardından, su lekelerinin kalmaması için tamamen kuruladığınızdan emin olun.

Davlumbaz Borusu Havalandırma Borusu Kanal Borusu Nasıl Temizlenir?

Davlumbazın havalandırma veya kanal borusunu, davlumbazın hemen üstüne monte edilmiş olarak bulabilirsiniz. Genellikle alüminyum olur ve bina havalandırma deliği ile davlumbaz arasında bağlantı görevini yerine getirir. Tüm güçlü kokuları ve yoğun dumanı dışarı atmaya yardımcı olur.

Davlumbaz borusunun temizliği normal koşullarda kimsenin aklına gelmez ya da yapmak için geçerli bir sebep bulunmayabilir. Yağ ve kirin aşırı birikmesi sonucu davlumbazın çekme verimi azalırsa bu borunun temizliği ele alınabilir.

Davlumbaz borusunu temizlemek veya değiştirmek gerektiğinde davlumbazın üst bölümünde bulunan bağlantı bölgesindeki vidaları gevşetin ve bina ile davlumbaz arasındaki boruyu çıkarın. Herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edin. Temizlemek ve değiştirmek arasındaki seçiminiz temizlemek olursa bir temizlik eldivenine ihtiyacınız olacak.

 • Davlumbaz havalandırma borusu içindeki katı parçaları sert bir cisimle veya spatula ile kazıyın
 • Borunun içine yağ çözücü sıkın ve etki göstermesi için 10 dakika bekleyin
 • İnce uçlu ve uzun bir fırça yardımıyla borunun iç yüzeyini fırçalayın
 • Fırçalama işlemi esnasında alüminyum borunun formunu bozmamaya özen gösterin
 • Zorlu yağ tabakaları ve kirler için aynı işlemi birkaç kez tekrarlayın
 • Bol su ile durulayın ve kuruması için dik olacak şekilde balkona veya bahçeye bırakın

Paslanmaz Çelik Davlumbaz Nasıl Parlatılır?

Dekoratif yönüyle değerlendirildiğinde oldukça kullanışlı ve şık olan gri paslanmaz çelik davlumbazlar, konu temizlik olduğunda bir miktar dikkat ister. Bir kısmında, davlumbazda el ve su lekelerini çıkarmak pek de kolay olmayabilir.Gri paslanmaz çelik davlumbazın temizliği için karbonat, sabun ve gliserini karıştırın. Karışımla paslanmaz çelik davlumbazınızı silin. Sonra temiz bir bez ile davlumbaz parlayana kadar silmeye devam edin. Son olarak kuru bezle davlumbazı kurulayın.

Mutfağınızın detaylı olarak temizlenmesi söz konusu olduğunda ve zamanınızın yetersiz kaldığı anlarda izlemeniz gereken en doğru yol profesyonel bir temizlik firmasından detaylı ev temizliği hizmeti almak olacaktır. Sahip oldukları deneyim ve yüksek hizmet standartları ile müşteri memnuniyetini garanti altına alan bu profesyonel temizlik şirketleri her ilde ve ilçede haftanın yedi günü hizmet sunmaktadır. İster hafta içinde, siz çaışırken, ister hafta sonunda, siz aileniz ile zaman geçirirken ev temizliği randevunuzu oluşturun alın isterseniz

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir