Günlük kullanımda olan ürünlerin çoğunda kullanılan kimyasalların kötü etkilerini öğrendiğimden beri, işlenmiş ve kimyasal içerikli ürünleri evimden kesmeye çalışıyorum. Organik gıdaya geçtim, yüzümü temizlemek için doğal maddeler kullanmaya ve hatta banyo yapmaya çalıştım. Beni en çok üzen şey, kullandığım temizlik spreyleri oldu. Her spreyle, havada salınan tüm kimyasalları ve temizlediğim her yüzeye bu kimyasalların kalıntısını bıraktığımı fark ettim. Peki ben doğal ürünler ile ev temizliği için ne yapabilirim?

Temizleme spreyleri vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir ve çoğu mobilya, mutfak tezgahları ve cam yüzeyleri parlatmada harika bir iş çıkarmaktadır. Her gün temizlenmesi ve steril edilmesi gereken lavabo ve klozetleri unutmamak gereklidir.

DOĞAL ÜRÜNLER İLE EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Bu noktadan hareket ile yaptığım araştırmalar sonucunda ”Evde Kendin Hazırla”  başlığı altında evde doğal ürünler ile ev temizliği için kullanabileceğim temizlik ürünleri yapabileceğimi keşfettim.Sadece 2 ürün kullanan doğal temizlik sıvısı. Birkaç aydan beri kullanıyorum ve herkese tavsiye ederim. Kendi doğal temizleme spreyinizi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.
İçindekiler
1. Narenciye kabukları – Ben çoğunlukla limon kabukları ve birkaç portakal kabuğu kullandım.
2. Sirke
3. Su – isteğe bağlı
Yöntem
-Temiz bir cam kavanozda, turunç kabuklarını toplayın. Tohumları attığınızdan emin olun, ancak posasını koruyabilirsiniz.
-Kavanozu sirke ile doldurun. Sirke turunç kabuklarını tamamen ıslatmalıdır.
-2 hafta bekletmek için bırakın. Hava geçirmez bir kavanoz kullanmayın; yoksa bile havanın içeri girmesine izin vermek için kapağın biraz gevşek olmasına dikkat edin.
-2 hafta sonra sıvıyı bir tülbent veya çok ince bir gözenekli süzgeç kullanarak sıkın.
-Kullandığınız kabuklara bağlı olarak, portakal veya sarı renkte sıvı oluşmuş olmalıdır.
-Temizleme sıvısı hazır. Püskürtme şişelerine doldurun ve gerekirse kullanın. Gerekirse su ile seyreltebilirsiniz.
Birçok kişi deterjan yerine bu sıvıyı da kullanıyor.

KAYNAK :  DIY all natural cleaning spray with just 2 ingredients!