Mevcut COVID-19 salgınıyla birlikte, kendimizi ve ailemizi güvende ve sağlıklı tutmak için evimizi sık sık temizlemek ve dezenfekte etmek hepimizin önem verdiği konulardan biri haline geldi.
Korona virüs ile ilgili birçok araştırmalar yapıldı, yapılıyor. Bu araştırmaların amacı, bulaşma nedenlerini, yöntemlerini anlayabilmek ve bulaşma riskini minimize edebilmek için çözümler üretebilmektir.

Şunu biliyoruz ki COVID-19 hastalığı, enfekte olmuş bir kişinin solunum yolu damlacıklarıyla (konuşma, öksürme ve hapşırma yoluyla) doğrudan temas etme ve virüsün bulaştığı yüzeylere dokunma yoluyla geçiyor.

Koronavirüsün bulaşma riskini ortadan kaldırmak amacı ile ülkeler,kurumlar ve toplum organize olarak ve uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.Toplumu oluşturan bizim ve ailemizin yerine getirmek zorunluluğunda olduğumuz birçok yükümlülükleri bulunmaktadır.

Kişisel hijyenimiz başta olmak üzere yaşadığımız evimizin,iş yerimizin okulumuzun ve çevremizin temizliği, covid-19 hastalığı ile mücadelede,en belirleyici etken durumundadır.

Ev temizliği ve dezenfekte konusunda hepimiz tarafından merak edilen birçok soru ve bu sorulara verilen yanıtların ne kadar güvenilir kaynaklardan olduğu konusunda çekincelerimizin varlığı bir gerçektir.

 
 
 
 
Evimizde COVID-19 ile mücadele kapsamında ev temizliği ve dezenfekte yöntemlerinin neler olduğu ana fikrinden yola çıkarak birçok ara başlıkları da,bu konumuz ile alakalı olduğu için ele aldık.

Güvenilir kaynaklara dayanarak yaptığımız araştırmalar ( ki bu araştırmaların güncel olması da önemli) ve yanı sıra ev temizliği ve hijyeni alanındaki engin deneyimlerimiz ışığında hazırladığımız bu makalemizde, evinizi düzgün bir şekilde temizleyip dezenfekte ettiğinizden ve evinizi mümkün olduğunca mikropsuz tuttuğunuzdan emin olmanın birkaç yolunu sizinle paylaşacağız.

 

Temizlik ve Dezenfeksiyon Arasındaki Fark Nedir

Bir yüzeyi temizlemenin (sadece kir ve parçacıkları temizlemek), onu virüsleri ve bakterileri öldürmek için dezenfekte etmekle aynı şey olmadığının bilincinde olmak önemlidir.

Evinizi temizlemek için yüzey temizleyici, arap sabunu, sirke veya benzeri kullanabileceğiniz birçok ürün vardır. Kirleri, tozu, kireci, yağı ve lekeleri gidermek için yüzeyleri temizlemek, evinizi temizlemenin gerekli bir adımı olsa da, bu yüzeyleri yeni koronavirüsten dezenfekte etmeniz gerekir.

Dezenfektanların kirli yüzeylerde işe yaramayacağını, bu yüzden ilk aşamanın “temizlik” olduğunu bilmeniz gereklidir.

Temizlik, yüzeyi içerisinde birçok virüs, mikrop hatta mantar barındırabilen kirden arındırmak demektir. Bunun için ihtiyacınız olan iki temel şey vardır:

1-Su
2-Sabun

Bir yüzeyin dezenfekte edilmesi için bir dezenfektana ve bir dezenfektanın da virüsleri öldürmesi için yüzeyde yeterince bekletilmesi gerektiğini biliyor olmalıyız.

Yüzeye hijyen için çamaşır suyu, kimyasal bir temizleyici ya da hidrojen peroksit çözeltisi uygulamadan evvel mutlaka iyice kurumasını, ardından ıslak bir bezle tekrar silmeden önce etkisini göstermesi için en az 6-8 dakika geçmesini beklemelisiniz. Kullandığınız bezleri de sık sık çamaşır makinesinde yıkamalı ve değiştirmelisiniz.

 

Koronavirüs Hangi Yüzeylerde Ne Süre Canlı Kalabilir

Geçen aylarda, Amerika’da, laboratuvar ortamında, koronavirüsün havada, plastik ve çelik yüzeylerde ne kadar kaldığını tespit etmeyi amaçlayan bir araştırma yapıldı.

