Bahar temizliği, ilkbaharda bir evin iyice temizlenmesi uygulamasıdır. Soğuk kışa sahip iklimlerde ilkbahar temizleme uygulaması özellikle yaygındır. Birçok kültürde yıllık temizlik, yılın sonunda, takvime bağlı olarak ilkbahar veya kış aylarında gerçekleşebilir.

Bu terim, her türlü ağır hizmet temizliği veya organizasyonu için mecazi olarak kullanılır. Bir denetim veya muayene öncesinde olaylarını düzene sokan bir kişinin, bazı bahar temizliği yaptığı söylenebilir.

Bahar Temizliği Terimi Tarihçesi 
Bazı araştırmacılar bahar temizliği terimi kökeni ilkbahar aylarında bulunan İran Norouz’u olan İran Yeni Yılı’na kadar izler. İranlılar kelimenin tam anlamıyla “sarkıyor” anlamına gelen “khooneh tekouni” uygulamasına Pers Yeni yılının hemen öncesinde devam ediyorlar. Evdeki her şey perdeden mobilyaya iyice temizlenir.

Bahar temizliğinin kökeninin, Pusudağan bahar bayramı beklentisiyle evin iyice temizlenmesine yönelik eski Yahudi uygulamasına dayandığı ileri sürülebilir (İbranice: פסח pesach). İsraillilerin oradaki tutsaklıklarını takiben Mısır’dan aceleyle uçuşlarını anmak için, Pusunun tatilini bir hafta boyunca yerine getirirken, mayalı mayayla fermente edilmiş mayalanmış maya yemeye veya içmeye karşı katı yasaklar vardır . Yahudilerin sadece mayalı yiyeceklerden (חמץ chametz olarak bilinir) kaçınmaları değil, tatillerini sürdüğü sürece evlerini chametz’in küçük kalıntılarından bile arındırmaları emredilmektedir . Bu nedenle, gözlemci Yahudiler evin kapsamlı bir “ilkbahar temizliği” gerçekleştirir ve onu, mum ışığıyla (bedikat chametz [İbranice: בדיקת חמץ] olarak adlandırılır) geleneksel chametz kırıntıları avı izler ve ardından tatil başlar.

Geleneksel olarak, Katolik kilisesi kilisedeki sunak ve onla ilişkili her şeyi Çarşamba Perşembe günü, İyi Cümlenin Öncesinde Baharda iyice temizler. Bahar temizliği bugün Yunanistan’da ve diğer Ortodoks uluslarda devam ediyor. Ev temizlemek için geleneksel olarak Clean Week denen Great Lent’in ilk haftasından hemen önce ya da sırasında iyidir. Bu aynı zamanda genellikle Julian Yılbaşı veya 1 Nisan ile de geçerlidir.

Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’da, bu bölgelerdeki kıtasal ve ıslak iklimler nedeniyle özel olarak pratik bir değer buldu. 19. yüzyılda Amerika’da, elektrikli süpürge gelmeden önce, Mart ayı pencere ve kapıları açacak kadar sıcak oluyordu (ancak böceklerin sorun yaratması için yeterince sıcak olmadığı için), tozlama için en iyi zaman bu zamandı. Şiddetli esen rüzgarlar tozu evden çıkartabilir. Yılın bu zamanında da kömür fırınları çalışmazken fırından çıkan is duvarlardan ve mobilyalardaki tüm kurumu yıkayabilirsiniz. Aynı nedenle, modern kırsal hane halkı, dumanı üreten kimyasal ürünlerin kullanımını içeren projeleri temizlemek için Mart ayını sıklıkla kullanıyor.

Kaynak :  Spring Cleaning