Jetgilleri izleyerek büyüdüyseniz, aileniz için temizlik robotları ve pişiren bir robot yardımcı olması fikri her zaman bir fantazi olmuştur. İnsanlar ev işi yapmak için bir robot yaptırmak istiyorlar ve ne iyi haberdir ki büyük zihinlerin üzerinde çalışıyor olmasıdır.

Elon Musk Haziran ayında yaptığı OpenAI robot enstitüsünün hazır giyim robotlarının ev işleri yapmasını sağlayacak bir yazılım geliştirme üzerinde çalıştıklarını ve çeşitli mühendislerin görevleri yerine getirme ve temizleme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri robotlar üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Kötü haber şu ki uzmanlar, bu robotların evlerimizde yakında beklenmemesini söylüyorlar.

Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliğinden Sorumlu Yardımcı Profesör Maya Çakmak, “Temizleme, nesnelerin manipüle edilmesine ya da yer değiştirmeye tabi tutulduğu robotikte düşündüğümüz diğer görevlerden farklı” dedi. MIT Teknoloji İncelemesine.

Çakmak, Ulusal Bilim Vakfı’ndan büyük bir hibe yardımı ile bir temizlik robotunda çalışıyor ve ev işleri yapmak için robotların her bir özel görev için doğru aracı, her bir aracı tutmak için doğru açıyı, nasıl taşınacağını bilmeleri gerektiğini söyledi.Ne kadar baskı yapmak, ne kadar hızlı hareket etmek ve daha fazlası. Mutfağını temizlemek için kullandığınız araç ve teknikleri düşünün. Sadece nesneleri kaldırıp taşımaktan çok daha karmaşıktır.

 

Çakmak, robotun görme sistemi için temizleme teknikleri göstererek laboratuvarında robotlar geliştiriyor. Robot daha sonra akvaryum kristallerini kullanarak temizleme hareketini “kir” olarak taklit eder. Hedef, robotun doğru temizleme hareketini öğrenmesini sağlamak ve hareketin ardından yüzeyin temiz olup olmadığını belirleyebilmektir.

Bu gerçekleştiğinde bile, gitmek için uzun bir yol var. Bir robotun bütün bir evi temizlemesi için ortamını tam olarak anlaması ve her odanın durumuna göre karar vermesi gerekir – şu anki yapay zekanın ötesindeki bir şey. Çakmak, evlerin makinelerde akılda kalacak şekilde yeniden tasarlanması gerektiğini ve böylece robotların bir ev içinde konumlarını daha iyi tanımlayabileceğini ve içinde dolaşırken hareket edeceğini söyledi.

Görünüşe göre bir süre daha ev temizliği için yorulmak,zaman ayırmak durumundayız ya da profesyonel destek için bizi arayın.

(0232)255 0 555 GÜZEL EVİM.

KAYNAK :  Want A Robot To Clean Your House