Bulguları, tıp dergisi New England Journal of Medicine’da yayımlanan araştırmaya göre yeni koronavirüsün, yüzeyler üzerindeki dayanıklılık süreleri :

 • Bakır yüzeylerde 4 saat,
 • Mukavva yüzeylerde 24 saat
 • Plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 72 saat

olarak tespit edildi.

Bu çalışmaya göre, koronavirüsün havada canlı kalma süresi de, 3 saate kadar çıkabildiği tespit edildi.

Bu araştırmada diğer yüzeylerde uzun süreler kalması rivayetlerinin tersine, virüsün, saatler içinde bulaşma özelliğini yitirdiği ispatlandı. Bu durum, ellerin yıkanmasının, bu virüsten korunmada en etkili yöntem olduğunu gösterir niteliktedir.

COVID-19’un kişiden kişiye bulaşması, yüzeyler yoluyla bulaşmaya göre çok daha büyük bir risk oluştursa da,merkezi Amerika’da bulunan Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), dokunmasanız bile sıklıkla temas edilen yüzeylerinin, günde en az bir kez temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini önermektedir. Bunun nedeni de, evinize ne zaman eşya veya insan girip çıkarsa, virüse maruz kalma olasılığının var olmasıdır.

Kaynak : Temizlik ve Dezenfeksiyon

 

Hangi Temizlik Ürünleri COVID-19’u Öldürür?

Tüm temizlik ürünleri her tür mikrop üzerinde etkili değildir, bu nedenle hangi ürünlerin COVID-19’u öldürdüğünü tam olarak bilmelisiniz.

Yeni koronavirüsü öldüren dezenfektanlara ulaşabilmek için cep telefonunuzun arama motoruna “koronavirüse karşı etkili dezenfektan” yazmanız ve sonrasında “ALIŞVERİŞ” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Önünüze çıkacak birçok üründen birisini seçebilir, online sipariş verebilir, ya da mağazadan gidip satın alabilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, ürünün fiyatından önce, Sağlık Bakanlığı Onaylı olmasıdır.

Evinizde bu etkili ürünlerden bazılarına zaten sahip olabilirsiniz, örneğin:

 • İzopropil alkol(hastane veya mutfak gibi hijyenin ehemmiyetli olduğu yerlerde dezenfekte amaçlı kullanılan malzemelerin ana maddesi)
 • Hidrojen peroksit(bir diğer adı ile oksijenli su, sıvı sudan daha yoğun bir halde bulunan sıvı bir bileşendir)
 • Sulandırılmış çamaşır suyu

Banyo ve tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada)
(Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenmelidir, belirgin şekilde kirlenme olduğunda 1:10
normal sulandırma ile hazırlanmış çamaşır suyuyla temizlenmelidir.1/100’lük çamaşır suyu elde etmek için pratik olarak 10 litre su içine 1 küçük çay bardağı çamaşır suyu konulur.

Etkili virüs öldürme ürünlerini kullanmak çok önemliyken, yüzeyleri tamamen dezenfekte etmek için uygun teknikleri izlemek de önemlidir.

Dezenfekte ürünlerin yüzeylerde veya nesnelerde 6-8 dakika boyunca beklemesine ve ıslak kalmasına izin vermeliyiz, bu yöntem sayesinde mikropların yüzde 99,9’u ortadan kalkacaktır.

Elinizde herhangi bir dezenfekte edici ürün yoksa ve mağazalarda bulamıyorsanız, ev yapımı bir çamaşır sulu dezenfektan spreyinin nasıl oluşturulacağı konusunda sizin için araştırma yaptık.

Ev yapımı bir çamaşr sulu dezenfektan spreyi yapmak için temin edeceğiniz  boş bir sprey şişesinin içine 1/10 oranında çamaşır suyunu suya ekleyiniz.İsterseniz hoş kokması için karışımın içine bir miktar limon, lavanta veya okaliptus esansı ekleyebilirsiniz

Bu ürünü kullanırsanız, eldiven giydiğinizden, pencerelerinizi açtığınızdan emin olun çünkü çamaşır suyu hassas yüzeylere zarar verebilir veya rengini bozabilir.

https://www.facebook.com/GuzelEvimIzmirTemizlikSirketi/videos/1947596322049062

Kirli bir yüzeyi önce sabunlu veya deterjanlı suyla temizleyin. Daha sonra alkol (en az yüzde 60) veya çamaşır suyu içeren bir dezenfektanla silin. Sirke ve benzeri doğal ürünler tavsiye edilmemektedir.

