Bugün 10 basit işlem ile evinizin havasını tazeleyin ve kendinizi daha iyi hissedebilin diye sizinle ev temizliği ve hijyeni konusunda deneyim ve önerilerimizi paylaşmak istiyoruz. Birçok farklı kokunun var olduğunu biliyoruz. Kokuların insan üzerindeki psikolojik ve fiziksel etkileri ise bilim insanlarının üzerinde çalıştığı önemli bir konu. Ve sanıyoruz ki yıllardır devam edecek. Hiç sonu gelmeyeceğini düşündüğümüz bir araştırma konusu…😉

Son araştırmaların, insanların 1 trilyondan fazla kokuyu ayırt edebildiğini gösterdiğini biliyor muydunuz?

Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Araştırma Merkezleri, bulguların koku alma duyumuzun bir zamanlar düşündüğümüzden çok daha ayırt edici olduğunu gösterdiğini söylüyor. Burunlarımızın bu kadar çok kokuyu algılama yeteneği göz önüne alındığında, hoş kokuların olduğu ortamlarda daha rahat olmamız şaşırtıcı değildir.

Zamanımızın yaklaşık üçte birini yatak odalarımızda geçirdiğimizi düşünürsek, yatak odamızın  koku ve iç hava kalitesini değerlendirmek ile işe başlamak uygun olacaktır. Odanızın güzel kokmasını sağlamak (ve aynı zamanda evinizin hava kalitesini iyileştirmek, evinizin havasını tazelemek) için atabileceğiniz on kolay adımı merak ediyorsanız hiç sıkılmayacağınız bir yazı sizi bekliyor.

Hoş Kokular (Spreyler, Mumlar Vs)  İç Mekan Hava Kalitesi İçin Doğru Çözüm Müdür?

Genellikle havanın kalitesi hakkında, nasıl koktuğuna bağlı olarak varsayımlarda bulunuruz. Ancak, bu kalite için güvenilir bir test veya bir standart olmayabilir.

Gittiğimiz her yerde ve medyada oda spreyleri, kokulu mumlar ve evinizin harika kokmasını sağlayacak diğer ürünlerin reklamları var.

Bilinen en popüler oda spreylerinden biri, bir evin ne kadar kötü kokabileceğini vurgulayan reklamlara sahipken ve bu spreylerin kötü kokuları ortadan kaldıracağına dair söz veriyorken aldanmamak, inanmamak içten değil. Oda spreyleri ve benzerleri kesinlikle kötü kokulardan kurtulmaya yardımcı olabilir (en azından geçici olarak), ancak unutmamalıyız ki  bazıları uçucu organik bileşiklerin kaynakları da olabilir.

“Uçucu Organik Bileşikler’ nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…

Uçucu organik bileşikler, havaya karışan ve çeşitli sağlık riskleri oluşturabilen kimyasallardır. İnsan sağlığı üzerine araştırma yapan bir labaratuar oda spreyleri, kişisel bakım ürünleri ve temizlik malzemeleri dahil olmak üzere günlük 25 kokulu üründen yayılan uçucu organik bileşikleri araştırdı. Çalışma sonucunda, ürünlerin birçoğunun toksik veya tehlikeli olarak sınıflandırılan zararlı bileşikler yaydığını buldu.

Evinizin 2içindeki ve etrafındaki kötü kokulardan kurtulmak önemlidir, ancak kokuyu potansiyel olarak zararlı kimyasallarla örtmek yerine, evinizin neden böyle koktuğunu anlamakla işe başlamalısınız. Kokunun nereden geldiğini öğrendikten sonra, kaynağı tamamen ortadan kaldırmak için harekete geçebilirsiniz.

Odam Neden Kötü Kokuyor?

Odanızda bir koku olsa bile kokunun kaynağı belli olmayabilir. Odanız küf kokuyorsa bunun nedeni mikrobiyal uçucu organik bileşikler olabilir. Uçucu organik bileşikler, genellikle güçlü veya hoş olmayan kokulara sahip olduklarından, genellikle küf oluşumuyla ilişkili “küflü koku” veya küf kokusunun kaynağı olabilirler. Küflü bir koku, küfün evinizde büyüdüğünü,yayıldığını  ve araştırılması gerektiğini gösterir.

Küf, yatak odanızın hemen her yerinde bulunabilir – duvarlarınızda, pencere pervazlarınızda, halılarınızın altında veya yatak odanızın bitişiğindeki banyonun köşesinde gizli. Bazı küfler tamamen kozmetik bir rahatsızlık olsa da, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, küfü görebiliyor veya koklayabiliyorsanız bir sağlık riski olabileceğini söylüyor.

Bir Ev Neden Kokar?

Kötü kokuların yaygın bir nedeni olmasına rağmen, evinizi ve odanızı kokutan tek olası kaynak küf değildir. Evinizdeki ve odanızdaki diğer olası kötü koku kaynakları şunlardır:

Evcil hayvan kazaları – Bazen en iyi eğitimli evcil hayvanların bile kazaları olur. İster gizli bir kaza, ister hemen temizlediğiniz bir kaza olsun, koku haftalarca hatta aylarca oyalanabilir. Çok uzun süre bırakılırsa, evcil hayvan idrarı halı dolgusuna sızabilir ve küf veya bakteri oluşumuna neden olabilir.

Artık yiyecekler — Eski yiyecek veya içecek kapları kokmaya başlayabilir. Odanızda bariz yiyecek veya içecek kalmamış olsa bile eski lekeler veya dökülmeler de koku yapabilir.

Kirli çamaşırlar — Çamaşır sepetiniz bakteriler için başka bir üreme alanıdır. Aslına bakarsanız, geçenlerde okuduğum ve bir gazetenin Sağlık Köşesi’nde   yayınlanan bir çalışmada, “koltuk altından gelen ter, ciltteki bakterilerle temas edene kadar kokusuzdur – Corynebacterium spp. ve bazı Staphylococcus türleri.” diyordu.  Çalışma, kirli çamaşırlarda bulunan altı tür uçucu organik bileşiğn varlığından bahsediyordu. Yani evinizde garip bir koku alıyorsanız, bunun sorumlusu kirli çamaşırlarınız olabilir.

Durgun hava — Durgun hava, giysilerinizden toz, küf sporları ve hatta tütün dumanı gibi havadaki parçacıkları yakalar. Bu özellikle sıcak nemli günlerde geçerlidir. Odanızda uygun havalandırma yoksa, hava bu kirleticileri tutar.

Toz — Toz her türlü iğrenç şeyden oluşur: ölü deri, polen, evcil hayvan tüyü ve tüyü, böcekler, böcek pislikleri ve kir. Ve bu sadece başlangıç. Toz sadece odanızın kirli görünmesine ve hissetmenize neden olmakla kalmaz, aynı zamanda havanızın kalitesini de etkiler ve küf kokusuna neden olabilir.

İLGİLİ MAKALE : Evdeki Tozu Azaltmanın ve Tozdan Kurtulmanın Yolları