Sadece öğrencileri değil herkesi ve hatta ebevenyleri dahi ilgilendirebilecek ve hayatını kolaylaştırabilecek  öğrenciler için ev temizliği rehberi yazımız on yılı aşan tecrübelerimiz,yaptığımız araştırmalar ve uzman görüşleri sonucunda oluşturuldu.

Üniversiteyi okumak için başka şehirlere gitmek zorundasınız ve burada bir ev kiralamak, yalnız ya da ev arkadaşlarınız ile bu evi paylaşmak durumundasınız.

İlk duyduğunuzda kulağa hoş gelen ve heyecan verici bir olay gibi görünse de ilerleyen zamanlarda planlarınız ve öngörüleriniz arasında bulunmayan birçok yükümlülüğün ve sorumluluğun ortaya çıkması ile katlanılması zor bir hal alması olağan.

Diğer bir taraftan evinizi paylaşmak zorunda olacağınız öğrenci arkadaşınızı henüz iyi tanımıyorsunuz.Belki de sizin kadar soylu bir aileden gelmiyor ve evde uyulması gerekli konular dersine yeterince çalışmamış. :):)

Bir çok açıdan değerlendirildiğinde,bir öğrenci için, bu sorumlulukların yerine getirilmesi en gerekli ve zor olanı ev temizliği konusu olduğundan öğrenci evi temizliği alanında aşağıda verdiğimiz bilgileri dikkatlice okuyun ve gerekli gördüğünüz yerlerde notlar alınız.

 • Ev temizlik bütçesi 
 • Ev temizlik ürünleri 
 • Ev temizlik ürünleri kullanımı
 • Ev temizliği nasıl yapılır
 • Profesyonel ev temizlik firmaları

EV TEMİZLİK BÜTÇESİ

 

Bütçe oluşturma konusunda bu zamana kadar hiç kafanızı yormadığınıza eminiz.Şayet ailenizden ayrı bir evde kalmak durumunda iseniz birçok konuda ve özellikle de temizlik konusunda bütçe oluşturmanız gerekli.

Genellikle ailenizin evinde kullanmadığı yedek eşyalardan bir öğrenci eviniz kuruludur ya da ikinci el satın aldığınız ev eşyalarından.Ancak temizlik yapabilmek için temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır ve dolayısı ile de bir ev temizlik bütçesi gereklidir.

Temizlik için ayıracağınız bütçeyi oluştururken birçok etkeni dikkate almalısınız.Bu etkenlerin başında temizlik alışkanlıklarınız,ihtiyaçlarınız,standartlarınız ve sıklığınız gelmektedir.

Evinizde temizlik yapabilmek için mutlaka elektrikli süpürge,vileda ve kovası,temizlik bezleri ve birkaç temel temizlik ürünü bulunmalıdır.

EV TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

 

Evinizi temizlerken belli başlı temizlik ürünlerine ihtiyacınız olacaktır.Farklı ihtiyaç ve temizlik durumlarına yardımcı olabilmek adına geliştirilmiş temizlik ürünleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Unutmayın ki yoğun ve beklemiş temizlik ihtiyaçları için daha fazla,daha çeşitli ve daha ağır temizlik ürünlerine,işgücüne ve zamana ihtiyaç  duyacaksınız.

Bu yüzden bugünün işini yarına bırakma atasözünü aklınızdan çıkarmayın ve ev temizliğini ertelemeyin.

Ortalama bir evin temizliği için aşağıdaki ev temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulabilir.

 • Yüzey temizleyici
 • Yağ çözücü
 • Kireç çözücü
 • Ovma kremi
 • Camsil
 • Domestos

Diğer bir taraftan ev temizliği için gerekli olabilecek diğer malzemeler

 • Temizlik eldiveni
 • Elektrikli süpürge
 • Merdiven
 • Vileda ve kovası
 • Çöp poşeti
 • Ovma süngeri
 • Saplı süpürge
 • Saplı çekpas
 • Temizlik kovası
 • Temizlik bezleri

EV TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANIMI

 

Türk halkı zekidir.

Öyleyse Türk öğrencisi de zekidir ve aynı zaman da pratik zekalı.

Yoktan var etmeyi bilen ve eşyaları amacı dışında birçok farklı durum için de kullanabilen öğrencilerimiz konu temizlik ürünleri olduğunda çok dikkatli olmalıdır.

Ütü masasını yemek masası olarak da kullanabilirsiniz ancak temizlik ürünlerini amacı dışında kullanmak sorun yaratabilir.

Birincisi, sağlığınız için temizlik ürünlerinin kullanım önerilerini dikkatle okuyunuz ve kişisel önlemlerinizi alınız.

İkincisi,temizlik yaparken temizlik eldiveni kullanmak,varsa maske kullanmak ve iki farklı temizlik ürününü birbiri ile karıştırmamak bilinmesi gereken diğer önemli bir kuraldır.

Özellikle banyo ve mutfak temizliği başta olmak üzere her odanın temizliği esnasında pencereler mutlaka açık olsun.

Sprey temizleyicileri yağ çözücü,kireç çözücü gibi, püskürtürken yüzeye mümkün olduğunca yakın tutun.Havada uçuşan zerreciklerin teneffüs edilmesi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

 

EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

 

Ev temizliği nasıl yapılır,ev temizliğine nereden başlanır ve öğrenci evi temizliği hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı için en büyük yardımcınız elbetteki annelerdir.

Diğer bir taraftan ev temizliği konusunda profesyonel hizmet vermekte olan firmamızın bir evi temizlerken izlediği sıra ve temizlik standartlarını merak ediyorsanız profesyonel ev temizliği yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ev temizliği anlayışı ve temizlik standartları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Aslına bakarsanız en doğrusu, günlük birkaç dakika ayırarak, evi temizlik adına kontrol altında tutmaktır.Çöpler günlük atılmalı,bulaşıklar günlük yıkanmalı,lavabolar,banyo ve mutfak günlük temizlenmelidir.

Ya da ev arkadaşınız ile haftanın bir gününü temizlik günü olarak belirlemeli,ev temizlik takvimi oluşturmalı ve iş paylaşımı yapmalısınız.

Ortak alanların temizliği için belirlenen günün ve oluşturulan temizlik takviminin uygulanması konusuna uyulması önemlidir.Aksi takdirde ipin ucu kaçabilir,temizlenmemiş ev sağlığınızı tehdit edebilir.

Böyle bir durumda çözüm profesyonel ev temizliği hizmeti vermekte olan firmalardan yardım almaktır.

PROFESYONEL EV TEMİZLİK FİRMALARI 

Sahip oldukları profesyonel yapıları ve tecrübeleri ile ev temizliği konusunda hizmet vermekte olan temizlik firmaları, evinizin temizlenmesi için başvurabileceğiniz diğer bir çıkış noktasıdır.

Modern ve kaliteli hizmet anlayışı ve ekonomik temizlik paketleri ile her bütçeye uygun ev temizliği çözümleri sunan izmir ev temizlik firması Güzel Evim on yılı aşan tecrübesi ile İzmir’de en çok tercih edilen temizlik firmasıdır.

Taşınma öncesi ev temizliği,taşınma sonrası ev temizliği,koltuk yıkama,detaylı ev temizliği, eşyalı ev temizliği,öğrenci evi temizliği,eşyalı kiralık ev temizliği,ev hijyeni ve yatak yıkama konularında hizmet vermekte olan firmamıza haftanın yedi günü (0232) 255 0 555 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.