 

Evimizde COVID-19’a Karşı Mutlaka Temizlememiz ve Dezenfekte Etmemiz Gereken Alanlar Nereleridir

Evinizi her gün baştan aşağı temizlemenize gerek yoktur, ancak mikroplar ile mücadele için hassas olarak nitelendirebileceğimiz alanları dezenfekte etmeye odaklanmalısınız. Her gün dezenfekte edilmesi gereken en önemli alanlar şunlardır:

 • Dolap ve çekmece kolları / kulpları
 • Musluklar
 • Mutfak ve banyo tezgahları
 • Tuvaletler, özellikle koltuk ve kulp
 • Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın ve mikrodalga kolları
 • Uzaktan kumandalar ve oyun konsolları
 • Cep telefonları, tabletler ve diğer mobil cihazlar
 • Bilgisayar klavyeleri ve fareler
 • Kapı kolları / tutamakları
 • Masa yüzeyleri
 • Merdiven korkulukları
 • Işık anahtarları / anahtar plakaları

corona temizliği ev hijyeni

Mümkünse tek kullanımlık eldivenler giyin ve dezenfekte ettikten sonra atın. Yeniden kullanılabilir eldivenleriniz varsa, işiniz bittiğinde bunları dezenfekte ettiğinizden emin olun. Ve evinizi temizlemeden ve dezenfekte etmeden önce ve sonra daima ellerinizi yıkamayı unutmayın.

 

Evinizde Olası veya Kesin Covid-19 Hastası Bir Kişi Varsa Ev Temizliği ve Dezenfekte Nasıl Yapılmalı

Evinizde hasta bir kişi varsa, Dünya Sağlık Örgütü ev alanlarınızı temizlemek ve dezenfekte etmek için ekstra önlemler almanızı önerir.

 • Hasta olan kişi evde diğer insanlardan ayrı kalmalı ve mümkünse ayrı bir yatak odası ve banyo kullanmalıdır.
 • Mümkün değilse iyi havalandırılan bir odada, diğer kişilerden en az 3-4 adım uzakta olmasını ve tıbbi maske takmasını sağlayın. Maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştirin
 • Hasta olan kişinin etrafındaki alanı yalnızca gerektiğinde, örneğin alan kirliyken ev temizliği ve dezenfekte etmelisiniz. Bu, hasta olan kişiyle iletişiminizi sınırlandırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Hasta yakınları hasta ile aynı odada bulunurken tıbbi maske takmaları, aynı odada iken maskeye veya yüzlerine dokunmamaları, odadan ayrıldıktan sonra da maskeyi çöpe atmaları gerekmektedir.
 • Hastanın öksürme ve hapşırma sırasında ağzını ve burnunu tek kullanımlık mendille kapatmasını, mendil yoksa dirseğinin iç kısmını kullanmasını sağlayın. Hastanın el hijyenine önem verin.
 • Hasta olan kişiye, mümkünse kendi alanını temizleyebilmeleri için temizlik malzemeleri sağlayabilirsiniz.
 • Hasta yakınları, hastanın kaldığı evde, mümkünse 65 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan bireylerin bulunmamasını sağlamalıdır.
 • Hasta bir kişiyle banyoyu paylaşıyorsanız, her kullanımdan sonra alanı temizlemeli ve dezenfekte etmelidir. Bu mümkün değilse, temizlik ve dezenfekte etmeden önce mümkün olduğunca uzun süre beklemelisiniz.
 • Özellikle; hasta veya çevresiyle temas sonrası, yemek hazırlanması öncesi ve sonrası, yemek yemeden önce ve tuvalet kullanımı sonrası olmak üzere, sık sık sabun ve suyla en az 20 saniye ellerinizi yıkayın veya alkol içeren dezenfektanlar ya da kolonya ile elinizi dezenfekte edin.

Hasta yakınları kendi sağlık durumlarını takip etmelidir. Ateş, öksürük veya solunum sıkıntısı olması durumunda sağlık kurumuna başvurulmalı, başvuru esnasında da evlerinde Kovid-19 olası ya da kesin vakası olduğunu da bildirmeleri gerekmektedir.

