Temizleme takviminiz: neyi ne zaman temizlemelisiniz
Çoğumuz yılda bir kez ilkbaharda temizlik yapmamız gerektiğini düşünse de, temizlik uzmanı neden evlerimizi her yıl temiz tutmamız gerektiğini ortaya koyuyor.

İlkbahar zamanı temiz bir ev için en iyi zaman olduğunu mu düşünüyorsun? Tekrar düşün.

Temizleme ve çamaşırhane uzmanları Dr Beckmann’a göre, baharın evinize yoğun bir temizlik makyajı vermeye gelmesini beklememelisiniz – aslında, tüm yıl boyunca temiz ve düzenli olmayı hak ediyor.

Pencerelerin temizlenmesi, halı sallama ve deodorize etme, pervazları temizleme, buzdolabının temizlenmesi ve zeminlerin ovulması gibi ev temizliği işleri sadece hafif işler yapmakla kalmaz, aynı zamanda evinizin tüm yıl boyunca gıcırtılı olmasını sağlayacaktır.

 

Ocak – Planla ve soluklan
Yeni yıl, yeni sen? Yıla açık bir kafa ile başlayın ve Ocak ayı planlamak ve soluklanmak için mükemmel bir zamandır. Size yeni bir odak verecek ve bu zihin, mutluluk ve refah için iyi bir şeydir.

Şubat – İhmal edilen alanlar
Abajur, güneşlikler, perdeler, raflar, çerçeveler ve süpürgelikleri temizleyerek Şubat ayına başlayın. Bütün bu yerler kolayca göz ardı edilir ve toz oluşabileceği için storlar ve perdeler özellikle önemlidir.

Mart – Görünmez bölgeler
Yatağın altındaki alanı, kanepeleri, dolapları ve dolap içlerini hedefleyin. Gerisinde,altında ve çevresinde, evinizin her alanını en ince ayrıntısına varana kadar gözden geçirin ve temizleyin.

Nisan – Pencereler
Daha aydınlık sabahlar ve daha hafif akşamlar, Nisan camın üstesinden gelmek için harika bir zamandır, çünkü güneş ışığı camın en ufacık lekelerini bile gösterecektir.

Mayıs – Yüksek hedef
Çoğu kimse, ait olmayan alanlara ya da odalara eşyalar yerleştirmekten suçludur. Sadece çirkin görünmesi değil, toz biriktirmesi de cabasıdır. Dolaplar, raflar veya dolapların üzerine saklanmış her şeyi elden geçirerek temizleyin.

Haziran – Kendin Yap
Boya,bakım ve onarımına başlama zamanı.Yaz aylarında ailenin ve arkadaşlarınızın tatil için uzaklaştığı bu ayda, yeniden dekore etmek istediğiniz her şeyi gözlemleyin.

Temmuz – Yaz Düzenlemesi
Uzun yaz gecelerinden ve sıcak havadan yararlanın ve garajın arındırılması veya olukların ve kanalizasyon kanallarının temizlenmesi gibi açık alanınızı çekip çevirin.

Ağustos – Çocuk odaları
En güzel yaz ayı.Bu ayı hafiflemek ve rahatlamak için kullanın. Çocukların  yatak odalarını düzenlemesine yardım edin ve okula dönmeden önce kullanmadıkları elbiselerini ve istenmeyen oyuncaklarını düzenleyebilir,gereksiz eşyalardan kurtulabilirsiniz.
Eylül – Katlar
Açık havada geçirdiği bir yazdan sonra zemini ve halıları çamurdan ve kirden arındırmanız gereklidir. Özellikle evcil hayvanlar varsa, derin temizlik için en iyi zaman budur.

Ekim – Depolama
Tavan arası, bodrum veya dağınık odanız varsa her şeyi boşaltın ve gözden geçirerek gereksizlerden kurtulun, kış için yer açmak için zaman ayırın. Bu, yılbaşı  süslemeleri almadan önce kendinizi düzenli hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kasım – Aletler
Mutfağını ve aletlerini şenlikli mevsime hazır hale getirin. Mutfak yüzeylerini temizlemenin yanı sıra, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın ile birlikte buzdolabını ve derin dondurucuyu derinlemesine temizleyin.

Aralık – Detox
Yılın son temizliği, evinizin yılbaşı için hazırlanmasına odaklanmalıdır. Banyo ve mutfağı derinlemesine temizlemeye olabildiğince erken Aralık ayında başlayın.

KAYNAK : Your cleaning calendar: what you should be cleaning and when