Profesyonel bir temizlik firması olduğumuz için asıl konumuz ev temizliği ve en iyi şekilde nasıl yapılması gerektiğidir.Ancak on yılı aşan tecrübemiz ve ev temizliği konusuna bakış açımız bu hizmeti verirken olaylara her açıdan yaklaşabilme yeteneğini ve gerekliliğini de bize öğretmiştir.Bu noktada müşteri profillerimizin çeşitliliği önem arz etmektedir.

Yıllardır ev temizliği alanında vermiş olduğumuz hizmetler gereği binlerce farklı ev hali,temizlik standartları,temizlik ihtiyaçları ve beklentileri ile karşılaşdığımız doğrudur.Karşılaşdığımız müşteri profilleri sırası ile çalışanlar,taşınmak isteyenler,yeni eve alanlar,tadilat yaptırmış olanlar,yaşlılar,bekarlar,öğrenciler,hastalar,zamanı olmayanlar,titizler ve obsesiflerdir.

Bugün ev temizliği ve obsesif kompulsif bozukluk hakkında deneyimlerimizi ve yaptığımız araştırmaları paylaşacağız,eminiz siz de merak ile okuyacaksınız.

Temiz olmak,sağlıklı ve düzenli ortamlarda bulunmak,aileniz ile konforlu ve huzurlu yaşam alanlarına sahip olabilmek için çaba gösteririz hepimiz ve belirli temizlik standartlarımız vardır.Uygularız.Bazılarımız belki biraz daha titiziz bu ev temizliği konusunda.Çevremizdekileri ister istemez zorlarız.

Diğer bir taraftan her yüz kişiden ikisinde bulunabilen obsesif kompulsif bozukluk, ev temizliği konusu ile birleşince neler olabileceğini,belirtilerini,bu rahatsızlığın tanımını ve tedavisi için neler yapılabileceğini siz de merak ediyor musunuz?

Aşağıda ana başlıkları ile ele aldığımız ev temizliği ve obsesif kompulsif bozukluk konumuzu açıklığa kavuşturacağız.

obsesif kompulsif bozukluk nedir?

Fonksiyonel ve mantıklı bir amacı olmayan düşünce ve davranışların, çeşitli dürtüler sonucunda tekrarlanmasına yol açan bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir obsesif kompulsif bozukluk.

Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler yaptıklarının akıl dışı veya gereksiz olduğunu bilseler bile, davranışlara sebep olan düşüncelerden vazgeçemiyor, onları bu hareketlere yönelten iç uyarılardan kolay kolay kurtulamıyor, aynı davranışları tekrarlamaya devam ediyorlar.

Konu temizlik olduğunda ise bu rahatsızlığa sahip kişiler her şeyin ve her yerin her zaman kirli olduğunu düşünmekte ve sürekli temizlenmesi,silinmesi,yıkanması, düzenlenmesi gerekli olduğuna inanmaktadır.

DİKKAT

Sizde de sayacağımız bu belirtiler var ise biraz rahatlamanın ve dengelemenin zamanı gemiş olabilir.

  • Her günün büyük bir bölümünü ev temizliğine ayırmak.
  • Sık sık ellerini yıkamak.
  • Eve gelen her kişinin ardından yeniden ev temizliği yapmak.
  • Gerekli olduğunda kullanacağınız her şeyi yıkayarak kullanmak.

 

Bu hastalığa yakalanmanın arkasında birçok farklı psikolojik,biyolojik ve çevresel faktörler olabilir.

Kuralcı ve titiz bir aile ortamında büyüyen birisinin bu hastalığa yakalanma ihtimali olduğu gibi geçmişinde boşanma,vefat gibi acı olaylar yaşamış kişilerde de ortaya çıkabilir.

ev temizliği ve obsesif kompulsif bozukluk belirtileri

Bu hastalığa yakalanmış kişiler mükemmelliyetçi bir tutum içerisinde olurlar.Her şeyin doğrusunu kendilerinin yaptığını düşünebilirler.Düşünce ve inançlarında esneklik göstermezler, inatçıdırlar.

Bu tutum sonucunda sosyal ve iş yaşamlarında bir takım sorunlar ile karşılaşabilirler.Örneğin hiç kimse bu kişilere misafirliğe ve oturmaya gitmez ve dolayısı ile çok az arkaşları olabilir.Bunun nedeni ziyarete gelen kişlere temizlik konusunda fazla hassas ve rahatsız edici yaklaşımlarıdır.

“Evini temiz tut; misafir gelir. Kalbini temiz tut; ölüm gelir. ” atasözünü bu rahatsızlığa sahip kişler biraz abartmış olabilir:))

Her günün büyük bir bölümünü ev temizliğine ayırmak bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır.Bu rahatsızlığa sahip kişiler profesyonel bir temizlik firması ile çalışmaktansa büyük bir inşaatı kendi belirledikleri standartlarda temizlemeyi tercih edebilir çünkü başkalarının yaptığı temizliği beğenmeleri zordur.

 

Temizlik konusunda  bu düşünce ve davranışlar aşırıya kaçtığında, yaşam kalitesini düşürdüğünde, günlük işlevlerin yerine getirilmesi güçleştiğinde, iş hayatı ve sosyal ilişkiler bozulmaya başladığında obsesif kompulsif bozukluktan bahsedilebilir ve tedavi edilmesi gerekebilir.

ev temizliği ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluğu tedavi edilemez bir hastalık değildir ancak kişiye dayalı olarak uzun sürebilir.

Tüm diğer kişilik bozukluklarında olduğu gibi,obsesif kompulsif bozukluğu, kişinin benliğiyle uyum içinde olduğu için tedavi görme ihtiyacını hissettirmez kişiye. Tedavi görmeleri gerektiği söylendiğinde, kişiler olumlu olmayan tepki gösterir ve tedaviyi reddeder. Oldukça az kişi, yakınlarının ısrarı ve zorlaması üzerine tedaviyi kabul eder ve bunlar da tedavi sürecinde kendilerini haklı çıkarmak için ellerinden geleni yaparlar.

Bu hastalığın tedavisi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.Aşağıda size sunacağımız öneriler araştırmalarımız neticesinde elde ettiğimiz bilgilerdir ve tedavisi konusunda herhangi bir iddaamız bulunmamaktadır.

 

Hastalığa yakalanmadan önce veya buna eğilimli kişilerin  korunmak için ruh hali düzenleyiciler olarak B6, B12 vitaminleri ve folik asit kullanmaları önerilmektedir.

Hastalığın tedavisinde genellikle anti depresanlar kullanılır.Bunun yanı sıra terapi de beraberinde tavsiye edilmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluğunu besleyen mükemmel olma, hata yapmama dürtüsüdür ki stresi de beraberinde getirir. Stres pekçok bedensel ve psikolojik hastalıklara davetiye çıkartır.

Daha az stres ve daha konforlu bir yaşam için ev temizliği konusunda profesyonel destek alabilir, izmir temizlik firmaları Güzel Evim’i (0232) 255 0 555 numaralı telefondan arayabilirsiniz.