Kaynak : Olası veya Kesin COVID-19 Vakalarının Evde Bakımı

 

Koronavirüsün Bulaşmasına Engel Olabilmek İçin Hangi Kişisel Hijyen Kurallarını Uygulamalıyız

Bazı kişisel hijyen kurallarını uygulayarak koronavirüsün bulaşmasına engel olabiliriz.

 • Sayısız kez tekrarlandı, biliyouz ancak ne yaparsanız yapın, COVID-19 kapma veya onu başka birine bulaştırma riskinizi azaltmanın en iyi yolu ellerinizi yıkamaktır.
 • Ellerin ötesinde bileklere, parmakların arasına ve tırnakların altına kadar uzanan sabun ve suyla 20 saniyelik kuvvetli bir ovma önerilmektedir.
 • Yüzünüze dokunmayın. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapatmak için ellerinizi kullanmayın. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle kapatın. Kullandığınız mendili hemen kapalı bir çöp kutusuna atın.
 • Mesafenizi koruyun. Diğer kişiler ile en az 2 metre mesafe bulundurun.
 • El dezenfektanı kullanıyorsanız en az yüzde 60 alkol içeriği olanlardan alın. Kullanırken elinizin tüm kısımlarına yayılacak şekilde sürün ve ellerinizi kuruyana kadar 20-30 saniye kadar birbiriyle ovuşturun.
 • Elleriniz gözle görülür şekilde kirli ise muhakkak sabun ve suyla yıkayın.
 • Eve girdiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmak, kalabalık ortamlardan çıkıp eve döndüğünüzde çamaşırlarınızı değiştirip temiz kıyafetler giymek önerilen bir uygulamadır.

ev temizliği coronavirüs mücadele
Kaynak : Koronavirüs Bulaşmasını Önleme Amaçlı Toplumu Bilgilendirme

Evde Çamaşır Yıkarken Covid-19 Bulaşmasını Önlemek İçin

Nevresimleri, havluları ve kıyafetleri düzenli olarak yıkayın.

 • Virüsün havaya dağılması ihtimalini en aza indirmek için kirli çamaşırları silkelemekten kaçının.
 • Kıyafetleri uygun olan en yüksek sıcaklıkta sabun veya deterjanla yıkayın, iyice kurutun. Bu adımlar virüsün ölmesini sağlayacaktır.
 • Çamaşırlarla temasın hemen ardından ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya alkol içerikli bir el temizleyicisiyle ovuşturun.
 • Kirli torbasını ve sepetini de yıkayın. Kirli çamaşırları tek kullanımlık torbalarda tutabilirsiniz.

Yemek hazırlarken Covid-19 Bulaşmasını Önlemek İçin

Gıdadan veya gıda paketinden COVID-19 hastalığı virüsü kapabileceğine dair henüz herhangi bir kanıt olmasa da, insanların virüs bulaşmış bir yüzeye veya nesneye dokunduktan sonra yüzlerine dokunmaları sonucu enfekte olmaları mümkün.

Bu konuda en büyük risk, dışarıda gıda alışverişi yaparken veya eve gelen siparişi alırken (virüsün görüldüğü bölgelerde herhangi bir siparişi alırken) diğer kişilerle yakın temasta bulunmak. Yemek hazırlarken gıda kaynaklı herhangi bir hastalığın bulaşmasının önüne geçmek, daima önemlidir.

Gıda paketi ve temas önlemleri

 • Her türlü gereksiz paketi (dış poşet gibi) çıkarın ve kapağı olan bir çöp kutusuna atın.
 • Gıdayı kabından çıkarın, temiz bir tabağa koyun ve kabı atın.
 • Konserve kutusu gibi kaplar açılmadan veya dolaba konmadan önce bir dezenfektanla silinerek temizlenebilir.
 • Meyve-sebze gibi paketli olmayan ürünleri bol suyla iyice yıkayın.
 • Hemen ardından ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya alkol içerikli bir el temizleyicisiyle silin.

Genel gıda hijyeni için ipuçları

 • Yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi en az 20 saniye su ve sabunla iyice yıkayın.
 • Çiğ eti ve balığı hazırlarken ayrı kesme tahtaları kullanın.
 • Yemeği önerilen sıcaklıkta pişirin.
 • Çabuk bozulan gıdaları mümkün olduğunca buz dolabında veya derin dondurucuda saklayın ve son kullanma tarihlerine dikkat edin.
 • Gıda artıklarını ve paketleri geri dönüşüme gönderin veya uygun ve temiz bir şekilde bertaraf edin. Çöpleri biriktirmekten kaçının zira bu yığınlar haşereleri çekebilir.
 • Yemekten önce ellerinizi en az 20 saniye su ve sabunla yıkayın, çocuklarınızın da aynı şekilde yıkamalarını sağlayın.
 • Daima temiz mutfak aletleri ve tabakları kullanın.

Kaynak : COVID-19 Hastalığını Evinizden Uzak Tutmak İçin Temizlik ve Hijyen İpuçları

Covid-19 Pandemi Sürecinde Profesyonel Temizlik Firmalarından Hizmet Almak Güvenli midir ?

Pandeminin başlangıcından bu yana, aileler evlerinde öncekinden daha fazla zaman geçiriyorlar.

Ya toz parçacıkları öncekinden daha hızlı çoğalıyor ya da belki onları daha çok fark ediyoruz!😎🤔

Dışarıdan bir temizlik görevlisinin veya profesyonel ev temizlik servisinin ev temizleme işlerinin üstesinden gelmesine ve evinizi düzene sokmasına yardımcı olması fikri uygun bir çözüm olabilir, ancak  bu durum sizin ve aileniz için ne kadar güvenlidir?

Covid-19 virüs hastalığı ile mücadelede en etkili yöntemin temizlik ve sosyal mesafenin korunması gerekliliği konusunda herkes hemfikir.Ancak evinizin bir başkaları tarafından temizlenmesi bazı sağlık risklerini de beraberinde getirebilir.

Sağlık bakanlığı,  pandemi sürecinde, işletmelerin verdikleri hizmetleri devam ettirirken toplum ve müşterilerin sağlığının korunmasına yönelik bazı kurallara uymaları ve önlem almaları konusunda genelge yayınladı ve  işletmeleri bilgilendirdi.

Profesyonel temizlik hizmeti sunan izmir temizlik şirketleri veya firmalardan yardım alma zamanının geldiğini hissediyorsanız, başka biri tarafından, güvenli bir şekilde temizlenen sağlıklı bir evin faydalarından yararlanabilmeniz için riskleri azaltmak gereklidir.

Temiz bir evde yaşamanın aileniz ve sizin için sayılamayacak kadar çok faydası bulunur.

Çok sayıda araştırma, temiz ve düzenli bir ev tutmanın zihinsel ve fiziksel sağlığınız için iyi olduğunu göstermiştir.

Toz, kir ve mikrop birikmesi bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, alerjileri, astımı ve diğer solunum problemlerini tetikleyebilir ve ayrıca uyku kalitenizi etkileyebilir.

Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için koronavirüs bulaşma riski daha da büyüktür.

Profesyonel ev temizliği hizmeti almadan önce çalışacağınız firmanın Covid-19 ile mücadele alanında, ev temizliği ve dezenfekte alanında gerekli önlemleri alıp almadığını öğrenin.

Profesyonel Temizlik Firmalarının Alması Gereken Önlemler

 1. Çalışanların günlük sağlık kontrolleri ve gözetimleri yapılmakta mıdır?
 2. Çalışanlar evinize girişte ve ev temizliği hizmeti esnasında eldiven, maske ve galoş gibi kişisel koruyucular kullanıyorlar mı?
 3. Temizlik için kullanılacak temizlik makineleri ve temizlik aletleri başka evde kullanıldıktan sonra dezenfekte ediliyor mu?
 4. Evde ne tür dezenfektan kullanılacak, nasıl kullanılacak ve koronavirüse karşı etkili mi?
 5. Evinize temizlik için gelen temizlik personeli sosyal mesafe kurallarına uyuyor mu?

Yukarıda Evinizizn temizliği için kiralayacağınız bir temizlik firmasına sormanız gereken temel soruları sizin için hazırladık.

Bu sorulara alacağınız tatminkar yanıtlar sizi doğru temizlik firmasının adresini işaret edecektir.

Covid-19 diğer adıyla koronavirüs hastalığıyla mücadele konusunda günlük gelişmeleri takip etmekte ve sunduğumuz ev temizliği hizmetlerimizin tamamında dünyada ve Türkiye’de kabul gören hijyen ve temizlik standartlarını modern altyapımız ie sunmaktayız.

Sağlıklı, düzenli ve huzurlu bir gelecek için temizlik ve hijyen kurallarına uyalım.